Gdzie (nie) jeść we Lwowie? Polska restauracja Premiera Lwowska, ul. Ruska 16, Lwów

Gdzie (nie) jeść we Lwowie? Polska restauracja Premiera Lwowska, ul. Ruska 16, Lwów

Część przyjeżdżających do Lwowa Polaków szuka tu tanich dziewczyn i taniego alkoholu. Chcąc oszczędzić chodzą więc do tanich restauracji. Część przyjezdnych poszukuje śladów polskości, a co za tym idzie i polskich miejsc na dzisiejszej mapie Lwowa. Wszyscy spotykają się więc w polskiej restauracji Premiera Lwowska przy ulicy Ruskiej 16, kilka kroków od Rynku. Lokal to prawdziwy hit wśród przyjezdnych z Polski. Czy słusznie? Sprawdziliśmy to. Jak kształtują się ceny i menu w restauracji Premiera Lwowska?

 
Premiera Lwowska to restauracja z polskim rodowodem. Miłym akcentem jest to, że jej właściciele nie piszą historii miasta na nowo. Ścianę lokalu zdobi płaskorzeźba złożona z murów obronnych i lwa z tarczą z dumnym napisem “Semper Fidelis”. Wnętrze jest jasne i przestronne. Urządzone w gustownym, acz niewyszukanym stylu.

 

 

Polska restauracja w centrum Lwowa popularna jest wśród odwiedzających z naszego kraju. Część z nich trafia tam z własnej woli i z ciekawości, a część naganiana jest do niej przez przewodników – czy to ze Lwowa czy z Polski. Wizyta w lokalu to często po prostu punkt objazdowej wycieczki po mieście. Jak wielokrotnie już wspominaliśmy, ostatnimi czasy Lwów stał się mekką dla niezbyt zamożnych turystów z Polski. To pewnie stąd tak wielka masa pozytywnych opinii o lokalu – część odwiedzających może po prostu nie mieć porównania nawet z niewiele przecież droższymi lokalami we Lwowie. Premiera należy bowiem do kategorii najtańszych lokali w mieście.

 

Menu restauracji wygląda zachęcająco. Są tu sałatki, zimne i gorące przystawki, placki ziemniaczane, dania z drobiu, cielęciny i wieprzowiny oraz bogaty wybór napojów. Najbardziej zachęcają ceny tak niskie, jak w bufetowych barach typu Puzata Hata i tanich spelunach Cesarz.

Premiera Lwowska – menu i ceny

 

 

W Premierze Lwowskiej zjeść możemy sałatki po 25 UAH (3,71 zł) za sałatkę Stary Lwów, Wiosna we Lwowie, Borowik z BOR-u oraz po 30 UAH (4,45 zł) za sałatki pod nazwami: Język teściowej, Juliusz Cezar, Ostre ziółko, Achcan, Mozaika lwowska, Ocean, Gdzie kucharek sześć, Witaminka, Świeżynka, Grecka panienka oraz Leciutka. Enigmatyczne nazwy na szczęście wyjaśnione są pod każdym z wpisów na liście menu. To tylko zwykłe sałatki :).

 

Wśród zakąsek wymienić można śledzie za 30 UAH (4,45 zł), słoninę z czosnkiem za 25 UAH (3,71 zł), a także mieszankę warzywną i kiszonkę po 35 UAH (5,19 zł). Najdroższa jest mieszanka mięsna za 65 UAH (9,65 zł).

 

 

Tanie są pierogi ruskie i naleśniki z mięsem po 30 UAH (4,45 zł). Więcej – 35 UAH (5,19 zł) – płaci się za skrzydełka, kiełbasę z grilla, paluszki serowe i pielmieni. Wśród ciepłych zakąsek najdroższe są kiełbaski myśliwskie za 45 UAH (6,68 zł) oraz ozorki w sosie śmietanowym za 60 UAH (8,90 zł). W menu są też zupy m.in. barszcz ukraiński, flaki, solanka, chłodnik, rosół, zupa grzybowa, zupa serowa. Każda kosztuje 20 lub 25 UAH. Placki ziemniaczane w Premierze Lwowskiej zjemy za 30, 35 i 45 UAH (4,45, 5,19 i 6,68 zł) za najdroższe placki po węgiersku.

 

Za spaghetti carbonara płacimy 50 UAH (7,42 zł), za frutti di mare z małżami, łososiem i krewetkami – 70 UAH (10,39 zł), a za makaron z grzybami, kiszonym ogórkiem i kurczakiem płaci się 60 UAH (8,90 zł). Dania z drobiu takie jak steki z kurczaka, szaszłyki, kotlet po kijowski czy kurczak z ananasem kosztują od 35 do 60 UAH (od 5,19 do 8,90 zł).

 

 

Nieco droższe są ryby. 100 gramów pstrąga w sosie cytrynowym kosztuje 40 UAH (5,93 zł), ryba z warzywami 50 UAH (7,42 zł), filet z sandacza kosztuje 85 UAH (12,62 zł), a filet z łososia 150 UAH (22,27 zł). Za dania z wieprzowiny płaci się od 40 UAH (5,93 zł) za schabowego do maksymalnie 70 UAH (10,39 zł) za stek wieprzowy. Nieznacznie droższa jest cielęcina – od 40 UAH (5,93 zł) za schabowego, 65 UAH (9,65 zł) za cielęcinę z warzywami aż do 100 UAH (14,84 zł) za medaliony cielęce.

 

Do cen z karty dań w Premierze Lwowskiej należy doliczyć cenę dodatków. Ziemniaki gotowane i ziemniaki puree kosztują 15 UAH (2,22 zł), frytki i risotto wyceniono na 20 UAH (2,96 zł), za 25 UAH (3,71 zł) sprzedawane są ziemniaki po wiejsku. Najdroższa jest 300-gramowa porcja grillowanych warzyw za 50 UAH (7,42 zł). Za dodatkowy sos płaci się symboliczne 10 UAH (1,48 zł).

 

 

W menu znalazły się desery kosztujące po 25 UAH (3,71 zł) za naleśniki z serem, deser Premiera, lody czy ciastka. O cenach alkoholu nie ma co pisać – wystarczy powiedzieć, że są – jak to we Lwowie – niskie.

 

Niskie – nie tylko na polską kieszeń – są ceny kawy. Kawa parzona to koszt 12 UAH (1.64 zł). Espresso kosztuje 15 UAH (2.05 zł), Americano 18 UAH (2.46 zł), za latte płaci się 21 UAH (2.88 zł). Za herbatę Lipton płaci się 10 UAH (1.37 zł). 18 UAH (2.46 zł) kosztuje pół litra napoju gazowanego (Cola, Fanta, Sprite). Szklanka soku kosztuje 8 UAH (1.10 zł), litr 40 UAH (5.48 zł), a za świeżo wyciskany sok pomarańczowy płacimy 35 UAH (4.79 zł) za szklankę. Za dwudaniowy obiad w Premierze Lwowskiej dla dwóch osób z lampką wina i kawą zapłaciliśmy 210 UAH (28.75 zł).

 

 

Niestety – NIESAMOWICIE niskie ceny, polskie menu, właściciele o polskich korzeniach i dogodna lokalizacja przy ulicy Ruskiej to koniec plusów lokalu. W tym wypadku wraz z ceną idzie odpowiadająca jej – równie niska – jakość. Jedzenie jest po prostu niesmaczne. Potrawy w większości odgrzewane i nie zawsze ciepłe. To pierwszy lokal we Lwowie do którego po prostu nie warto iść. Do niechlubnej listy dodać można w sumie jeszcze tylko drogie i niesmaczne Mięso i sprawiedliwość, ale tam przynajmniej jest na co popatrzeć. Z przykrością należy stwierdzić, że w lokalu szczycącym się polskością standard obsługi odbiega od innych lwowskich lokali. Co najgorsze – nawet tych pod czerwono-czarną chorągiewką.

 

Z publikacją tej recenzji czekaliśmy przez kilka miesięcy bowiem restaurację Premiera Lwowska odwiedziliśmy po raz pierwszy już rok temu. Niestety, kolejne wizyty zimą 2016 i wiosną 2017 roku nie przyniosły zmian na lepsze. Właściciele Premiery Lwowskiej powinni podnieść ceny i standard oferowanych posiłków. Lokal może stać się wspaniałym centrum polonijnym. Wystarczy tylko większa życzliwość obsługi i więcej ciekawych pomysłów na tchnięcie życia w restaurację i zbudowanie wokół niej ciekawej społeczności. Jeśli wymaga to wyższych cen to nie problem. Polaków stać przecież na to, by zapłacić 40, 60 czy i 80 zł za posiłek.

 

Premiera Lwowska przy Ruskiej 16 czynna jest od 11:00 do 22:00 czasu lokalnego. We wnętrzu nie można palić. Można za to płacić używając polskich złotych. Zamiast obiadu tutaj polecamy jednak jakąś miejscówkę z zestawienia najlepszych restauracji we Lwowie.

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy

Co i gdzie jeść we Lwowie? Amadeus, Plac Katedralny 7, Lwów

Wakacje we Lwowie. Ile kosztuje wycieczka do Lwowa? Tani wyjazd “po kosztach”

Lwów - kawiarnia Szkocka
Co i gdzie jeść we Lwowie? Kawiarnia Szkocka – Szewczenki 27, Lwów

Zamknij