Słynna kawiarnia Atlas, Rynek 45 we Lwowie

Atlas to jeden z najbardziej znanych lwowskich lokali z bogatą historią. Połączenie kawiarni z restauracją, której sława opisana została w wielu utworach literackich i piosenkach. Niedawno po wielu latach nieobecności na kawiarnianą i restauracyjną mapę Lwowa powrócił słynny Atlas. Pokrótce opisujemy ceny w Atlasie we Lwowie. Oto historia, ceny i menu w słynnej restauracji Atlas. Czy warto wpaść na śniadania?

 
Ceny w menu aktualne na 2020 rok.
 
Lwowska kawiarnia i restauracja Atlas zlokalizowana jest w kamienicy Kudliszowskiej pod numerem 45 na Rynku. To tu od 1871 do 1939 roku spotykali się najsławniejsi polscy poeci, malarze, twórcy i politycy okresu międzywojennego tacy jak Jan Kasprowicz, zamordowany na Wzgórzach Wuleckich Tadeusz Boy Żeleński i Leon Chwistek, Kazimierz Sichulski, Antoni Procajłowicz, Kazimierz Grus, Artur Szyk, wspomniany już “Edzio” czyli jeden z właścicieli – Edmund Tarlerski czy też malarz Ołeksa Nowakiwski.
 

 
Pewnie spotkać można tu było również słynnych Kazimierza Wajdę i Henryka Vogelfaengera. To tu powstawały krótkie utwory literackie i słynne karykatury. Po latach do lokalu powrócił nawet słynny “Pan Edzio” i babcia klozetowa.

 
Dziś część starych rysunków, pocztówek i zdjęć przedwojennego Lwowa możemy zobaczyć na ścianach słynnego Atlasa. Na pierwszy rzut oka nikomu nie przeszkadza ich polski rodowód. Nawet karta napojów alkoholowych stylizowana jest na okres 20-lecia międzywojennego, a menu restauracji dostępne jest po polsku.

 


Atlas Lwów – menu i ceny

Tak jak kiedyś, tak i dziś – lwowski Atlas nie jest lokalem na kieszeń typowego mieszkańca miasta. Na ukraińskie portfele jest tu – można powiedzieć – drogo. Na polską kieszeń – zabawnie wręcz tanio. W menu “sanatorjum alkoholo-leczniczego” znajdziemy popularne wśród turystów śniadania, przystawki, sałatki, zupy, dania główne i wyśmienite desery.
 

 
Wśród śniadań wymienić można chociażby śniadanie angielskie za 125 UAH, czy kanapkę z pastrami, awokado i cheddarem w tej samej cenie. Croissant z rostbefem za 135 UAH czy jajecznica z łososiem za 125 UAH. Na śniadanie również omlet z serem za 95 UAH i nieco tańsze naleśniki z serem i wiśniami ze śmietaną za 75 UAH lub naleśniki z kwaśną śmietaną za 85. Musli z jogurtem za 65 UAH.
 
Deska serów kosztuje 195 UAH, 175 UAH płacimy za wybór wędlin. Sałatki kosztują od 85 do 129 UAH za sałatkę z kurczakiem i 185 UAH za sałatkę z łososiem lub 225 za sałatkę z krewetkami. Za zupy płaci się po 85 UAH (9,99 zł) za barszcz ukraiński, żurek i krem ze szpinaku oraz 95 UAH zupę pomidorową lub grzybową.
 

 
Dania główne w Atlasie są niewiele tylko droższe. Za pierogi z różnymi dodatkami płacimy po 85 UAH, kulisz kosztuje 95 UAH, a bigos 119 UAH. Za węgierski bogracz płacimy 125 UAH, a za filet z kurczaka z sosem pomarańczowym 145 UAH. Pieczona jagnięcina z warzywami kosztuje 135 UAH, a noga gęsia wyceniona jest na 265 UAH. 10 UAH mniej kosztuje łosoś z warzywami, a za sznycel austriacki płacimy 175 UAH. Stek za 275 UAH, a deska kiełbas za 225. Duża deska mięs wystarczająca na dwie osoby kosztuje 475 UAH.

 

Desery są tanie. Za makaroniki płacimy po 45 UAH za sztukę. Szarlotka kosztuje 55 UAH, tyle samo ekler, napoleonka czy tarta cytrynowa. Deser Panna Cotta za 75 UAH. W tej samej cenie tort czekoladowy, Tiramisu. Najdroższe są lody za 135 UAH.

 

 

Kawa latte kosztuje jedynie w granicach 7 zł, kakao kosztuje tyle samo, a dzbanek herbaty wyceniany jest na 39 UAH (5,52 zł). Za duże śniadanie z deserem dla trzech osób zapłaciliśmy zaledwie 577 UAH (85,86 zł według kursu i cenniku z kwietnia 2017 roku, jesienią 2018 roku ze względu na dalszy spadek ceny hrywny zamknęlibyśmy się w porównywalnej kwocie). Dla wszystkich malkontentów, którzy w komentarzach chcą napisać o “wysokich” cenach we Lwowie przypominamy, że Atlas standardem porównywać można do kawiarni-restauracji Europejska identycznie położonej na Rynku w Krakowie w której jedna porcja śniadania angielskiego kosztuje 37 złotych, a duża kawa latte to koszt 17 zł.
 

 
Kiedyś “człowiek szedł do Atlasa, wypił zjadł pierwsza klasa”, ale dzisiejszy Atlas nie należy do najlepiej ocenianych lokali we Lwowie. Na Tripadvisor zasłużył na czwórkę w pięciopunktowej skali. W serwisie Foursquare użytkownicy przyznają mu ocenę 8.6/10, a w Google 4.4/5. O ile śniadania, sałatki, desery czy napoje są tu bardzo dobre, o tyle na dania główne wolimy iść gdzie indziej. Gorzkie słowa należą się obsłudze Atlasa.

 

Podczas jednej z wizyt – z winy kelnerki, która nie złożyła naszego zamówienia – na śniadanie czekaliśmy około godziny. Owszem, kierowniczka zmiany przeprosiła za zaistniałą sytuację, ale w razie wpadki na żadną rekompensatę liczyć nie można. Na szczęście była to tylko jedna wpadka.

 

 

Wizytę w kawiarnio-restauracji Atlas przy Rynku 45 we Lwowie zaliczyć można, podobnie jak śniadanie w Restauracji Baczewskich, do obowiązkowego punktu programu wycieczki do Lwowa. Stąd pozycja w naszym TOP 10 najlepszych kawiarni we Lwowie. Warto tu wpaść nie tylko na śniadanie, ale również na coś słodkiego.
 


Atlas we Lwowie – podsumowanie


 
Atlas przy Rynku 45 we Lwowie czynny jest od 8:00 do 00:00 czasu lokalnego. Śniadania serwowane są do południa. We wnętrzu kawiarni palić nie można, na szczęście przed lokalem rozstawiony jest letni ogródek. Można płacić kartą. Toaleta – wbrew tradycji – jest bezpłatna ;-). Polecamy przeczytać też nasze zestawienie wymieniające najlepsze kawiarnie we Lwowie oraz najlepszych restauracji we Lwowie.

 


 

Polecamy również:


 

Dodaj komentarz