Co i gdzie kupić we Lwowie? Rynek Halicki – targ w centrum Lwowa

Co i gdzie kupić we Lwowie? Rynek Halicki – targ w centrum Lwowa

Przechadzając się uliczkami ścisłego centrum Lwowa napotkać można na wiele osób handlujących kwiatkami czy wyrobami kulinarnymi prosto z ręki, jednak prawdziwą mekką lwowskiego handlu jest (poza Rynkiem Krakowskim) – Rynek Halicki. Bazar we Lwowie znajduje się kilka minut drogi od Rynku. Na targu w centrum Lwowa kupimy prawie wszystko.

 

Rynek Halicki to jeden z najstarszych targów we we Lwowie. Jego historia sięga aż 1891 roku. Wtedy władze miasta wykupiły okoliczne grunty i pod okiem firmy End & Horn, która już doglądała też budowy bazaru Krakowskiego w jego oryginalnej lokalizacji, wystartowano z budową nowego placu targowego. Plac Soborny, plac Halicki i okolice ulicy Serbskiego to wyśmienita lokalizacja w samym centrum Lwowa dlatego też kilkanaście lat temu próbowano wyburzyć plac targowy, a działkę sprzedać. Protesty mieszkańców miasta zablokowały jednak ten pomysł i bazar wciąż tu działa.
 

Zakupy na bazarze Rynek Halicki

Lwów - Rynek Halicki
 
Kupimy tu praktycznie wszystko – mięso, wędliny, ryby, domowe przetwory, owoce i warzywa, rękodzieło, podrabianą odzież, artykuły do wyposażenie domu, słodycze i kwiaty. W sprzedaży są nawet… torebki herbaty. Na sztuki.
 

Część produktów na bazarowych straganach to często oczywiście chińszczyzna i podrabiana odzież. Jak widać jednak po zdjęciach z wizyty – na Rynku Halickim można znaleźć tu jednak prawdziwe perełki. Czymś początkowo szokującym dla odwiedzających z Polski może być główna hala bazarku. To tutaj rozstawiane są mięsa, wędliny, słonina czy suszone ryby. Handel odbywa się bezpośrednio ze straganu. Często sprzedający nie mają lady chłodniczej. W Polsce w to raczej rzadki widok.

 

 

Co ciekawe – bez problemu handel odbywa się nie tylko w miejscach ku temu wyznaczonych. W dzień powszedni w okolicach Rynku Halickiego spotkać można starsze kobiety sprzedające kwiatki i rękodzieło opierając się o barierki odgradzające chodniki od ulicy. Dodatkowo przed samym wejściem na teren Rynku Halickiego kwitnie sprzedaż kwiatów, ozdób okolicznościowych i wszelkich innych prostych produktów takich jak sery czy pierogi czy owoce.
 

Prawdziwa bieda spotyka się tu z niewyobrażalnym bogactwem. Zaledwie kilkanaście metrów od wejścia na bazar mieści się niewielkie, dość luksusowe centrum handlowe Roksolana w którym obok całodobowego sklepu spożywczego Arsen znajdziemy też butiki takich marek jak Versace, Ralph Lauren czy Triumph.

 

 

Ceny na Rynku Halickim są – jak można się spodziewać – dość niskie. Za kwiaty cięte płacimy od 10 do 20 UAH za sztukę. Za piękny bukiet od kwiaciarki przyjdzie zapłacić około 100-150 UAH. Sztuczną biżuterię kupimy za mniej, niż 100 UAH (14,80 zł). Torebka markowej herbaty kosztuje 1,50 UAH (0,22 zł). Tania kawa – 20 UAH za niewielkie opakowanie. Droższe jest rękodzieło – widoczne na zdjęciach skarpeto-zakolanówki kosztowały aż 300 UAH. Wysokie są też ceny tradycyjnych soroczek – od 500 do nawet 700 UAH. Na szczęście ceny przetworów czy owoców zbieranych w lasach możemy negocjować bezpośrednio ze sprzedającymi.
 
Jedziesz do Lwowa lub na Ukrainę? Sprawdź oferty noclegów:Booking.com


 


 

Na Rynku Halickim w centrum Lwowa handel kwietnie od wczesnych godzin rannych aż do wieczora. Bazar czynny jest od od 8:00 do 18:00. Warto tu przyjść niekoniecznie na zakupy, ale by cofnąć się w czasie. Jedzenie trzymane w lepszych warunkach sanitarnych kupimy w pobliskim Arsenie. Jeśli interesują Was inne bazary zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem pozostałych bazarów we Lwowie.

 

 


 
Polecamy również:

 

2 komentarze do wpisu „Co i gdzie kupić we Lwowie? Rynek Halicki – targ w centrum Lwowa

  1. A czy gdzieś we Lwowie da się kupić chleb kulikowski? Bardzo mi na nim zależy, szukam, a nie mogę znaleźć :(

  2. Szukaliśmy, nie znaleźliśmy. Od czasów wywózki raczej go chyba nie ma… Aczkolwiek – skoro raz udało nam się usłyszeć kogoś mówiącego bałakiem, to może wciąż są osoby które znają starą lwowską kuchnię…


Najlepsze restauracje we Lwowie
Najlepsze restauracje we Lwowie TOP 10 (AKTUALIZACJA)

Jeff's w Krakowie
Jeff’s w Krakowie – tanie śniadania w amerykańskim stylu

Lwów, Brzuchowice - skocznia narciarska
Lwów – kolebka polskich skoków narciarskich. Skocznie w Brzuchowicach i na Zniesieniu

Zamknij