Samochodem na Ukrainę. Sytuacja na przejściach granicznych z Ukrainą. Gdzie śledzić?

Samochodem na Ukrainę. Sytuacja na przejściach granicznych z Ukrainą. Gdzie śledzić?

Wyjazd samochodem na Ukrainę to jeden ze sposobów podróży do Lwowa, który polecić możemy zwłaszcza mieszkańcom południa Polski. Jadąc autem możemy spodziewać się kolejek na granicy z Ukrainą. Na szczęście dla podróżnych jadących na wschód przygotowano kilka serwisów i usług, które pomagają w planowaniu przejazdu przez granicę z Ukrainą. Są to kamery na przejściach, a także informacje o samochodach oczekujących na wyjazd i wjazd na Ukrainę. Podpowiadamy jak uniknąć kolejek na granicy.

 

Granica z Ukrainą – przejścia graniczne

O tym jak wygląda samo przekraczanie granicy z Ukrainą przeczytacie w jednym z naszych pozostałych wpisów. Podróżni jadący samochodem na Ukrainę mogą skorzystać z ośmiu drogowych przejść granicznych. Są to:

 

 1. przejście graniczne Budomierz – Hruszów,
 2. przejście graniczne Dołhobyczów – Uhrynów,
 3. przejście graniczne Dorohusk – Jagodzin,
 4. przejście graniczne Hrebenne – Rawa Ruska,
 5. przejście graniczne Korczowa – Krakowiec,
 6. przejście graniczne Krościenko – Smolnica,
 7. przejście graniczne Medyka – Szeginie,
 8. przejście graniczne Zosin – Uściług.

 

By uniknąć kolejek na granicy z Ukrainą warto wybrać mniej uczęszczane przejście takie jak chociażby Krościenko – Smolnica czy Budomierz – Hruszów. Warto pamiętać, że nie zawsze jest to wygodne i opłacalne dla naszego portfela. Ze względu na zwykle zły stan dróg na Ukrainie ryzykujemy uszkodzenie zawieszenia naszego samochodu. A wizyta u mechanika będzie przecież dużo gorsza niż kilka dodatkowych minut w kolejce. Uwaga ta nie dotyczy oczywiście podróżnych jadących wysokimi samochodami terenowymi lub SUV-ami. Dla nich nawet przejazd trasą Krościenko – Sambor – Lwów po drodze krajowej N13 nie będzie zbyt dużym wyzwaniem. Jeśli jednak nie chcecie stać w kolejkach na granicy najlepiej polecieć samolotem do Lwowa.

 

Przed wyborem przejścia granicznego można z powodzeniem sprawdzić, czy przejazd przez nie będzie szybki i bezproblemowy. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej prowadzi stronę internetową z informacją o której godzinie najlepiej przekraczać granicę.

 

Na stronach podkarpackiego urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu przygotowano streamy z kamer umieszczonych na przejściu granicznym w Medyce, na przejściu granicznym w Korczowej. Na stronach Państwowej Służby Przygranicznej Ukrainy (DPSU) zobaczyć możemy widok z kamer na przejściach Hrebenne – Rawa Ruska, Budomierz – Hruszów, Zosin – Uściług, Korczowa – Krakowiec, Medyka – Szeginie oraz Dorohusk – Jagodzin. Sposób wyboru poszczególnych kamer zobaczycie na screenie załączonym poniżej.

 

 

Za pośrednictwem kolejnej platformy obserwować można ruch na granicy w Krościenku.
 

Aktualna sytuacja na granicach Polski z Ukrainą:

Informacja o sytuacji na granicy Polski z Ukrainą wyświetlana jest również za pośrednictwem specjalnie przygotowanego serwisu granica.gov.pl, ale to nie wszystko. Państwowa Służba Graniczna Ukrainy również przygotowała czytelny i przejrzysty serwis z mapą kolejek na przejściach granicznych w obwodzie Lwowskim.

 

 

Serwis aktualizowany jest co kilka godzin. Zawarto w nim informacje zarówno na temat liczby oczekujących aut, a także przepustowości przejścia granicznego. Dodatkowo podawane są kamery przed przejściem granicznym, a także średnie czasy oczekiwania na przekroczenie granicy z Polską. Link do witryny znajdziecie tutaj.
 

Podsumowanie

Faktem jest to, że czasy oczekiwania na przejściach granicznych z Ukrainą bywają długie. Zwykle znacznie dłużej czeka się na wjazd do Polski, niż na wyjazd, ale i to nie jest regułą. Często sprawna praca polskich pograniczników nie pomaga i po stronie ukraińskiej trzeba odstać swoje. Najlepszym sposobem na szybkie przekroczenie granicy (zarówno podczas wjazdu i wyjazdu) jest wybranie mało uczęszczanego przejścia granicznego ze specjalnym pasem dla obywateli Unii Europejskiej. Nasz rekord przejazdu przez granicę z Ukrainą wynosi mniej, niż 15 minut. Najdłużej staliśmy aż 7 godzin oczekując na wjazd przez przejście w Krakowcu. Wszystkim, którzy nie chcą ryzykować polecamy wycieczkę do Lwowa samolotem lub piesze przekroczenie granicy z Ukrainą, ewentualnie dojazd do Lwowa pociągiem. Wszystkim, którzy wybierają się do Lwowa polecamy przeczytać nasz wpis-przewodnik – Lwów dla każdego.

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy

8 komentarzy do wpisu „Samochodem na Ukrainę. Sytuacja na przejściach granicznych z Ukrainą. Gdzie śledzić?

 1. Wszystko ok, bądźmy szczerzy – czasy podawane przez gov.pl są naprawdę obniżane, w sierpniu 2016 r. wjeżdżałem przez Hrebenne do Polski, od 22.00 do 4.00 nad ranem, w tym czasie na stronie gov.pl pisalo 2-3 godziny

  • Niestety nie sposób się z tym nie zgodzić. Jedynie przejście w Krościenku pozwala na szybki przejazd ale szkoda samochodu :/

 2. Mała uwaga na temat SUVów. Autor pokłada zbyt wielką wiarę w zawieszenia tego typu pojazdów. A prawda jest taka, że oprócz aut terenowych, choć i to nie jest normą, elementy zawieszeń typowego SUVa, czy crossovera pod względem wytrzymałości nie różnią się specjalnie od tego, co spotykamy w typowych autach osobowych. W zależności od producenta w polskich warunkach wymiana el. zawieszenia jest konieczna co 15-80 tys. km. Tak, jest duży rozrzut i dotyczy to także SUVów. Ale jeśli ktoś wierzy w zwiększone możliwości takich aut, to ja nie będę burzył tych wizji… :) Niech pojeździ i sam się przekona.

  Zwykłym autem osobowym też można podbijać świat. Ja zamierzam odwiedzić wkrótce zach. Ukrainę, nie tylko Lwów i nie zamierzam w tym celu uzbrajać się np. w podliftowanego Land Cruisera :)
  Pozdr. MJL

  • Autor jeździ na Ukrainę trzema różnymi samochodami w tym SUV-em właśnie, prawdziwą terenówką i starym klasykiem na 19″ calowych felgach z niskoprofilowymi oponami. SUV-em dało radę jechać 140-160 km/h po drodze od granicy w Krościenku tak samo jak pełnoprawnym autem terenowym jeszcze przed remontem omawianej drogi i wcale nie trzeba było remontu zawieszenia po takim przejeździe i obyło się bez 5-calowego liftu, long armów i amortyzatorów Foxa.

   Uściślając, że jak za SUV-a uważamy Porsche Cayenne GTS albo Bentleya Bentayga to lepiej trzymać się autostrady A4. Ale nie oszukujmy się osoby z takim budżetem i tak nie przeczytają tego tekstu, bo na weekendy raczej jeżdżą do Monte Carlo, a nie do Lwowa.

 3. 22.12 wjeżdżaliśmy do Polski przez Budomierz. Kolejka 1,5 godz.,ale potem samopas- nikt nie mówi,co robić dalej,komu paszporty,nic. Przekraczaliśmy granicę autem po raz drugi w życiu,ale tam liczą na bywalców, dlatego zablokowaliśmy odprawę,biegając po okienkach. Jeszcze ochrzaniła nas pani po polskiej stronie,za naszą niewiedzę. To,co czytaliśmy na forach o drodze z Budomierz a do Lwowa- prawda15-20 km dziur,jak po wojnie(( Naprawdę zawieszenie może pójść,wraz za sprzęgłem

 4. Hej :) Zamierzamy wyjechać na Ukrainę w Poniedziałek Wielkanocny i zostać do końca tygodnia. Jedziemy do Bukovela na ostatnie zimowe szusy i wszystkie moje wątpliwości sprowadzają się w zasadzie do jednej: czy wyjazd w Poniedziałek Wielkanocny to samobójstwo i spędzimy na granicy połowę naszego urlopu?

  • Czas oczekiwania to zawsze loteria ale tak – noc albo bardzo wczesny ranek (4-5 rano) to niezły pomysł. Rekordowo nocą przekroczyliśmy granicę w 15 minut, najdłużej nocą 2 godziny stania co można uznać za bardzo dobry wynik.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Lwów - weekend majowy we Lwowie
Weekend majowy we Lwowie. Czy warto jechać na majówkę do Lwowa?

Stacje benzynowe na Ukrainie – dobre stacje, ceny paliw, jakość paliwa (AKTUALIZACJA)

Gdzie dobrze zjeść w Szczawnicy? Restauracja i kawiarnia Koci Zamek
Zamknij