Co warto kupić we Lwowie i na Ukrainie? TOP 10

Przed wyjazdem do Lwowa i wycieczką na Ukrainę wielu Polaków zadaje sobie pytanie – co warto kupić we Lwowie. Postanowiliśmy spisać kilka produktów, których zakup we Lwowie na Ukrainie niezwykle się opłaca. Co przywieźć ze Lwowa? Oto nasza lista TOP 10.

 

Papierosy na Ukrainie


 
Ok, można powiedzieć, że nie odkryliśmy Ameryki. Ceny papierosów na Ukrainie i we Lwowie są niezwykle kuszące dla Polaków. Najtańsze papierosy kupimy za około 35 UAH, jednak ich jakość stoi na dość niskim poziomie. Jeśli już koniecznie musicie palić to zapomnijcie o lokalnych wyrobach i papierosach wiodących zachodnich koncernów tytoniowych. We Lwowie i na Ukrainie dostępne są dość ekskluzywne papierosy Sobranie. Cena paczki Sobranie Coctail lub Sobranie Black Russian waha się od około 85 do 95 UAH (od [convert number=85 from=”uah” to=”pln”] do [convert number=95 from=”uah” to=”pln”] zł) w droższych sklepach.

 

To dwa razy więcej, niż inne papierosy we Lwowie, ale dla Polaków wciąż jest to wręcz symboliczna opłata. Dla lokalsów to sporo, więc warto pamiętać, że Sobranie nie są dostępne w każdym sklepie. Możecie je z powodzeniem kupić m.in. w kiosku na skrzyżowaniu Kopernika i Wałów Hetmańskich, a także w trafice    przy ul. Akademickiej w z boku budynku Hotelu George (obecnie prospekt Szewczenki) oraz w Silpo w centrum handlowym Forum Lviv.

 

W sklepach we Lwowie dostępne są również inne papierosy Sobranie w tym Coctail slim oraz zwyklejsze wyroby. Niestety nigdzie nie spotkaliśmy paczek Sobranie White Russian. Jeśli wiecie gdzie je kupić na Ukrainie to koniecznie dajcie znać w komentarzu.

 

2. Domowe nalewki


 
Lwowska Restauracja Baczewskich to, jak już wielokrotnie wspominaliśmy, nie tylko stylowy lokal z całkiem dobrym jedzeniem i słynne śniadania. Zaraz obok wejścia do lokalu, po prawej stronie, znajduje się kameralny sklepik m.in. z alkoholem, wędlinami i pamiątkami. Poza oryginalnymi wyrobami J.A Baczewski (gin, likiery i wódka czysta) kupimy tu również nalewki, które dostępne są w menu restauracji.

 

Oferta domowych nalewek dostępnych w sklepiku Restauracji Baczewskich zmienia się co jakiś czas. Warto więc wpadać tu regularnie. Z naszej strony szczególnie polecamy nalewkę wiśniową, mleczną, truskawkową, a także wieloowocową nalewkę ratafia (jeśli tylko jest dostępna) oraz kopię likieru Sheridan’s – Sheridiankę (nalewka mleczna i nalewka kawowa pakowana podwójnie). W ofercie są również nalewki ziołowe. Nalewki restauracji Baczewskich rozlewane na miejscu kupić można w butelkach o pojemności 0,5 litra (koszt 180 UAH) Trunki dostępne są też w małych buteleczkach 0,1 litra, a także w zestawach i wymyślnych butelkach okolicznościowych, których ceny są jednak nieco wyższe. Każdy z trunków można skosztować przed zakupem.

 

Domowe nalewki we Lwowie kupić można też chociażby w restauracji Veronica na Akademickiej. Smaków jest tam mniej, ale jakość (i cena) wyższa. Te same nalewki podawane są i sprzedawane w butelkach w nowej najlepszej kawiarni Lwowa – Poczta Mikolascha. Nalewki kupicie też w wielu specjalnie przygotowanych sklepach w samym centrum miasta. Chociażby przy ul. Ruskiej. Przy okazji polecamy zestawienie najlepszych kawiarni we Lwowie oraz najlepsze restauracje we Lwowie.

 

3. Ręcznie robione kosmetyki Apothecary


 
Przechodząc ulicą Kopernika idąc od Pałacu Potockich w stronę Wałów Hetmańskich nie sposób nie zauważyć sklepu z kosmetykami Apothecary przy Kopernika 1. Niewielki sklep, którego wystrój jednoznacznie kojarzy się z apteką przykuwa uwagę już z oddali. Apothecary kultywuje tradycję słynnej apteki Pod Złotą Gwiazdą, która była prawdziwym diamentem w nieistniejącym już Pasażu Mikolascha. Jeśli nie chcecie kupować kosmetyków warto wejść tu tylko po to, by zobaczyć niesamowite, stare wnętrze sklepu. Wycieczka do lat 30′ gwarantowana.

