Wysoki Zamek Lwów – wstęp, bilety, cena, godziny otwarcia

Każde duże miasto w którym mieszkali polscy królowie słynie z posiadania zamków. Podróżni jadący do Lwowa również wiele słyszą o słynnym Wysokim Zamku. Czy we Lwowie jest zamek? Co to jest Wysoki Zamek we Lwowie? Ile kosztuje wstęp na zwiedzanie wysokiego zamku? Jaka jest cena biletu i godziny otwarcia?


Wysoki Zamek – gdzie jest we Lwowie?

We wstępie pozwoliliśmy sobie na trochę zgrywy. Czy są godziny otwarcia, i bilety wstępu na zwiedzanie zamku we Lwowie? Nie ma i nie będzie. Wysoki Zamek we Lwowie to zamek, którego już nie ma. Dziś mówiąc o Wysokim Zamku możemy mówić o gotyckim zamku wzniesionym przez króla Polski Kazimierza III Wielkiego. Konstrukcja w znacznej mierze zniszczona została podczas szwedzkiego ataku na Lwów w 1704 roku.

 

Ruiny Wysokiego Zamku z początkiem XX wieku. Fot. domena publiczna; Aleksander Czołowski

Zamek we Lwowie nie podniósł się z ruin i został ostatecznie rozebrany w 1772 roku. Pozostały po nim ruiny, które w znacznej mierze zniwelowano w czasie budowy Kopca Unii Lubelskiej na wzgórzu.
 
Kiedyś we Lwowie były dwa zamki. Wysoki Zamek oraz Niski Zamek. Obydwa już nie istnieją, ale nazwa Wysoki Zamek wciąż funkcjonuje. Dlaczego? Z dwóch przyczyn. Po pierwsze tak nazywa się park i dawne wzgórze zamkowe.

Wysoki Zamek, Lwów
Tak wyglądał Wysoki Zamek we Lwowie

Wzgórze Wysoki Zamek wznosi się na wysokość 398 metrów nad poziom morza i działa tu też park o tej samej nazwie. Powszechne używanie nazwy Wysoki Zamek we współczesnym Lwowie ma też na celu świadome pominięcie największej atrakcji, która się tu znajduje czyli pamiątki po zawartej 1 lipca 1569 roku Unii Lubelskiej.

Z inicjatywy słynnego lwowiaka Franciszka Smolki w przededniu 300. rocznicy Unii Lubelskiej przystąpiono we Lwowie do budowy Kopca Unii Lubelskiej będącego żywą pamiątką po zawartym porozumieniu. Jak to – pamiątka po polskim porozumieniu w ukraińskim mieście? Oto wyjaśnienie dlaczego od współczesnych rzadko słyszycie nazwę Kopiec Unii Lubelskiej.

 


Wysoki Zamek we Lwowie – podsumowanie

Kopiec Unii Lubelskiej w II RP. Fot. domena publiczna, Marek Munz
 
Jeśli słysząc nazwę Wysoki Zamek liczyliście na zwiedzanie miejsca, które przez wieki było siedzibą polskich królów to niestety musimy Was rozczarować. We Lwowie nie ma zamku. Na terenie wzgórza Wysoki Zamek zobaczyć można za to słynny Kopiec Unii Lubelskiej.
 
Jak dobrze poszukacie to zobaczycie jeszcze jedną polską pamiątkę związaną ze słynnym posiadaczem Kamienicy Królewskiej przy Rynku we Lwowie (dla zmylenia przeciwnika nazywanej obecnie “włoskim podwórkiem”, a nie małym Wawelem” – Janem III Sobieskim.
 
Wejście na Kopiec Unii Lubelskiej jest darmowe, po okolicznym parku też możecie poruszać się bez biletów i opłat. Wzgórze, jak to wzgórze, czynne jest całą dobę przez cały rok. Jeśli chcecie tu dojechać to też będzie pewien problem. W okolicy nie ma parkingu i jedynym sposobem jest zaparkowanie dość nisko i przejście sporego kawałka drogi piechotą.
 
 

Jeśli koniecznie chcecie zobaczyć zamki związane z królami Polski w okolicach Lwowa to trzeba zwiedzić okolice Lwowa. Do zobaczenia jest prywatne miasto hetmana Stanisława Żółkiewskiego – Żółkiew oraz Zamek w Żółkwi, do zobaczenia zamek ojca króla Jana III Sobieskiego w Złoczowie, zamek w Olesku w którym urodził się król Polski Jan III Sobieski oraz oczywiście kompleks zamkowo-pałacowy w Podhorcach.
 
Polecamy również: