Sylwester we Lwowie 2021 – jak wygląda? Czy jechać na wycieczkę?

Wyjazd na Sylwester we Lwowie 2020 to coś co bierze pod uwagę wiele osób. Niektórzy decydują się na spędzenie zarówno Nowego Roku 2021 jak i prawosławnych świąt Bożego Narodzenia na Ukrainie we Lwowie. Jaka jest nasza opinia na temat sylwestra we Lwowie? Czy warto jechać na Sylwestra do Lwowa czy lepiej zainteresować się innym kierunkiem? Jak wygląda sylwester we Lwowie?

 


Sylwester we Lwowie – wprowadzenie

Osoby żyjące z wynajmu mieszkań oraz hotelarze również mają kalendarze. W związku z tym po okresie październikowo-listopadowego przestoju chcą odbić sobie straty generowane przez okres w którym większość osób nie wyjeżdża na urlop. Na Ukrainie czas od Sylwestra aż po koniec prawosławnych świąt to okres zimowych żniw branży turystycznej. Ceny w hotelach i apartamentach są znacznie wyższe niż w normalnym okresie. Część mniej uczciwych hotelarzy i właścicieli mieszkań próbuje nawet podnosić ceny już od grudniowych świąt rzymskokatolickich.

 

Za tydzień nawet w słabszym miejscu we Lwowie w okresie zimowego szczytu płaci się horrendalne pieniądze. Dlatego po pierwsze wyjazd do Lwowa na Sylwestra (zwłaszcza organizowany już późną jesienią) to rozwiązanie dość drogie. Dodatkowo biorąc pod uwagę lwowską pogodę może okazać się, że lepiej w tym okresie zorganizować sobie wyjazd do miejsca gdzie jest cieplej, chociażby na Sycylię. Do Lwowa warto jechać ale nie w terminie noworocznym. Od kilku już lat regularnie jeździmy na święta Bożego Narodzenia do Lwowa i wyjeżdżamy zaraz przed Sylwestrem. Jest to rozwiązaniem optymalnym – czasowo, kosztowo i szansą na uniknięcie tłumów. Do Lwowa można pojechać zawsze i nie musi to być sylwester.

 

Jest kilka rodzajów zabaw noworocznych na które można wyjechać do Lwowa. Nie polecamy jednak tak właściwie żadnej z nich.

 


Sylwester we Lwowie w hotelu lub restauracji

Porządny bal sylwestrowy w dobrej restauracji czy hotelu we Lwowie kosztuje tyle samo, a czasem więcej, niż tego samego typu impreza w którymś z polskich miast. W jednej z najpopularniejszych restauracji Lwowa cena najlepszych miejsc na imprezie sylwestrowej wynosi w przeliczeniu sporo ponad 400 zł, w lepszym hotelu bal kosztować będzie od 6000 do nawet 9000 UAH od osoby. W nieco gorszym lokalu zapłacimy wprawdzie w granicach 1500-2500 UAH od osoby ale nie jest kwotą za którą nie da się pobawić na balu w dużym mieście w Polsce.

 

Wśród wad imprezy sylwestrowej we Lwowie poza bardzo wysokim kosztem wymienić można również nieznajomość języka, która skutecznie utrudni imprezową integrację z tymi uczestnikami, którzy nie mówią po polsku lub angielsku. Utrudni też zabawę bo i tak nie znacie raczej przebojów grup takich jak Antytila czy Okean Elzy.

 

W Krakowie w dobrej klasy lokalu z ładnym widokiem na Wawel za imprezę zapłacimy około 350 zł, w restauracji przy samym Rynku lub w luksusowym hotelu niedaleko Rynku pobawimy od około 400 zł. Od 400 do 600 zł zapłacimy w lokalu z najwyższej już półki takich jak np. Wierzynek. Oferty droższej nie znaleźliśmy, jak ktoś widział to może podesłać :). W mniejszych miejscowościach takich jak Poznań, Bydgoszcz czy Białystok będzie, może nie jakoś znacznie, ale jednak taniej. Wyjazd do większego miasta w Polsce lub zabawa we własnym mieście może okazać się tańsza od wyjazdu do Lwowa.

