Lwów w jeden dzień: co warto zobaczyć w mieście? Przewodnik po jednodniowej wycieczce do Lwowa

Lwów w jeden dzień: co warto zobaczyć w mieście? Przewodnik po jednodniowej wycieczce do Lwowa

Jednodniowe wycieczki do Lwowa to coś czego całkowicie nie rozumiemy, ale skoro są popularną formą spędzania czasu we Lwowie trzeba o nich napisać. Wielu turystów jedzie do Lwowa na 24 godziny. W przypadku takiego wyjazdu do Lwowa korzystanie z przewodnika to totalna głupota. Tak samo jak wykupienie jej w biurze turystycznym. Wystarczy internetowy przewodnik. Wszystko można tanio i elastycznie zorganizować we własnym zakresie i zobaczyć turystyczne atrakcje Lwowa samemu. Podpowiadamy jak może wyglądać jednodniowa wycieczka do Lwowa z Przemyśla.

 

Jednodniowe wyjazdy do Lwowa organizowane przez polskie firmy turystyczne to prawdziwe zdzierstwo. Przewodnik przegania turystów po najpopularniejszych miejscach, potem prowadzi do Premieryjednej z najgorszych restauracji Lwowa. Po kilku godzinach czasu wolnego następuje powrót do Polski. To wszystko za 150-200 złotych, a za tyle – jak już opisywaliśmy – zorganizować można sobie weekendowy wyjazd do Lwowa z Krakowa.
 

Jednodniowa wycieczka do Lwowa – przykładowy plan dnia


 
Dla osób, które nie lubią być okradane i prowadzone za rączkę przygotowujemy propozycję jak może wyglądać jednodniowa wycieczka do Lwowa, która – przynajmniej po części – pozwoli poznać coś więcej, niż turystyczną i komercyjną stronę miasta. Nasz jednodniowy wyjazd rozpocząć można od przyjazdu samochodem do Lwowa wcześnie rano (to jednak zawsze jest ryzyko, aczkolwiek zwykle kolejki na granicy w Krościenku nie ma), albo od przyjazdu do Lwowa pociągiem z Przemyśla (to zwykle najszybszy i najpewniejszy sposób). Można też zostawić samochód na parkingu w Medyce, przejść pieszo przez granicę i przejechać taksówką do Lwowa. Przygotowując symulację zakładamy najbardziej optymistyczny scenariusz – bez kolejki na granicy. Startujemy.

 

Intensywny jednodniowy wyjazd do Lwowa rozpoczynamy od pożywnego śniadania. Od 8:00 czasu lokalnego, czyli od 7:00 naszego czasu serwowane są śniadania w Restauracji Baczewskich. W cenie szwedzki stół, słodycze, lampka wina i filiżanka kawy lub herbaty. Wszystko w luksusowej atmosferze przy melodiach wygrywanych przez pianistę. Restauracja Baczewskich znajduje się w samym centrum, więc jest dobrym punktem z którego rozpocząć można dalsze zwiedzanie. Jeśli jednak chcecie czegoś innego – zapraszamy do Atlasa na Rynku. Zjecie tu nawet taniej, niż w Baczewskim, a lokal też może pochwalić się pięknym wnętrzem. Śniadanie w Atlasie to też piękny widok na Rynek oraz obcowanie z knajpianą historią przedwojennego Lwowa.

 

 

Po śniadaniu na które nie powinno zejść więcej, niż godzina można udać się szybkim krokiem by zobaczyć kościół Bożego Ciała i klasztor Dominikanów przy placu Dominikańskim (dziś plac Muzealny). Po wojnie zrobiono w nim skład cementu, a w latach 90′ katolicki kościół przerobiono na cerkiew. Mimo to warto tu przyjść. W godzinach porannych budynek jest otwarty, odbywają się też nabożeństwa. Wartym odwiedzenia jest też piękny kościół św. Andrzeja i klasztor Bernardynów.

 

Od Atlasa to 130 metrów, 280 od Restauracji Baczewskich. Przechodząc od Atlasa zamiast iść prosto w stronę monumentalnej świątyni można troszkę nadłożyć i przejść ulicą Grodzickich. Tu warto zwrócić uwagę na odnowione polskie napisy na murach kamienicy w której mieści się kawiarnia Poczta, a także napisy na kamienicach oraz polskie ślady na ulicy Ormiańskiej.

 

 

Spod kościoła blisko jest na tak zwany targ bukinistów, czyli pchli targ przy ulicy Podwalnej. Do przejścia jest dosłownie 110 metrów. Z tego miejsca łatwo wyruszyć w dalszą podróż i odwiedzić miejsce, które odwiedzić powinien każdy Polak podczas każdego wyjazdu do Lwowa – Cmentarz Łyczakowski oraz jego autonomiczną część Cmentarz Orląt. Z pchlego targu do cmentarza do przejścia jest 2,5 kilometra, ale najlepiej pojechać stąd Uberem. Przejazd zajmie około 10 minut.

 

Poproście taksówkarza by podjechał pod cmentarz od strony ulicy Stefana Banacha. Dzięki temu Wasze pieniądze za wejście nie trafią do czerwono-czarnej skarbonki. Za wstęp zapłaćcie pozostawiając ofiarę w Kaplicy Obrońców Lwowa. Przejście cmentarza zajmie około godziny. Powoli zbliżamy się więc do południa.

 

 

Z Cmentarza Łyczakowskiego, spod głównej bramy, proponujemy dostać się na Wysoki Zamek i Kopiec Unii Lubelskiej. To 2,5 kilometra. Przejazd zajmie około 10 minut. Wejście na samą górę kopca z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Lwów zajmie około 15 minut. O 12:00 powinniście być znów na dole.

 

Po wizycie na Kopcu Unii Lubelskiej czas na udanie się w najpopularniejsze i najbardziej charakterystyczne miejsce we Lwowie – pod budynek Teatru Wielkiego, czyli opery lwowskiej oraz Wały Hetmańskie czyli obecny Prospekt Szewczenki. To około 6 minut jazdy samochodem lub 15 minutowy spacer. Zimą przed świętami dodatkową atrakcją jest tu jarmark bożonarodzeniowy we Lwowie. Przed Wielkanocą również działa tu świąteczny targ.

 

 
Polecamy wysiąść przy budynku Opery (można ją zwiedzić przy okazji, nie trwa to długo) przejść się w stronę pomnika Adama Mickiewicza i słynnego hotelu George (zahaczyć można o ruiny słynnego Pasażu Mikolascha i aptekę Pod Złotą Gwiazdą w której wynaleziona została lampa naftowa, a dziś działa sklep z rzemieślniczymi kosmetykami) i powrót w stronę Opery, a następnie obiad z widokiem na panoramę Lwowa w restauracji – o wiele mówiącej nazwie – Panorama. Można też – zamiast wracać w kierunku opery – skręcić w prawo w dawną ulicę Batorego i wejść do lobby hotelu Szwajcarskiego. Stamtąd na dach do restauracji Valentino. Tu jedzenie jest znacznie lepsze. Stąd – opcjonalnie udać się można – na niewielki targ – Rynek Halicki, którego historia sięga aż 1881 roku.

 

Po naprawdę obfitym posiłku warto wrócić na ulicę Kopernika 15 do Pałacu Potockich. Budynek ukradziony rodzinie przez władze Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Podczas nazistowskiej okupacji robiono tu propagandowe wystawy. Po wojnie pałac nie wrócił oczywiście w prawowite ręce. Przerobiono go na pałac ślubów. Dziś działa tu galeria sztuki. Wstęp po 30 UAH na każde z pięter. Czas zwiedzania około godziny. Jest około 15:00. Stąd udajemy się w lewo, a następnie w prawo w kierunku dawnej ulicy Adama Mickiewicza 6. Mijając gmach dawnego Uniwersytetu Jana Kazimierza dochodzimy do Kasyna Szlacheckiego we Lwowie, przemianowanego dziś na Dom Naukowców. Zwiedzanie budynku nie jest długie – trwa około 15 minut. Koszt 20 UAH.

 

 

15:30. Stąd proponujemy podejść do Pasażu Krzywa Lipa (właściwie Hausmana) by zobaczyć kolejny stary ślad polskości Lwowa – starą odrestaurowaną reklamę w pasażu. Stąd przechodząc pasażem w kierunku dawnej ulicy Sykstuska (dziś Doroszenki), udajemy się piechotą w stronę Rynku by zobaczyć wnętrze Katedry Łacińskiej oraz Kaplicy Boimów. Na spacer w stronę Rynku, zwiedzanie kaplicy oraz katedry upłynie od 1 do 1:30h. Jest około godziny 18:00. Dla wszystkich, którzy jeszcze mają siły proponujemy wejście na wieżę lwowskiego Ratusza, by kolejny raz zobaczyć widok na całe miasto.

 

Osobom, którym powoli nie chce się już zwiedzać proponujemy przejście Rynkiem i ulicą Ruską. Tu wchodzimy w bramę po prawej stronie by zobaczyć wciąż działającą, przedwojenną skrzynkę elektryczną, a także odrestaurowany napis po lewej stronie ulicy widoczny poniżej. Idziemy na kawę i ciastko do – lidera naszego rankingu najlepszych kawiarni we Lwowie – kawiarni Cabinet.

 

 

Powoli czas żegnać się z miastem. Jednodniowa wycieczka do Lwowa dobiega końca. Z Cabinetu proponujemy więc przejazd taksówką do centrum handlowego Forum Lviv by zrobić zakupy w znajdujących się tam luksusowych delikatesach Silpo. Wieczorem czas na opuszczenie Lwowa. Zabieramy więc samochód ze strzeżonego parkingu, wracamy taksówką do Medyki, albo odjeżdżamy pociągiem, poświęcając jeszcze chwilę na obejrzenie hali dworca kolejowego we Lwowie.

 

Oczywiście powyższy dzień to tylko propozycja. We Lwowie jest naprawdę mnóstwo najróżniejszych atrakcji. W jednym z poprzednich tekstów opisujemy ciekawe muzea we Lwowie. Przed wyjazdem warto też przeczytać krótki przewodnik Lwów dla każdego. We Lwowie jest co robić. Można wejść na wieżę Kościoła św. Elżbiety, zwiedzić miejsce kaźni NKWD – więzienie przy Łąckiego, można iść na mniej znany Cmentarz Janowski, odwiedzić bazar Rynek Krakowski, zobaczyć spektakl w operze lub przejść się do filharmonii, odwiedzić muzeum w Arsenale, muzeum farmacji, przejść się do Stryjskiego parku, przejechać tramwajem, odwiedzić Włoskie Podwórko w kamienicy Królewskiej i znajdujące się tam muzeum, przejść się do ogrodu botanicznego, zobaczyć podwórko z zabawkami przy Kniazia Lwa, albo spędzić cały dzień wchodząc do kamienic i szukając polskich napisów na murach kamienic.

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy

1 komentarz do wpisu “Lwów w jeden dzień: co warto zobaczyć w mieście? Przewodnik po jednodniowej wycieczce do Lwowa

  1. My we Lwowie będąc na wycieczce z biura podróży mieliśmy więcej czasu na zwiedzanie niż jeden dzień więc też dużo więcej zobaczyliśmy. Po różnych, nawet mniej popularnych zakątkach Lwowa oprowadzał nas pilot, z dużą wiedzą. Fajnie spędziliśmy tam czas :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Charlotte, Kraków
Charlotte w Krakowie – popularne śniadania we francuskiej piekarni

Lwów - II wojna światowa
Lwów w dniu wybuchu II wojny światowej. Przegląd prasy

Kościół w Podhorcach
Kościół w Podhorcach pw. św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego

Zamknij