Co i gdzie kupić we Lwowie? Pchli targ przy ulicy Podwalnej

Co i gdzie kupić we Lwowie? Pchli targ przy ulicy Podwalnej

Ceny praktycznie wszystkiego we Lwowie są przynajmniej kilkadziesiąt procent niższe, niż w Krakowie. Zasada ta dotyczy oczywiście również giełdy staroci we Lwowie. Lwowski pchli targ to idealne miejsce na zakupy dla osób, które co tydzień odwiedzają giełdę staroci przy Hali Targowej w Krakowie. Warto tu robić zakupy i przywieźć ze sobą do Polski kawałek starego Lwowa.

 

Najpopularniejszy pchli targ we Lwowie mieści się za kościołem Bożego Ciała i klasztorem Dominikanów na niewielkim placyku tuż przy ulicy Podwale. Stragany rozstawiane są każdego ranka dookoła pomnika znanego absolwenta Akademii Krakowskiej – Iwana Fedorowicza. Najłatwiej dojść tu po prostu idąc z Rynku ulicą Ruską lub przez plac Muzealny wyruszając w górę od kawiarni Atlas przy Rynku.

 

 
W ofercie handlarzy są książki (polskie, rosyjskie i ukraińskie), polskie gazety (nawet współczesne), stare monety i polskie banknoty. Są płyty winylowe, kasety i płyty CD, zdjęcia, pocztówki, radzieckie plakaty propagandowe. Znajdziemy banderowskie i hitlerowskie pamiątki, biżuterię, znaczki, obrazy, zabawki z Kinder Niespodzianek, stare torby, świeczniki, aparaty czy elementy mundurów. Kupić można też popiersia Stalina, lampy naftowe czy żelazka “z duszą”. Bez trudu można nabyć tu też tłumaczone wydanie najbardziej znanego dzieła szalonego malarza z Austrii.

 

Targ jest oczywiście mniejszy, niż krakowska giełda staroci pod Halą Targową. Sprzedawcy znacznie rzadziej posiadają swoje stoliki i większość przedmiotów wystawiana jest bezpośrednio na ziemi, murkach otaczających pomnik i ławkach. Asortyment oferowanych staroci jest niezwykle podobny do tego w Krakowie. Nie kupimy tu jedynie mebli i produktów spożywczych.

 

 

W okolicach targu często przesiadują bezdomni i kloszardzi niezbyt przychylnie nastawieni do polskich odwiedzających. Podchodzić więc lepiej od strony ulicy Podwalnej i Ruskiej, a nie od tyłów klasztoru, albo po prostu przez chwilę nie mówić głośno po polsku. Na szczęście wrogości nie można odczuć ze strony sprzedawców. O ile do wrogości nie zaliczamy nienaturalnie zawyżonych cen w okresie letnim. Większość bez trudności porozumiewa się w języku polskim, a na pytania o konkretne przedmioty często odpowiadają, że “wasi byli i już wykupili”.

 

Na pchlim targu przy Podwalnej we Lwowie udało nam się kupić wiele niewysłanych, starych pocztówek ze Lwowa, których ceny są znacznie niższe, niż w Polsce. Kupimy tu też pocztówki z pozostałych miast Polski – Rymanowa Zdroju, Poznania, Wilna, Stanisławowa, Krakowa czy nawet Sromowców Niżnych. Biorąc do rąk stare książki i pocztówki warto przez chwilę zadumać się nad ich historią. I kupić, ale na zakupy lepiej wybrać się wczesną wiosną lub zimą.

 

Za niewysłaną pocztówkę z początku XX wieku płaci się tu 100 UAH (około 15 zł, w Krakowie najtańsze wyceniane są na 20 zł). Tutaj takie są cenione bardziej, od wysłanych i zapisanych. Na naszym targu jest odwrotnie.

 


 

Stare zdjęcia z czasów komunistycznego Lwowa wyceniane są na 20-25 UAH za sztukę (2,9 – 3,66 zł). W podobnej cenie zakupić można nazistowskie pocztówki z okresu II wojny światowej i zdjęcia Adolfa Hitlera, których jest tu znacznie więcej, niż pod Halą Targową w Krakowie.

 

Za polską, przedwojenną książkę płaci się od około 20 do 50 UAH (2,9 – 7,33 zł). Za płytę winylową nie zapłacimy więcej, niż 5 – 10 złotych. Jak to zwykle bywa na pchlim targu – ceny można negocjować. Sprzedawcy słyszący Polaków dobrze wiedzą, że mamy pieniądze i nie są zbyt chętni do opuszczania cen. Zwłaszcza latem, gdy ruch turystyczny we Lwowie jest większy. Wtedy też ceny skaczą do góry, czasem osiągając absurdalne poziomy.

 

 

Przejście całego targu staroci przy Podwalnej we Lwowie zajmie nam od kilku do kilkudziesięciu minut. Wszystko zależy oczywiście od tego jak długo buszować będziecie wśród wystawionych przedmiotów. Sprzedający ustawiają się tu z samego rana, a handel kończy się w godzinach popołudniowych. Do lwowskiego Rynku dojdziecie stąd w około 4-5 minut.

 

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy

6 komentarzy do wpisu „Co i gdzie kupić we Lwowie? Pchli targ przy ulicy Podwalnej

  1. Czy polskie starocie (takie jak książki czy czasopisma) można spokojnie przewieźć przez granicę? Nie ma z tym problemu…?

    • Jeśli to nie są starodruki albo obrazy skradzione ze lwowskiej galerii to nie ma problemu z książką czy pocztówką za 15 zł.

  2. A jak jest w końcu z tym alkoholem? Czy jeśli kupię dajmy na to 5l piwa plus litr nalewki u Baczewskiego na głowę to będzie ok? Na każdej stronie jest inna wartość a znaleźć cokolwiek na stronie urzędu celnego graniczy z cudem… Jakiś link do poratowania? I gdzie ewentualnie znaleźć fajne kubki, magnesy i takie pierdoły? Sklepy z pamiątkami drogie i same badziewie… Z góry dzięki za pomoc

  3. Interesują mnie sklepy z garniturami – krawcy oraz buty garniturowe szyte, znajdę takie sklepy we Lwowie? Domyślam się, że tak, skoro można kupić skóry i futra?

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Lwów - Wały Hetmańskie
Grypa szaleje we Lwowie. Zawieszono zajęcia w szkołach

Samochodem na Ukrainę. Sytuacja na przejściach granicznych z Ukrainą. Gdzie śledzić?

Co warto kupić we Lwowie i na Ukrainie? TOP 10

Zamknij