 


Sylwester niebiletowany w knajpach we Lwowie

To jedyny rodzaj sylwestra we Lwowie, którego spędzenie może się opłacić, głównie jeśli wypijemy wystarczająco dużo i kupimy wystarczająco dużo alkoholu na powrót do Polski. Niektóre z lokali znajdujących się w centrum Lwowa nie planują organizowania ani balu, ani biletowanej imprezy zamkniętej. Można do nich wejść i jeśli tylko znajdziemy wolny stolik przysiąść na krócej lub dłużej. W takim wypadku faktycznie impreza będzie znacznie tańsza od zabawy w dużym mieście w Polsce. Ceny – zwłaszcza alkoholu – w lokalach we Lwowie są wciąż zdecydowanie niższe niż nad Wisłą czy w turystycznych miastach na zachodzie Europy.

 

 

Warto jednak pamiętać, że zabawa polegająca na bieganiu po knajpach w sylwestrową noc wiąże się z koniecznością opłacenia noclegu (drogiego w okresie sylwestrowym), a także organizacji upierdliwego zwykle dojazdu do Lwowa. W czasie noworocznym można spodziewać się wyjątkowo dużych kolejek na granicach z Ukrainą, często nawet i na pieszym przejściu. Może nie tak dużych jak w czasie weekendu majowego, ale i tak znacznych. Po przeliczeniu wszystkiego i przeanalizowaniu faktów może okazać się, że wyjazd do Lwowa na Sylwestra się nie opłaca i bezpieczniej i wygodniej jest napić się w Polsce.

 

Jak wygląda sylwester we Lwowie 2020? Właściwie nie wygląda. Po trzecie więc warto pamiętać, że imprezy plenerowe we Lwowie są słabe, a tak właściwie wcale ich nie ma. Nie mają nic wspólnego z gigantycznymi miejskimi imprezami organizowanymi na Rynku w dużych miastach w Polsce, no chyba że chcecie pojeździ sobie na łyżwach… Jeśli już traficie na imprezkę to i tak nie będziecie znać ani nikogo poza znajomymi z którymi przyjechaliście do Lwowa, ani tym bardziej repertuaru odgrywanego przez zaproszonych artystów.

 


Sylwester we Lwowie jako organizowana wycieczka

Istnieje jeszcze odrębna grupa “sylwestrów we Lwowie” czyli wycieczki organizowane przez większość mniejszych lub większych biur podróży. W większości nie różnią się niczym od wycieczek organizowanych w innych terminach. Posiadają wszelkie ich wady i niewiele zalet z tą tylko różnicą, że wieczorna popijawa przy niezbyt lotnych występach nazywana jest dla odmiany balem sylwestrowym, a za “bal” i to jeszcze “sylwestrowy” można skasować więcej. Cena kilkudniowego wyjazdu do Lwowa z wysokiej robi się już absurdalna. Ceny osiągają nawet ponad 1000 zł za osobę za “4” dni we Lwowie (cztery dni czyli 3 noclegi). Za taką kasę można się bawić we Lwowie znacznie dłużej.
 
Wyjazd już następnego dnia po “balu”, a hotel bywa że nawet nie w centrum Lwowa. Przy odrobinie chęci podobnie zapłacimy za imprezę w Polsce (np. poniżej 1000 zł, a przy dobrych układach te kilka dni kosztować będzie podobnie nawet w turystycznym i drogim w Krakowie. Za podobne pieniądze (1000-1400 zł od osoby) da się znaleźć 5 noclegów w Zakopanem wraz z kuligiem, zabawy w Murzasichle, Poroninie ale nawet Pradze i Budapeszcie.

 


Sylwester we Lwowie – podsumowanie


 

Lwów to wspaniałe miasto do którego wciąż warto jechać m.in. ze względu na niższe ceny w dobrych restauracjach i kawiarniach. Nie wszystko złoto co się świeci. Jeśli nie macie znajomych, którzy ugoszczą Was w swoim domu we Lwowie i nie jedziecie bawić się ze znajomymi z Ukrainy (a skoro czytacie ten tekst to pewnie nie jedziecie) to wyjazd do Lwowa na Sylwestra ma niewielki sens. Wysokiej jakości imprezy kosztują tyle albo więcej od podobnych imprez w Polsce, oferta miejska w praktyce nie istnieje, a noclegi są drogie.

 

Czy warto jechać na Sylwestra do Lwowa? Z doświadczenia – nie polecamy. Do Lwowa przyjeżdża wtedy bardzo wielu turystów z Polski i z Ukrainy, a oferty wcale nie są wybitnie korzystne. Do miasta można pojechać w okresie mniej wzmożonego ruchu turystycznego. Po świętach prawosławnych lub wcześniej – na rzymskokatolickie Boże Narodzenie.

 

Polecamy również: