Parkingi we Lwowie. Parkowanie we Lwowie ceny i lokalizacje

Czytając opinie o Lwowie w Internecie często można spotkać się z informacjami o tym, że na miejscu kradną we Lwowie polskie tablice rejestracyjne, a następnie żądają okupu za ich oddanie. Faktycznie przypadki kradzieży zdarzają się i na charakterystyczny samochód na polskich blachach warto uważać. Dobrze więc wynająć parking we Lwowie. Ile kosztuje parking we Lwowie? Jakie są parkingi we Lwowie? Oto parkingi w centrum Lwowa i porady dotyczące parkowania we Lwowie. Gdzie parkować we Lwowie?

 


Czy we Lwowie kradną tablice rejestracyjne?

Tak, kradną. Kradzież tablic rejestracyjnych z aut z polskimi blachami nie jest niestety mitem. Do niedawna po Lwowie jeździło bardzo wiele samochodów z polskimi tablicami więc kradzieży nie musiały obawiać się osoby posiadające blachy z przygranicznych regionów (tablice RP, RPR, RJA, RSA itp.). Zakup samochodu na Ukrainie to bardzo duży wydatek. Ponieważ ceny aut są zdecydowanie wyższe, niż w Polsce wiele osób decydowało się na kupno auta w Polsce, a następnie naginanie przepisów i nie rejestrowanie go na Ukrainie. Więcej informacji o tym procederze w jednym z naszych poprzednich tekstów.

 
Od zmiany przepisów jednak by obywatel Ukrainy mógł wjechać samochodem na obcej rejestracji konieczne jest zapłacenie kaucji w wysokości akcyzy więc samochodów na polskich rejestracjach jest już mniej.

 

 

Z oczywistych względów do Lwowa trafiają wtedy tanie samochody z przygranicznych obszarów Polski. Dużo tu VW Golfów, starych Passatów, Opli Astra i Vectra, Lanosów i starszych aut. Jeśli macie takie auto prawdopodobnie uda wam się uniknąć kradzieży tablicy rejestracyjnej we Lwowie. W innym przypadku lepiej wynająć parking we Lwowie.

 

Lepiej nie ryzykować, aczkolwiek zdarzają się we Lwowie odważni śmiałkowie, którzy zostawiają samochody na rejestracjach z Krakowa, Gdańska, Warszawy czy Poznania. Po rozmowie z kilkoma patrolami lwowskiej policji możemy poradzić po prostu zdejmowanie tablic z samochodu podczas parkowania na ulicy. Nikt nie powinien odholować auta bez tablic a zawsze to bezpieczniejsze i tańsze od okupu.

 


Kradzież tablicy rejestracyjnej we Lwowie – co robić

We Lwowie ukradli tablicę rejestracyjną. Co robić? Gdy ukradną nam tablice rejestracyjne we Lwowie, złodzieje liczący na okup za tablice zostawią na aucie karteczki z numerem telefonu pod który należy zadzwonić by zapłacić haracz. W takim wypadku poradzić możemy kontakt z właścicielem mieszkania albo nawet rozmowę z przypadkowo poznaną kelnerką z restauracji. Ukrainiec dzwoniący do swoich rodaków może udać, że auto należy do niego. W takiej sytuacji haracz wyniesie około 300-400 UAH. Od Polaków złodzieje liczą sobie kwotę około 1000-1500 UAH.

 

Jeżeli koniecznie nie chcecie dawać zarobić złodziejowi spokojnie możecie wrócić do Polski bez tablic. Sytuację należy zgłosić na policję i możemy wrócić do kraju. Warto zastanowić się jednak, czy koszt wyrobienia nowych blach i dowodu rejestracyjnego nie będzie wyższy od haraczu. By jednak haraczy nie płacić polecamy strzeżone parkingi w centrum Lwowa. Oto one.

 


Parking strzeżony ul. Władimira Korolenki 8A

 
Dobrze znany parking strzeżony znajdujący się w dość niewielkiej odległości od ścisłego centrum Lwowa. Parkujemy tu pod okiem strażnika za nieco ponad 200 UAH za dobę. Po zostawieniu tu samochodu należy podać swoje nazwisko oraz numer rejestracyjny samochodu. Wyjeżdżając okazujemy dokument własności pojazdu. Zaletą parkingu jest względnie niska cena oraz względnie niewielka odległość od centrum.

 


Parking strzeżony ul. Gródecka 23

 

 

Ten parking nie jest zbytnio znany wśród turystów, a pewnie i dużo miejscowych nie ma o nim pojęcia (od taksówkarza o nim nie usłyszycie). Parking zlokalizowany jest między kamienicami o nieparzystych numerach przy ulicy Kazimierzowskiej (obecnie Gródecka) przy wjeździe w Rzeźnicką (obecnie Nalewajki). Ten strzeżony parking praktycznie w samym centrum Lwowa ukryty jest za zieloną bramą. Niestety często zdarza się, że obsługa nie chce wpuścić tu Polaków i mówi, że parkingu nie ma.

 

Parking w centrum handlowym Forum Lviv

 
Otwarte w 2015 roku centrum handlowe Forum Lviv zlokalizowane jest przy ulicy Pod Dębem 7b (obecnie Pid Dubom) jest – jak każda szanująca się galeria handlowa – wyposażone w parking. Jest to niestrzeżony płatny parking podziemny.

 

Parking ten to dobra opcja dla osób, które we Lwowie są tylko przejazdem i chcą zwiedzić miasto bez strachu o tablice rejestracyjne, a także opcja dla tych, którzy przyjeżdżają do centrum jedynie coś załatwić. Wszystko przez to, że parking czynny jest jedynie w godzinach od 8:00 do 1:00 (wjazd) i od 8:00 do 2:00 (wyjazd). Pozostawienie samochodu na noc nie jest oficjalnie możliwe, ale jeśli nawet nam się to uda – jest to zabieg całkowicie nieopłacalny. Parking dla osób zostawiających auto na 1h za darmo, 2h za 20, UAH, 3 za 40, 5 za 60, 8 godzin za 160 UAH, każda następna za 40 UAH. Niestety nocą jest nieczynny.

 


Parking na lotnisku we Lwowie

Port lotniczy we Lwowie jest dosyć nietypowy ponieważ znajduje się niezwykle blisko od samego centrum miasta – zaledwie 6 kilometrów. Jak to zwykle bywa – znaleźć tu można bardzo wiele parkingów, a ich oferta jest znacznie korzystniejsza, niż oferta parkingów zlokalizowanych w samym centrum miasta.

 

Na lotnisku we Lwowie istnieją dwa rodzaje usług parkingowych. Pierwsza to zwykły parking dla osób, które odbierają lub przywożą tu swoich bliskich i znajomych. Koszt stania na parkingu lotniskowym to 45 UAH za dzień, jednak pierwsze 15 minut jest darmowe. Port lotniczy oferuje również możliwość pozostawienia auta na dłużej. Lotnisko dysponuje 385 miejscami parkingowymi przy terminalu A. Parking na lotnisku we Lwowie na tydzień to koszt 315 UAH jest więc bardzo tani ale obecnie nie jest to najlepsza lokalizacja na pozostawienie samochodu.

 


Parkingi dalej od centrum

Wiele parkingów ogrodzonych siatką w niedalekich okolicach od centrum Lwowa można znaleźńć. Wśród nich wymienić można parkingi w okolicach dworca kolejowego czy też na placu Gustawa Dreszera-Orlicza (petruszewycza). Kolejny znajduje się chociażby za stacją benzynową OKKO przy prospekcie Czornowola (kiedyś ulica Pełtewna) – wjazd tutaj – od Torfianej (Na Torfy).

 

Nieco dalej od ścisłego centrum również znajdziemy wiele strzeżonych parkingów. Są właściwie wszędzie tam, gdzie budownictwo z wielkiej płyty. Ich zaletą jest znacznie niższa cena. Kilka znajdziecie na wjeździe do Lwowa ulicą Stryjską na przykład tutaj.

 

 

Oszczędności jakie możemy poczynić zostawiając auta na tańszych parkingach to jednak oszczędności mniejsze, niż koszt stania przez kilka godzin w strefie płatnego parkowania w Krakowie czy Warszawie.

 


Strefa płatnego parkowania we Lwowie


 

Niestety w 2011 roku we Lwowie ustanowiona została strefa płatnego parkowania. Strefa parkowania w 2023 roku we Lwowie podzielona jest na pięć stref. W pierwszej strefie w centrum koszt parkowania to 20 UAH za 1h, w II 15, w III kosztuje 10 UAH, w IV kosztuje 5 UAH, a w V jest za darmo. 10 UAH to w przeliczeniu około 1,15 zł.

Dla Polaków mieszkających w dużych miastach taka opłata będzie wręcz śmieszna. Lwowskich stawek nie ma co porównywać z horrendalnie wysokimi stawkami za parkowanie w Krakowie czy Warszawie. Niektórzy decydują się więc na pozostawienie samochodu po prostu na ulicy, zwłaszcza w strefie ograniczonej szlabanem na Wałowej gdzie godzina jest droższa i kosztuje całe 30 UAH. My do tej pory nie odważyliśmy się na takie pozostawienie samochodu.

 

W niektórych obszarach dostępne są parkomaty w innych po ulicy chodzą parkingowi w jaskrawożółtych kamizelkach. W niektórych automatach można płacić kartą.

 

 

Najbliżej ścisłego centrum zaparkujemy zaś na ulicach Łukasińskiego (Niski Zamek), Dzieduszyckich (Wirmeńska), Rutowskiego (Teatralna) oraz na Wałowej. W tym ostatnim miejscu wydzielono specjalną strefę parkowania z miejscami na 78 samochodów. Godzina postoju kosztuje 10 UAH. Przed wjazdem na parking pobieramy z automatu bilet parkingowy. Opłaty dokonuje się przy wyjeździe przy budce strażników od strony Podwala (Podwalna). Swój własny parking ma też modny lwowski lokal Fashion – tylko dla gości klubu.

 

Miesięczny abonament na strefę to dla mieszkańca koszt 590 UAH, a cena kwartalnego to 1400 UAH. Ceny te więc spadły!

 

Po pozostawieniu auta na strzeżonym parkingu we Lwowie polecamy poruszać się po mieście taksówką lub Uberem, którego ceny we Lwowie są śmiesznie niskie.

 

Polecamy również:

 


 

7 komentarzy do “Parkingi we Lwowie. Parkowanie we Lwowie ceny i lokalizacje”

  1. Jak jest z parkingiem przy hotelu Panorama? W opisie podają, że parking dla gości bezpłatny, ale nie wiadomo czy jest strzeżony, czy nie…

  2. Pierwsze słyszę, że Panorama ma parking i zastanawiam się gdzie by mógł być wciśnięty i za cholerę nie wiem. Na oczy go nie widziałem… Tzn nie mówię, że nie ma – może współpracuje z jakimś i tam odstawiają samochody ale z którym to nie wiem. W opiniach w internecie też ludzie piszą, że nie ma parkingu. Najbliżej na strzeżony z Panoramy będzie albo do Riusa do podziemnego albo na Gródecką 23.

  3. Uberem? Do ubera trzeba mieć Internet a Internet w UA w roamingu jest mega drogi..

  4. Uberem. 3 GB internetu w pakiecie miesięcznym kosztują 7 zł. Trzeba tylko pomyśleć i iść do kiosku kupić starter. I nie – do Ubera nie trzeba internetu można go zamówić przez hotelowe WiFi

  5. na Grodecka nie chcial mnie wpuscic. Na poczatku udawal, ze nie ma tu w ogole parkingu.

  6. Z Gródecką nie mieliśmy problemów ale to może ze względu na to, że zostawiając tu auto po raz pierwszy poruszaliśmy się z osobami mówiącymi po ukraińsku. Do podobnej sytuacji doszło na drugim podziemnym parkingu w centrum Lwowa, którego przez to nie zawarliśmy w tym tekście. Dzięki za informacje, dodamy stosowną adnotację do tekstu.

  7. Mój samochód właśnie parkuje w hotelu Cytadela. Mała korekta ceny za dobę – obecnie to już 300 UAH!

Dodaj komentarz