 

Apothecary to miejsce w którym kupić można niesamowite kosmetyki przynajmniej kilkukrotnie taniej, niż podobne wyroby nad Wisłą. Marka została założona w 2014 roku przez 24-letnią wówczas Irinę Ionov. Wśród najpopularniejszych dostępnych tu kosmetyków wymienić można przeciwtrądzikowy krem lawendowy Lavender (210 UAH [convert number=210 from=”uah” to=”pln”] zł), rewitalizujący krem Creme Brulee (150 UAH [convert number=150 from=”uah” to=”pln”] zł), nawilżający krem Pink Milk (150 UAH [convert number=150 from=”uah” to=”pln”] zł), a także aromatyczne olejki do ciała (w cenach od 200 do 400 UAH czyli od [convert number=200 from=”uah” to=”pln”] do [convert number=400 from=”uah” to=”pln”] zł) i sole do kąpieli (około 200 UAH za duże opakowanie). W sklepie dostępne są również balsamy do ust (120 UAH [convert number=120 from=”uah” to=”pln”] zł), sole i kulki do kąpieli czy olejki do masażu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Po przywiezieniu do Polski kremy warto przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Przechowywane w cieple czy w słońcu mogą się szybko zepsuć.

 

4. Zakupy w sklepie Silpo – herbata, słodycze, kawa


 
Sklep Silpo w centrum handlowym Forum Lviv (oraz drugi, nieco uboższy w centrum handlowym Victoria Gardens) to miejsce, które chwalimy na każdym kroku. Niezwykle luksusowy ukraiński delikates to nie tylko sklep lecz również kawiarnia i restauracja w jednym. W sklepie dostępny jest niezwykle szeroki wybór warzyw i owoców, sypanych herbat i kaw mielonych na miejscu, wypiekane na miejscu chleby i bułki, ciastka z ciastkarni, szeroki wybór ekskluzywnych alkoholi i piwa.

 

Zwykle kupujemy tu zapasy sypanych herbat dostępnych na wagę. Wybór jest tak szeroki, że aż trudno go opisać. Zwykle kupujemy herbaty owocowe, czekoladową i kilka różnych herbat zielonych. Ceny są znacznie niższe, niż w specjalistycznych sklepach takich jak chociażby polska sieć Five’o’clock. Niestety, nie wszystkie ekspedientki rozmawiają tu po polsku lub angielsku, więc wyborów często dokonywać trzeba “na węch”. Na tym samym stoisku dostępna jest też tania, świeżo mielona kawa. Znacznie tańsza, niż w sklepach w okolicach Rynku.

 

Wchodząc nieco dalej ustawione jest stanowisko z ciastkami, których ceny zaczynają się już od… 10 UAH za kawałek ([convert number=10 from=”uah” to=”pln”] zł). Praktycznie każdy tort jest tu niezwykle smaczny. Polecamy też kruche ciastka na wagę, tanie orzechy i migdały w czekoladzie i bardzo smaczne pianki marshmallows. Ciastek można spróbować na miejscu przy filiżance kawy, herbaty lub szklance wyciskanego soku. Za dwa ciastka i dwie kawy nie zapłacicie więcej, niż 10 złotych.

 

Zaraz obok stoisko z wypiekanym na miejscu chlebem i bułkami. Wybór jest zbyt szeroki, by go opisywać, a chleby i bułki niezwykle tanie.

 

5. Futra i wyroby z naturalnej skóry


 
Przechadzając się zimą po Lwowie napotkacie setki kobiet w różnym wieku, które ubrane są w przeróżnego rodzaju futra. Centrum Lwowa wręcz zasypane jest przez butiki oferujące damskie futra i kamizelki oraz męskie kurtki skórzane. Za płaszcz z lisiego futra płaci się w granicach 1000-1500 złotych. Za kamizelkę z futra króliczego płaci się około 1400 UAH ([convert number=1400 from=”uah” to=”pln”] zł), kamizelka z norek i lisa to koszt około 2500 UAH ([convert number=2500 from=”uah” to=”pln”] zł), a kamizelkę z futra szopa dostaniemy już za około 1000 UAH ([convert number=1000 from=”uah” to=”pln”] zł). Futra z jenotów kosztują od 3000 do około 6000 UAH (od [convert number=3000 from=”uah” to=”pln”] do [convert number=6000 from=”uah” to=”pln”] zł), a futro z norek kupimy w przedziale od 8000 do 15000 UAH (od [convert number=8000 from=”uah” to=”pln”] do [convert number=15000 from=”uah” to=”pln”] zł). Męskie kurtki skórzane kosztują w granicach od 5000 do 10000 UAH. Opłacalny jest również zakup butów. Te skórzane i wyższej jakości są tu tańsze, niż w Polsce.

 

Kupując wyroby z naturalnego futra należy uważać. By nie przysporzyć sobie problemów podczas przekraczania przejścia granicznego trzeba pamiętać o wzięciu dowodu zakupu oraz potwierdzeniu legalności wyrobu. Jeśli sprzedawca nie chce wystawić Wam koniecznych dokumentów lepiej poszukać innego. Lepiej też unikać sklepów znajdujących się w ścisłym centrum miasta. Te nastawione na majętnych zagranicznych turystów mają wyższe ceny.

 

6. Chałwa na Ukrainie

O chałwie rozpisywać się nie trzeba. Ukraińskie wyroby w postaci chałwy słonecznikowej kosztują zaledwie około 3 złotych za pokaźną kostkę i dostępne są w najróżniejszych smakach – waniliowym, czekoladowym, arachidowym czy nawet winogronowym. Najpopularniejsze są najtańsze wyroby firmy Złoty Wiek. W porównaniu do znanej u nas chałwy sezamowej ta słonecznikowa jest brzydsza, nieco mniej słodka i znacznie mniej tłusta – jeszcze bardziej przypomina więc “kurz z cukrem”.

 

We Lwowie z powodzeniem kupimy też nieco droższe chałwy sprowadzone z Grecji czy Turcji. Szczególnie polecamy kłębki chałwy Koska pismaniye, które swego czasu dostępne były u nas w sklepach Almy. Jeśli po powrocie do Krakowa zatęsknicie za chałwą ze Lwowa możecie dostać ją na pchlim targu pod Halą Targową. Oczywiście drożej, niż we Lwowie.

 

7. Piwa craftowe


 
Piwa i kwasy chlebowe to prawdziwy hit wśród polskich turystów. Koneserzy piwa mogą pominąć Lvivskie czy produkty browaru Obołoń. Za butelkę zwykłego, lokalnego piwa w sklepie płaci się zaledwie kilka złotych, ale jeśli już kupować, to coś z wyższej półki. Lwowskim przebojem są dwie firmy oferujące najróżniejszego rodzaju piwa craftowe – Browar Prawda (piwa dostępne w lokalach grupy Fest) który swój sklep firmowy prowadzi w teatrze piwa Prawda na Rynku w narożnej kamienicy pod numerem 32 oraz piwa warzone przez Grupę Kumpel. Te dostać można (również na wynos) w każdym lokalu należącym do sieci, są również rozlewane sklepikach prowadzonych przez grupę oraz w lokalu Craft&Kumpel przy Rynku 18.

 

Wśród polskich turystów hitami są blonde ale Frau Ribbentrop z karykaturą Angeli Merkel na etykiecie, blonde dry hopped ale Putin Huilo oraz stout Obama Hope z browaru Prawda. W Kumplu dostępne są m.in. piwa ale, porter oraz wprowadzony niedawno american pale ale. Dużo najróżniejszych piw craftowych kupić można również w Silpo w centrum handlowym Forum Lviv. Fani piwa craftowego, którzy nie są nastawieni wyłącznie na to, co popularne wśród turystów powinni udać się do pubu Choven przy ulicy Ormiańskiej 33. W menu lokalu jest aż 16 najróżniejszych piw craftowych. Uwaga dla pań – nie pijcie tu zbyt wiele złocistych trunków bowiem zamiast toalet funkcjonuje tu dziura w podłodze. Niektórym smakują też piwa w całodobowym klubie-restauracji Stargorod. Nam nie smakują. Warto sprawdzić też nasze zestawienie 10 barów z dobrym piwem we Lwowie.

 

8. Musztardy, sosy


 
Majonezy, musztardy i keczupy to w naszej opinii kolejna rzecz, którą warto kupić we Lwowie i na Ukrainie. W sklepach dostępna jest szeroka gama lokalnych produktów, a także bardziej znane produkty takich firm jak Kamis czy też pochodzące od rosyjskich i ukraińskich producentów.

 

Za słoiczek ukraińskiej musztardy płaci się już od 10 UAH ([convert number=10 from=”uah” to=”pln”] zł). Ceny markowych produktów rozpoczynają się od 20 UAH za słoiczek. Na sklepowych półkach znajdziecie majonezy wszelkiego rodzaju – stołowe, dekoracyjne, sałatkowe, a nawet specjalnie doprawione majonezy do mięs czy ryb. Podobnie z musztardami – tanie są tu wszelkiego rodzaju musztardy stołowe, sarepskie, kremskie, rosyjskie, francuskie, a także smakowe i polecana przez nas musztarda dijon (ostra!). Podobnie z keczupami – do wyboru do koloru, a ceny aż zachęcają do zakupów. Teoretycznie majonezu nie można przewieźć przez granicę do Polski. Trzeba zjeść we Lwowie.

 

9. Kawior, suszone ryby…

 
Kolejny produkt spożywczy, którego zakup we Lwowie to sama przyjemność ze względu na niską cenę. Za niewielką puszkę czerwonego kawioru z jesiotra płaci się tu około 20 UAH ([convert number=20 from=”uah” to=”pln”] zł). W sklepach dostępne są oczywiście również nieco droższe kawiory po około 100-150 UAH (od [convert number=100 from=”uah” to=”pln”] do ([convert number=150 from=”uah” to=”pln”] zł) za słoiczek i również te luksusowe, dużo droższe kawiory. We Lwowie popularne są też suszone ryby i inne wodne wynalazki w postaci chociażby morskiej sałaty. Co kto lubi.

 

9. Wino

 

Kolejny hit wśród polskich turystów – wino. Sklepowe półki aż uginają się od win z ciepłych rejonów Odessy, a także pod naporem butelek win mołdawskich. Te wina są tu niezwykle tanie. Zakup pozostałych win – francuskich, włoskich czy tych pochodzących z Ameryki jest tu nieopłacalny ze względu na ceny wyższe, niż w sklepach w Polsce. Za głupią butelkę Martini Asti płaci się tu sporo ponad 50 złotych. Za butelkę tańszych odmian Dom Perignon płaci się ponad 100 złotych więcej niż u nas, a Moet kosztuje blisko 300 zł. To nic – są przecież wina lokalne.

 

Tanie wina we Lwowie kupimy już za około 50 UAH za butelkę ([convert number=50 from=”uah” to=”pln”] zł). Nam smakują nieco droższe “kagorki” – a zwłaszcza Orenda Kagor za mniej, niż 100 UAH za butelkę ([convert number=100 from=”uah” to=”pln”] zł). Popularne są też wina Shabo. Pod tą samą marką kupimy również tanie i smaczne koniaki, których ceny nie przekraczają 200 UAH za najdroższą butelkę ([convert number=200 from=”uah” to=”pln”] zł). Przez granicę przewieźć można 4 litry wina niemusującego. Tu kolejne zestawienie ciekawych alkoholi do kupienia we Lwowie.

 

10. Chipsy


 
Tęsknicie za bekonowymi Laysami? Jeśli tak – jedźcie do Lwowa. Na Ukrainie niezwykle popularne są dosyć oryginalne smaki chipsów. Z powodzeniem kupimy to Laysy o smaku pieczarek ze śmietaną, bekonowym, a nawet Laysy krabowe. Średnia paczka chipsów Lays kosztuje około 20-30 UAH(od [convert number=20 from=”uah” to=”pln”] do [convert number=30 from=”uah” to=”pln”] zł). W sklepach dostępne są również chipsy lokalnych producentów. Gama smakowa pozostałych producentów również jest szeroka. Dostaniemy tu chipsy o smaku cebuli ze śmietaną, ryby, wędzonego kurczaka, serowe, chipsy o smaku burgera, a nawet chipsy musztardowe. Jednym z wiodących producentów jest marka Lux. Za średnią paczkę w Silpo płaci się również nieco ponad 30 UAH, ale można dostać je nieco taniej. Co najciekawsze – dostępne we Lwowie bekonowe Lays produkowane są… w Polsce.

 

Bonus: mieszkanie lub dom

Niecałe pół miliona złotych za nową willę o powierzchni 200 metrów kwadratowych blisko centrum, 140 tysięcy złotych za 165 metrów kwadratowych w wolnostojącym domu na rynku wtórnym czy też od 2000 do 2700 zł za metr kwadratowy w nowym, luksusowym apartamentowcu w samym centrum Lwowa. Najtańszą kawalerkę w mieście można kupić już za około 50 tysięcy złotych. Może warto pomyśleć o zakupie?

 

W jednym z pozostałych artykułów opisujemy napoje które warto kupić na Ukrainie, a także przedstawiamy ranking wódek i alkoholi ukraińskich.

Jedziesz do Lwowa lub na Ukrainę? Sprawdź oferty noclegów:



Booking.com

2 komentarze do “Co warto kupić we Lwowie i na Ukrainie? TOP 10”

  1. Spotkaliście się może kiedyś na Ukrainie z jakimiś papierosami cytrynowymi? W Polsce jakiś dłuższy czas temu (2 lata lub więcej, pamięta ktoś?) weszły w obieg Camele kliki 2 w 1 – mięta + cytryna, ale szybko niestety zostały wycofane :( szkoda bo były świetne

Dodaj komentarz