Co i gdzie jeść we Lwowie? Atlas, Rynek 45, Lwów

Co i gdzie jeść we Lwowie? Atlas, Rynek 45, Lwów

Jeden z najbardziej znanych lwowskich lokali. Połączenie kawiarni z restauracją, której sława opisana została w wielu utworach literackich i piosenkach. Niedawno, po wielu latach nieobecności, na kawiarnianą i restauracyjną mapę Lwowa powrócił słynny Atlas. Pokrótce opisujemy ceny w Atlasie we Lwowie. Za ile tu zjemy?

 

Lwowska kawiarnia i restauracja Atlas zlokalizowana jest w kamienicy Kudliszowskiej pod numerem 45 na Rynku. To tu od 1871 do 1939 roku spotykali się najsławniejsi polscy poeci, malarze, twórcy i politycy okresu międzywojennego tacy jak Jan Kasprowicz, Tadeusz Boy Żeleński i Leon Chwistek, Kazimierz Sichulski, Antoni Procajłowicz, Kazimierz Grus, Artur Szyk, wspomniany już “Edzio” czyli jeden z właścicieli – Edmund Tarlerski czy też malarz Ołeksa Nowakiwski. Pewnie spotkać można tu było również słynnych Kazimierza Wajdę i Henryka Vogelfaengera. To tu powstawały krótkie utwory literackie i słynne karykatury. Po latach do lokalu powrócił nawet słynny “Pan Edzio” i babcia klozetowa.

 

 

Dziś – co dziwne we Lwowie, którego pisana na nowo historia pełna jest kłamstw i wypaczeń – część rysunków, pocztówek i zdjęć dawnego Lwowa możemy zobaczyć na ścianach Atlasa. Na pierwszy rzut oka nikomu nie przeszkadza ich polski rodowód. Nawet karta napojów alkoholowych stylizowana jest na okres 20-lecia międzywojennego.

 

Atlas Lwów – menu i ceny

Tak jak kiedyś, tak i dziś – lwowski Atlas nie jest lokalem na kieszeń typowego mieszkańca miasta. Na ukraińskie portfele jest tu – można powiedzieć – drogo. Na polską kieszeń – żałośnie wręcz tanio. W menu “sanatorjum alkoholo-leczniczego” znajdziemy popularne wśród turystów śniadania, przystawki, sałatki, zupy, dania główne i wyśmienite desery.

 

 

Wśród śniadań wymienić można chociażby śniadanie angielskie za 99 UAH (13,16 zł), smażone jajka za 65 UAH (8,65 zł) czy też omlety z szynką i warzywami za 85 UAH (11,32 zł). Deska serów kosztuje 175 UAH (23,31 zł), 155 UAH (20,64 zł) płacimy za wybór wędlin. Sałatki kosztują od 65 do 95 UAH (od 8,65 do 12,65 zł) za sałatkę z kurczakiem i 155 UAH (20,64 zł) za sałatkę z łososiem. Za zupy płaci się po 75 UAH (9,99 zł) za barszcz ukraiński, żurek, zupę pomidorową lub krem ze szpinaku.

 

 

Dania główne w Atlasie są niewiele tylko droższe. Za zapiekane żeberka z ziemniakami płacimy 145 UAH (19,31 zł), 175 UAH (23,31 zł) kosztuje cielęcina. Za najdroższy stek z cielęcy z sosem BBQ płacimy 185 UAH (24,64 zł). Droższa jest tylko, ważąca prawie kilogram, deska mięs za 455 UAH (60,60 zł), ale spokojnie można ją wziąć na dwie osoby.

 

Desery są tanie. Za makaroniki płacimy po 35 UAH (4,66 zł) za sztukę. Szarlotka kosztuje 45 UAH (5,99 zł), strudel z wiśniami, sosem waniliowym i lodami kosztuje 89 UAH (11,85 zł). Całe 75 UAH (9,99 zł) płacimy też za wyśmienite tiramisu. Alkohole – jak to we Lwowie – są tanie, więc nawet nie warto się nad nimi rozpisywać.

 

Kawa latte kosztuje jedynie w granicach 5,30 zł, kakao kosztuje tyle samo, a dzbanek herbaty wyceniany jest na 39 UAH (5,52 zł). Za duże śniadanie z deserem dla trzech osób zapłaciliśmy zaledwie 577 UAH (85,86 zł według kursu i cenniku z kwietnia 2017 roku, jesienią 2018 roku ze względu na dalszy spadek ceny hrywny zamknęlibyśmy się w porównywalnej kwocie). Dla wszystkich malkontentów, którzy w komentarzach chcą napisać o “wysokich” cenach we Lwowie przypominamy, że Atlas standardem porównywać można do kawiarni-restauracji Europejska identycznie położonej na Rynku w Krakowie w której jedna porcja śniadania angielskiego kosztuje 37 złotych, a duża kawa latte to koszt 17 zł.

 

 

Kiedyś “człowiek szedł do Atlasa, wypił zjadł pierwsza klasa”, ale dzisiejszy Atlas nie należy do najlepiej ocenianych lokali we Lwowie. Na Tripadvisor zasłużył na czwórkę w pięciopunktowej skali. W serwisie Foursquare użytkownicy przyznają mu ocenę 8.6/10, a w Google 4.4/5. O ile śniadania, sałatki, desery czy napoje są tu bardzo dobre, o tyle na dania główne wolimy iść gdzie indziej. Gorzkie słowa należą się obsłudze Atlasa. Podczas jednej z wizyt – z winy kelnerki, która nie złożyła naszego zamówienia – na śniadanie czekaliśmy około godziny. Owszem, kierowniczka zmiany przeprosiła za zaistniałą sytuację, ale w razie wpadki na żadną rekompensatę liczyć nie można. Na szczęście była to tylko jedna wpadka.

 

Wizytę w kawiarnio-restauracji Atlas przy Rynku 45 we Lwowie zaliczyć można, podobnie jak śniadanie w Restauracji Baczewskich, do obowiązkowego punktu programu wycieczki do Lwowa. Stąd pozycja w naszym TOP 10 najlepszych kawiarni we Lwowie. Warto tu wpaść nie tylko na śniadanie, ale również na coś słodkiego.
 

 

Atlas przy Rynku 45 we Lwowie czynny jest od 8:00 do 00:00 czasu lokalnego. Śniadania serwowane są do południa. We wnętrzu kawiarni palić nie można, na szczęście przed lokalem rozstawiony jest letni ogródek. Można płacić kartą. Toaleta – wbrew tradycji – jest bezpłatna ;-). Polecamy przeczytać też nasze zestawienie wymieniające najlepsze kawiarnie we Lwowie oraz najlepszych restauracji we Lwowie.

 

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy

Jak szybko obrać czosnek? [porada kawiarnianego]
Pijesz dużo kawy? Uważaj! Możesz umrzeć
Co i gdzie kupić we Lwowie? Sklepik w Restauracji Baczewskich, ul. Szewska 8

Zamknij