Ratusz we Lwowie – historia i wieża widokowa

Zajmujący centralny punkt Rynku Ratusz we Lwowie jest jednym z najbardziej rzucających się w oczy budynków. Wieża Ratusza we Lwowie góruje nad miastem i widać ją praktycznie z każdego punktu widokowego we Lwowie. Przedstawiamy historię losów Ratusza. Piszemy krótko o tragedii związanej budynkiem i wyjaśniamy dlaczego lwowski ratusz nie był lubiany przez mieszkańców miasta.

 

Historia Ratusza we Lwowie

 
Myśląc Ratusz we Lwowie nie zawsze trzeba mieć na myśli konstrukcję, którą dziś zobaczyć można na Rynku. We Lwowie pierwszy Ratusz zbudowano w gotyckim stylu już w 1381 roku. Wiadomo, że ratusz ten posiadał zegar na wieży. Później w 1489 roku na trzy lata przed objęciem tronu kamień węgielny pod budowę nowego ratusza na lwowskim Rynku wmurował Jan I Olbracht, król w latach 1492-1501. Budynek ukończono instalując nowy zegar na wieży w 1504 roku już po śmierci króla. Gotycki ratusz przebudowano w renesansowym stylu według projektu Marcina Kampiana, który zakładał również budowę wieży wysokiej na 58 metrów. Murowany ratusz przetrwał pożar Lwowa w 1527 roku.
 
Lwów - Ratusz
 

Na 58-metrowej wieży zegar znajdował się z każdej strony, a sama wieża zwieńczona była hełmem zdobionym kamiennym lwem. Lew spadł z wieży w 1672 roku. Mieszczanie uznali to za zły znak i faktycznie od 20 września 1672 roku rozpoczęło się tureckie oblężenie Lwowa. Od zachodu przed Ratuszem ustawiony był pręgierz oraz rzeźba Temidy i kata. Od 1591 roku przed Ratuszem stał lew z tarczą z polskim herbem. We wnętrzach znajdowały się perskie dywany, sala posiedzeń zdobiona była portretami polskich władców. Niestety mury ratusza popadały w powolną ruinę.
 
Z wieżą dawnego ratusza we Lwowie wiąże się tragiczna historia. Rankiem 14 lipca 1826 roku starą wieżę badała komisja architektów, którzy orzekli że znajdujący się w złym stanie technicznym obiekt nie jest zagrożeniem dla mieszkańców. O tym jak bardzo się mylili przekonali się już kilka godzin później. Wieża ratuszowa runęła, a w wyniku jej upadku śmierć poniosło 8 osób. Tak rozpoczęła się historia budynku, który zobaczyć można dziś na Rynku we Lwowie

 

Współczesny Ratusz we Lwowie

Lwów - Ratusz
 
Do pracy nad nowym ratuszem przystąpiono błyskawicznie. Nowy gmach projektu Józefa Markla i Franciszka Treschera powstawał w latach 1827-1835. Budowa rozpoczęła się od wmurowania kamienia węgielnego i uroczystej mszy w Katedrze Łacińskiej pod przewodnictwem biskupa przemyskiego Jana Antoniego de Potoczki.

 

W Ratusz został uszkodzony podczas Wiosny Ludów. Austriacy bombardujący Polaków walczących o swoje miasto zniszczyli ratusz podczas bombardowania. Po rocznej odbudowie zrezygnowano z kopuły na wieży ratuszowej o wysokości 65 metrów. Nowy Ratusz we Lwowie był symbolem władzy okupacyjnej, a symbol zaborcy w postaci dwugłowego orła zdjęto dopiero 3 maja 1919 roku. Symbol Orła Białego powędrował na wieżę Ratusza we Lwowie dopiero 25 września 1921 roku. Z tą datą wiąże się jeszcze jedna historia.

 
Jedziesz do Lwowa lub na Ukrainę? Sprawdź ceny noclegów:Booking.com


 
To właśnie pod Ratuszem we Lwowie 25 września 1921 roku przeprowadzono zamach na Józefa Piłsudskiego. W kierunku Piłsudskiego i wojewody Kazimierza Grabskiego strzelał członek OUN Stefan Fedak. Zgromadzeni pod Ratuszem mieszkańcy Lwowa byli bliscy linczu na zamachowcu. Rozwścieczony tłum został powstrzymany przez policjantów i żołnierzy pełniących wartę przy głównym wejściu do Ratusza. Po nieudanym zamachu Piłsudski udał się do Teatru Wielkiego. Kule zamachowca niegroźnie raniły wojewodę Grabowskiego.

 

 
Ratusz krytykowany był przez ówcześnie żyjących mieszkańców miasta nie tylko ze względu na bycie symbolem zaborcy, ale ze względu na… wyjątkową brzydotę. Przypominający koszary budynek przyrównywano do… kominka. Surowy budynek ozdobiony został lwami przygotowanymi przez słynnego Tadeusza Barącza oraz rzeźbami będącymi alegoriami męstwa, patriotyzmu i gościnności przygotowanymi przez urodzonego w Warszawie Leonarda Marconiego.

 

W 1897 roku rada miasta zdecydowała o przeprowadzeniu konkursu na przebudowę ratusza i uczynienie z niego ładniejszego budynku odpowiadającego klasie miasta. Zorganizowano konkurs na projekt. Brano pod uwagę zwycięski projekt Romana Bandurskiego. W 1903 roku zorganizowano jeszcze jeden konkurs, którego efektem miało być wzniesienie Ratusza według ówcześnie panujących standardów wizualnych. W 1907 roku brano pod uwagę projekt Józefa Piątkowskiego. Niestety przebudowa nie doszła do skutku.

 
Lwów - Ratusz we Lwowie
 

W czasach II RP przeprowadzono remont ratusza. W stylu art deco przebudowano salę obrad miejskiej rady. Nad salą główną pojawił się żelbetowy strop. Projektantami nowego rozwiązania byli Witold Rawski i Rudolf Martula. Przeprojektowano też secesyjny gabinet prezydencki.

 
Lwowski ratusz zdobiony był Krzyżem Obrony Lwowa i tablicą ku pamięci Hugona Kołłątaja zniszczoną już w 1939 roku przez sowietów. W powojennym Lwowie zniszczono wszelkie polskie ślady na murach Ratusza. Zniszczono malowidła ścienne wewnątrz budynku i portrety prezydentów Lwowa. Zmieniono też wystrój ratuszowych sal.

 

Ratusz we Lwowie obecnie. Taras widokowy na wieży

 

Dziś wejście do Ratusza we Lwowie jest bezpłatne. Wysoka na 65 metrów wieża Ratusza projektowana w 1827 roku jest najwyższą wieżą ratusza na obszarze Ukrainy. Na wieży Ratusza we Lwowie działa jedna z mało znanych wśród Polaków atrakcji – taras widokowy. Wejście na taras widokowy na wieży Ratusza we Lwowie możliwe jest za symboliczną opłatą 20 UAH. To symboliczna wręcz cena. Godziny otwarcia tarasu widokowego na wieży Ratusza we Lwowie: od 8 do 19 latem i od 8 do 17 zimą. Taras widokowy działa przez cały rok. Uwaga – do przejścia ponad 300 schodów!

 

Jeszcze jedną atrakcją Ratusza we Lwowie jest działająca na parterze kawiarnia. Kawiarnia w Ratuszu we Lwowie swoim wnętrzem przypomina nieco stare, przedwojenne lokale.
 

 
Polecamy również:

 

[related_posts_by_tax posts_per_page=”9″ format=”thumbnails” image_size=”medium” columns=”3″]