TOP 10 Co zobaczyć na Ukrainie? Ciekawe miejsca na urlop

Wiele ludzi wie już że na Ukrainie warto zobaczyć Lwów ale czym jeszcze kusi wschodni sąsiad Polski? Jakie ciekawe miejscowości nadają się na wyjazd na Ukrainę zarówno blisko polskiej granicy jak i trochę dalej od naszego kraju? Co warto zobaczyć i zwiedzić? Gdzie wyjechać na Ukrainę? Oto nasze propozycje ciekawych najsłynniejszych miejsc na Ukrainie.

 


Lwów

 
Liczba turystów odwiedzających każdego roku Ukrainę nie jest imponująca. Do kraju przyjeżdża około 14 mln zagranicznych turystów (dane z 2017 roku). W tym samym roku do Polski przyjechało 18 mln zagranicznych turystów. Listę miejscowości, które warto zobaczyć na Ukrainie otwiera oczywiście Lwów dobrze znany czytelnikom strony. Stare miasto i centrum wpisane na listę UNESCO obfitujące w wiele zabytkowych kościołów, kamienic, pomników czy willi jest jedną z największych atrakcji w kraju. Wielokrotnie pisaliśmy już o atrakcjach Lwowa oraz nietypowych sposobach na jego zwiedzanie. Lwów to najpopularniejszy kierunek wybierany przez Polaków zwiedzających tu na przykład Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Obrońców Lwowa, a także korzystających z cen atrakcyjniejszych niż w Polsce, a nawet turystyki dentystycznej. Odwiedzających Lwów kuszą również położone w pobliżu zamki – Olesko w którym urodził się król Jan III Sobieski, rezydencja Sobieskich w Złoczowie czy słynny Zamek w Podhorcach.

 


Kijów


 
Jedną z równie popularnych destynacji turystycznych jest oczywiście Kijów będący miastem znacznie bardziej rozwiniętym od większości miast na Ukrainie. W Kijowie znajdują się dwa zabytki z listy UNESCO. Miasto kusi złotymi kopułami katedr. Warto zwrócić uwagę na Sobór Mądrości Bożej, okazałą Cerkiew św. Andrzeja, Ławrę Peczerską. Wśród atrakcji turystycznych Kijowa wymienić można także Monaster św. Michała Archanioła, Złotą Bramę czy posiąg Matka Ojczyzna z czasów komunistycznych. Turystów ściąga główna aleja Kijowa – Chreszczatyk, słynny Majdan, a taże Rynek Besarabski. W Kijowie można przejechć się kolejką linowo-terenową Kijowski funikular o długości 238 metrów. Po premierze serialu HBO Czarnobyl znacznie wzrosła również popularność (i ceny) wycieczek do zamkniętej strefy wokół miejsca katastrofy z 1986 roku.

 


Odessa


 
Położona nad Morzem Czarnym Odessa jest trzecim co do wielkości miastem na Ukrainie. Znajduje się w czołówce nie tylko jeśli chodzi o liczbę ludności ale również jeśli chodzi o znaczenie turystyczne. W mieście zobaczyć można prześliczne polskie rezydencje takie jak pałac Olgi Potockiej, pałac Beliny-Brzozowskiego czy posiadłości Aleksandra Potockiego, Bolesława Potockiego i Pałac Szydłowskiego. Do najsłynniejszych zabytków w Odessie można zaliczyć również Passage Hotel – hotel i starodawną galerię handlową, teatr opery i baletu, słynne Schody Potiomkinowskie czy popularny deptak ul. Deribasowską. Warto przejść się Bulwarem Przymorskim. Amatorów morza skusi Plaża Lanżeron i zwiedzanie portu w Odessie. Odessa mimo że położna dość daleko od polskich granic jest miejscem do którego wcale nie tak trudno się dostać i miejscem znacznie tańszym od takich pereł turystycznych jak chociażby Porto.

 


Kamieniec Podolski


 
Kamieniec Podolski jest oddalony od Lwowa o ponad 4 godziny jazdy ale zdecydowanie jest miejscem, które warto odwiedzić. W miejscu tym mieściła się twierdza zwana przedmurzem chrześcijaństwa i bramą do Polski. Gigantyczny zespół zamkowy z murowanym zamkiem istniał tu już w II połowie XIV. W kompleks inwestowało wielu królów ze Stefanem Batorym na czele. Poza zamkiem atrakcją jest również słynny Most Turecki zbudowany za panowania Zygmunta I Starego. Most łączy zamek z miastem, które z dzielnicą Stare Miasto jest znaczną atrakcją turystyczną, którą warto zobaczyć, jednym z najpiękniejszych polskich zamków na Kresach Wschodnich.

 


Bukowina i Bukovel


 

Ukraina nie kojarzy się z jazdą na nartach. Większość amatorów jazdy na snowboardzie czy nartach wybiera raczej bardziej ekskluzywne i droższe kurorty ale również i na Ukrainie znaleźć można ciekawą propozycję dla amatorów białego szaleństwa. Na zachodzie kraju działa kurort Bukovel położony niedaleko miejscowości Jaremcze nad Prutem. W miejscowości działa 16 wyciągów i wiele kilometrów trasy narciarskich, a także kilka naprawdę luksusowych hoteli z hotelem Radisson Blu na czele i ekskluzywnych domków do wynajęcia. Oczywiście ceny nie są tak wysokie jak w Zakopanem czy Alpach w Austrii. Bukowina to dowód na to, że na Ukrainę można jechać również w zimie.

 


Czerniowce


 

Miejscowość należała do Mołdawii, Turcji, później włączono ją w tereny austriackie, następnie należała do Rosji, a od 1918 do 1940 roku Czerniowce znajdowały się w Rumunii. W latach 1866-1874 oraz 1887-1905 burmistrzem Czerniowcy był Polak – Antoni Kochanowski. Można domyślić się, że dzięki historii wiele tu najróżniejszych, rzadko ukraińskich budynków. Do najciekawszych zabytków w Czerniowcach należy Ratusz z 1887 roku, Synagoga Tempel z 1878 roku, gmach teatru z 1905 wzniesiony według projektu wiedeńskiego biura Fellner & Hellmer, W Czerwniowcach warto również zobaczyć Dom Polski, a także dworzec kolejowy, ogród botaniczny, ormiańską cerkiew z 1879 roku oraz kilka cerkwi w tym “gustownie” różowy Sobór Zstąpienia Ducha Świętego. Warto zwrócić również uwagę na liczne bardzo tanie muzea w tym skansen zwany muzeum narodowej architektury, oraz budynki uniwersyteckie – zwłaszcza zabytkową bramę i cerkiew uniwersytecką. Ceny w Czerniowcach są na typowym ukraińskim poziomie.

 


Czarnobyl


 
Miast Czarnobyl i Prypeć w obwodzie kijowskim nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wyieczka do tak zwanej Stefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej od lat jest niezwykle popularną aktywnością wśród turystów z całego świata. Aktywnością tym bardziej popularną od czasu premiery miniserialu Czarnobyl produkcji HBO. Przez gigantyczną popularność przyjazdów do zony ceny skoczyły do poziomu dostosowanego pod portfele zachodnich turystów. By nie zostać oszukanym przez lokalsów polecamy wyjazd do Czarnobyla organizować z niewielką pomocą ukraińskich bądź rosyjskich znajomych. To jedyny sposów na to, by uniknąć podatku od bycia turystami z wypchanym portfelem i zapłacić normalne ukraińskie ceny.
 


Użhorod


 
Użhorod położony niedaleko granicy ze Słowacją jest stolicą obwodu zakarpackiego. Miasto należaąo do Węgier, znajdowało się także w Czechosłowacji, od 1991 roku w składzie niepodległej Ukrainy. Małe miasteczko zamieszkiwane przez nieco ponad 110 tysięcy osób nie jest oczywiście tak atrakcyjne jak Kijów, Lwów czy Odessa ale może spodobać się tym, którzy szukają prawdziwie ukraińskich cen – czyli cen niskich. Co warto zobaczyć w Użhorodzie? Zamek, Zakarpackie Muzeum Krajoznawcze, ogród botaniczny, katedrę Świętego Krzyża albo podjechać na zamek Newycki.

 


Humań


 
Kolejny pomysł na bardzo tanie wakacje na ukrainie to Humań znany z rzezi Polaków i Żydów urządzonej przez ruskie chłopstwo i kozaków w czerwcu 1768 roku. Szacuje się, że zabito około 15-20 tysięcy ludzi. W Humaniu warto zobaczyć Park Zofiówka założony jako dar dla żony wojewody ruskiego Stanisława Szczęsnego Potockiego, centrum miasteczka, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, klasztor bazylianów i zabytkowy dworzec kolejowy wybudowany w 1890 roku.
 


Truskawiec

 
Położony niedaleko polskiej granicy Truskawiec to słynne przedwojenne uzdrowisko, które dziś nie jest jeszcze tak słynne i rozwinięte jak kiedyś, ale systematycznie umacnia swoją pozycję. Wciąż czuć tu nieco sowiecki klimat przy promenadzie czy w pobliżu starych komunistycznych sanatoriów ale w miejscowości od pewnego czasu pojawiają się coraz lepsze restauracje czy hotele. Najsłynniejszą atrakcją w Truskawcu jest oczywiście lecznicza woda Naftusia pomagająca m.in. na problemy z nerkami. Poza tym wielu atrakcji w Truskawcu nie ma ale zaletą miejscowości są bardzo niskie ceny pobytów nawet w luksusowych hotelach oraz otaczająca ją przyroda. W jednym z poprzednich materiałów więcej o atrakcjach Truskawca i położonego w pobliżu Drohobycza.

 


 
Warto przeczytać również: