Ile kosztuje weekend we Lwowie? Weekend we Lwowie cena i porady

Wyjazd na weekend do Lwowa od kilku lat jest jedną z bardziej popularnych rozrywek wśród turystów. Do Lwowa na dwa lub trzy dni pojechało już wielu, ale wielu jeszcze szykuje się do podróży na Ukrainę. Jak przygotować weekend we Lwowie? Ile kosztuje weekend we Lwowie? Jaki jest weekend we Lwowie cena 2023?

 
Na naszym blogu o Lwowie opisaliśmy wiele różnych miejsc i zakamarków i nietypowych atrakcji dla podróżników, którzy spędzają w mieście więcej czasu i bardzo mocno interesują się przedwojennym Lwowem.

 
Ten materiał przygotujemy z myślą o tych, którzy do Lwowa przyjeżdżają na tzw. city-break i nie koniecznie interesuje w czyim grobowcu na Łyczakowie spoczywa Stefan Banach, gdzie we Lwowie mieszkał prof. Bartel albo kiedy zbudowano pomnik bandery. Tekst o weekendowym wyjeździe do Lwowa podzielimy na kilka części.

 


Przygotowanie – dokumenty, co zabrać, ceny

Prospekt Swobody
 
Przygotowanie wyjazdu do Lwowa trzeba rozpocząć od zebrania wszystkich dokumentów do wyjazdu na Ukrainę. W przeciwieństwie do Cypru, Barcelony czy Porto czy Budapesztu do Lwowa trzeba mieć paszport. Jadąc warto zapoznać się z przepisami drogowymi na Ukrainie i sprawdzić listę przejść granicznych.
 
Poza oczywistymi względami sporadycznych ostrzałów w okolicy miasta we Lwowie życie przebiega całkowicie normalnie. Tutaj więcej o tym czy można jechać do Lwowa w 2023 roku.

 

Tu piszemy jak się ich wystrzegać. Temat łapówek to mit – ani na granicach ani na drogach na Ukrainie łapówek nie dajemy bo może się to skończyć niemiło.
 
Galicyjska Kasa Oszczędności
 
Co warto zabrać do Lwowa? Poza wygodnymi butami i rolką normalnego papieru toaletowego na wyjazd na weekend do Lwowa nie trzeba się zbytnio przygotowywać. Przy centrum są sklepy całodobowe na przykład Arsen lub MiniMarket kilka kroków od Rynku. W centrum Lwowa na każdym kroku są apteki, wiele to całodobowe apteki we Lwowie.
 

Kolejną kwestią jest to, że do Lwowa bierzemy pieniądze w których zarabiamy. W kantorach we Lwowie bez problemu wymienimy złotówki, funty, euro czy dolary. Gdzie wymienić pieniądze? We Lwowie.
 
Nie ukrywajmy – to rosnące ale wciąż jeszcze niskie ceny na Ukrainie przyciągają turystów do Lwowa. We Lwowie wszystko jest tańsze niż w innych atrakcyjnych turystycznie miastach. Koszt bardzo dobrego obiadu w 5-gwiazdkowym hotelu nie przekroczy 100-150 zł za osobę. Takich cen nie można spodziewać się w Wiedniu, Wenecji czy Paryżu.
 

 
Ile wziąć kasy do Lwowa? Na to pytanie nie odpowiemy. Są osoby stołujące się za 10 zł i samodzielnie wykonujące śniadania i kolacje, są tacy którzy jedzą na mieście 3 razy dziennie tylko w najlepszych restauracjach. Jeśli weekend we Lwowie to Wasz kolejny city-break po Pradze, Budapeszcie, Rzymie lub Lizbonie to we Lwowie zabierając tyle samo pieniędzy wciąż jeszcze zjecie i pobawicie się jak królowie.
 
Za 5-gwiazdkowy hotel na noc płaci się tu około 450-500 zł ale najlepszym pomysłem jest wynajem apartamentu w samym centrum miasta. Mieszkanie z Airbnb kosztować będzie w granicach 100-150 zł za noc. Więcej nie ma co wydawać. Podpowiadamy jak nie dać się oszukać wynajmując na Ukrainie.

 


Sposoby dojazdu – jak najlepiej dojechać?

Rynek we Lwowie

Do Lwowa można dostać się na wiele różnych sposobów, najwygodniejszy jest lot ale w 2023 roku nic nie lata na Ukrainę. Na 2 noclegi w warunkach nie urągających ludzkiej godności wydamy około 300 zł. Do tego doliczmy od 50 do 200-300 zł na dzień we Lwowie. Weekend we Lwowie dla dwóch osób to koszt od tak niskiej kwoty jak 300-350 zł od osoby.

 


Jak poruszać się po Lwowie na weekend?

Ukraina dokumenty
 
Po Lwowie odradzamy poruszania się komunikacją miejską. Sławetne marszrutki zostawiamy neofitom, którzy uważają że im gorsze warunki na urlopie, tym więksi z nich podróżnicy. We Lwowie działa zarówno Uber jak i Bolt. Za pojedynczy przejazd płaci się w granicach 50-80 UAH, a podczas weekendu przejazdów właściwie nam nie potrzeba. Właściwie wystarczy tylko dojazd z dworca lub lotniska do centrum i z centrum na dworzec lub lotnisko.

 


Co zobaczyć we Lwowie w weekend

Katedra Łacińska we Lwowie
 
Na szczęście – wszystko to co może interesować większość przyjezdnych znajduje się w samym centrum Lwowa. Lwów jest niewielkim miasteczkiem i największe atrakcje można obejść z buta i nie potrzeba do tego żadnego przewodnika. Co warto zwiedzić we Lwowie opisywaliśmy już w trzech zestawieniach – pierwszym, drugim i trzecim zestawieniu nietypowych atrakcji.
 
Na zwiedzanie Lwowa w weekend wystarczy przeznaczyć jeden dzień pełen dzień i nikt stratny nie będzie. Nie trzeba iść w każde miejsce – widok z Kopca Unii Lubelskiej wystarczy jeśli nie chcemy wchodzić na wieżę ratusza. Jeśli to city-break to do zbaczania jest samo centrum centrum – poza Rynkiem, kilkoma kościołami i kilkoma muzeami nie ma za bardzo co oglądać.

 
Ratusz we Lwowie
 

Można, a nawet trzeba, przejść się zobaczyć operę we Lwowie, opcjonalnie Pałac Potockich. Warto zobaczyć Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Obrońców Lwowa. Można poświęcić kilka minut na Kaplicę Boimów. Na tym kończą się obowiązkowe atrakcje Lwowa. Reszta to rzeczy opcjonalne bez zobaczenia których weekend we Lwowie z powodzeniem można przeżyć.

 


Gdzie zjeść w weekend we Lwowie

Restauracja Baczewskich
 
We Lwowie istnieje kilka dużych sieci restauracji, których lokale stały się prawdziwymi hitami wśród przyjezdnych z Polski i przez to jak na przykład Cukor w dół poleciała ich jakość. Oczywiście dla wielu obowiązkowym punktem programu są śniadania w Restauracji Baczewskich lub spotkanie słynnego kelnera przynoszącego dania w widowiskowy sposób.
 
Istnieją popularne miejscówki pełne polskich turystów we Lwowie ale zawsze polecamy je unikać. Owszem warto iść do Atlasa, do Szkockiej czy do Restauracji Baczewskich ale ogólnie im mniej turystów, tym knajpa we Lwowie lepsza. Nie polecamy słynnych “reberni” czy innych miejsc do których ustawiają się kolejki.

 
Stanie w kolejce do restauracji o ile w środku nie jest serwowana wołowina z Kobe w promocji za 100 złotych to kompletny bez sens. Nie ma we Lwowie miejsca które powala tak mocno, by ustawiać się w kolejce.
 
Restauracja Mon Chef, Hotel Astoria, Lwów
 
Polecamy zapoznać się z naszymi zestawieniami najlepszych kawiarni oraz najlepszych restauracji we Lwowie. Podpowiadamy też co warto zjeść podczas weekendu na Ukrainie. Podpowiadamy także do jakich winiarni warto iść we Lwowie oraz gdzie na piwo we Lwowie.

 


2 dni we Lwowie – podsumowanie

Weekend we Lwowie to bardzo tani, bardzo prosty w samodzielnym organizowaniu wyjazd dobry właściwie o każdej porze roku poza świętami prawosławnymi i długim weekendem majowym. Każdy nawet mało doświadczony podróżnik poradzi sobie z kupieniem biletu, rezerwacją taniego noclegu czy poruszaniem się po mieście w którym wszystkie atrakcje podane są właściwie jak na tacy. Biuro podróży przy wyjeździe do Lwowa jest niepotrzebne.
 
Lwów warto zobaczyć póki ceny są wielokrotnie niższe niż w atrakcyjnych miastach na Zachodzie. Z organizacją weekendu poradzi sobie każdy! A jeśli macie jakieś pytania możecie zadawać je na facebookowej grupie poświęconej wyjazdom do Lwowa.

 

Warto przeczytać również: