Jarmark Bożonarodzeniowy we Lwowie – targi świąteczne przy Operze i na Rynku

Jarmark Bożonarodzeniowy we Lwowie – targi świąteczne przy Operze i na Rynku

Jarmark Bożonarodzeniowy we Lwowie to obok lodowiska na Rynku jedna z największych zimowych atrakcji dla osób jadących na święta do Lwowa. Jakie są ceny na świątecznym kiermaszu przy lwowskiej operze? Co kupimy na świątecznym targu we Lwowie? Kiedy działa jarmark we Lwowie?

 

Kiedy działa jarmark bożonarodzeniowy we Lwowie?

Ze względu na to, że prawosławne święta obchodzone są później od świąt obchodzonych w Polsce kiermasz świąteczny we Lwowie rusza nieco później i kończy się nieco później, niż chociażby jarmark świąteczny w Krakowie. Kramy we Lwowie rozpoczynają swoje działanie zwykle w pierwszym tygodniu grudnia i trwają prawie do końca stycznia. Jarmark bożonarodzeniowy we Lwowie jest więc całkiem dobrą okazją do przedłużenia sobie ducha świąt i odwiedzenia kramów dla wszystkich zapominalskich lub zapracowanych przed naszymi świętami. W 2017 roku jarmark we Lwowie działa od 8 grudnia do 15 stycznia. Znana jest też już data jarmarku świątecznego we Lwowie w 2018 roku.

 

Gdzie jest jarmark bożonarodzeniowy we Lwowie?

Jarmark Bożonarodzeniowy Lwów
 
Mówiąc o jarmarku bożonarodzeniowym we Lwowie mówimy tak naprawdę o dwóch jarmarkach. Pierwszy i nieco skromniejszy jarmark bożonarodzeniowy we Lwowie rozstawiany jest na Rynku. Świąteczne kramy podzielone są na strefę z pamiątkami i najróżniejszymi wyrobami. Tych kramów po zachodniej stronie rynku jest aż 48. Przed nimi w okolicy kawiarni Centaur i Teatru Piwa Prawda przed lodowiskiem działa też skromna strefa gastronomiczna. Drugą część targów świątecznych na Rynku we Lwowie zobaczycie po przeciwległej, wschodniej stronie Rynku.

 

Tu kramy rozstawione są w jednym rzędzie i jest ich około 20. Oferta jarmarku na Rynku nie różni się zbytnio od głównego jarmarku bożonarodzeniowego na Wałach Hetmańskich przed budynkiem opery lwowskiej. Ceny i oferta są bardzo podobne. Z tą jednak różnicą, że przy Rynku mniej jest “pamiątek” z liderami UPA, mniej figurek Bandery czy czerwono-czarnych szalików, flag i flagietek. Świąteczne kramy można spotkać jeszcze w kilku miejscach w mieście, ale zwykłym turystom wystarczy Rynek i trakt przed operą. Jeśli wiecie gdzie jeszcze stoją kramy – napiszcie w komentarzu :).

 

Jarmark Bożonarodzeniowy we Lwowie przy Operze

Jarmark Bożonarodzeniowy Lwów
 
Drugi – znacznie bardziej okazały – jarmark bożonarodzeniowy działa na środku popularnego corsa czyli na Wałach Hetmańskich zwanych dziś Prospektem Swobody. Kiermaszowe budki ściśle wypełniają połowę reprezentacyjnego traktu i kończą się dopiero okazałą choinką i strefą gastronomiczną po stronie placu przed lwowską operą. Kiermaszowe budki rozlokowano po obydwu stronach na długości ponad 200 metrów. Jest więc w czym wybierać.

 

Pierwszy jarmark świąteczny w zachodnim stylu zorganizowano we Lwowie w 2009 roku. Dziś to już tradycyjny obrazek z zimowego Lwowa. Działa tu ponad 200 stylizowanych budek drewnianych na których kupić można najróżniejsze ozdoby świąteczne, wyroby z futra, maskotki, rękodzieło, szaliki i flagi UPA, kubki z podobizną Bandery, pamiątki ze Lwowa, pisanki, gliniane garnki, srebrne sztućce, świece z naturalnego wosku, miody i miody pitne, nalewki, przetwory i kiłbasy,, owoce w czekoladzie i czekolady, słodycze, kawę, święte ikony i masę innych gadżetów niczym nie różniących się o tych, które można kupić na każdym innym jarmarku świątecznym w Europie. Znajdziemy tu też humor “wysokich lotów” w postaci “zabawnych” pamiątek z papierem toaletowym czy wycieraczkami z podobizną Władimira Putina. Wybitny humor na iście europejskim poziomie.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy we Lwowie

 

W osobnej strefie gastronomicznej zjemy kanapki, burgery, kiełbasy z grilla, pieczone ziemniaki, napijemy się grzanego wina i piwa, kawy czy herbaty. Nic nadzwyczajnego, niespotykanego czy niekonwencjonalnego, ale zaletą są ceny na jarmarku bożonarodzeniowym we Lwowie.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy we Lwowie – ceny

Ceny wszystkiego we Lwowie są niskie. Nie inaczej jest na świątecznych kramach. W strefie z jedzeniem kawa i herbata kosztuje po 10 UAH, grzane piwo za 20 UAH, wino za 30, 50-tka miodu pitnego za 15 UAH. Kebab za 50 UAH, kiełbaski już po 30, zupa gulaszowa za 50 UAH, pączki po 10 UAH, frytki za 25, nuggetsy z kurczaka za 50. Ceny w strefie gastronomicznej na Rynku są nieco niższe niż w okolicach budynku Teatru Wielkiego, ale różnice są kosmetyczne – w granicach 5 UAH. Tradycyjnie piwem dostępnym na 34 stoiskach na jarmarku we Lwowie jest “Lwowskie” – produkt sponsora targów. Jeśli macie zamiar robić tu większe zakupy to lepiej róbcie je z miejscowymi lub nauczcie się podstawowych zwrotów ukraińskich (od biedy rosyjskie też ujdą).

 

Jarmark Bożonarodzeniowy Lwów
 

Uwaga! Gdy dla testu zapytaliśmy o cenę czapki z futrzanym pomponem po rosyjsku cena wynosiła 200 UAH (25 zł), gdy ekspedientka usłyszała, że rozmawiamy między sobą po polsku cena skoczyła do 250 UAH (32 zł). To i tak nieźle bo taka sama czapka w krakowskich Sukiennicach sprzedawana jest za… 130 złotych. Ogólnie rzecz biorąc ceny na jarmarku świątecznym we Lwowie są bardzo korzystne. W porównaniu do i tak czterokrotnie niższych niż w Polsce cen w kawiarniach czy cen w restauracjach kawa, grzane wino i potrawy są tu jeszcze tańsze, niż w lokalach. W przeciwieństwie do jarmarku świątecznego w Krakowie…

 

Jarmark Bożonarodzeniowy we Lwowie – dodatkowe atrakcje

Przy okazji jarmarku we Lwowie organizowane są też dodatkowe atrakcje. Standardem są specjalne miejsca na zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć chociażby z hostessami przebranymi za aniołki, ale to nie wszystko. Przy okazji targów bożonarodzeniowych odbywa się też pokaz rzeźb z lodu, przedstawienia teatralne, koncerty kolęd, organizowany jest też festiwal prezentujący świąteczne zwyczaje z innych krajów. O dziwo – w tym z Polski. Wydarzeń pobocznych jest tym więcej, im bliżej do prawosławnych świąt.

 

Kiedy najlepiej wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy do Lwowa?

Jarmark Bożonarodzeniowy Lwów
 
Jarmark we Lwowie w dni weekendowe i podczas prawosławnych świąt wręcz pęka w szwach. Jest znacznie tłumniej, niż na Rynku w Krakowie. Pojawiają się tu dzikie tłumy i mówiąc o dzikich tłumach mamy na myśli tłum tak wielki, że wieczorami ciężko się przez niego przedzierać. Najlepszymi godzinami do odwiedzania jarmarku we Lwowie są więc godziny poranne w zwykłe dni tygodnia. Wtedy odwiedzających jest mniej i między stoiskami można przechodzić się bez obawy o utratę portfela lub znajomych z zasięgu wzroku. By nie przepłacać do Lwowa najlepiej przyjechać na nasze święta. W okresie prawosławnych świąt jest tu bardzo drogo.

 

Kramy na jarmarku bożonarodzeniowym we Lwowie czynne są od 11 do 21:30 naszego czasu w zwykłe dni tygodnia i od 10 do 22 w weekendy, ale niektórzy otwierają swoje stoiska już nieco wcześniej. Na niektórych stoiskach na kiermaszu we Lwowie można nawet płacić kartą. Jak dobrze ponegocjujecie to zapłacicie też w złotówkach.

 
Jarmark Bożonarodzeniowy Lwów
 

Pod żadnym pozorem nie dajcie się naciągnąć na żadne jednodniowe wycieczki na jarmark we Lwowie. W gruncie rzeczy nie dawajcie się naciągnąć na żadne wycieczki czy zwiedzanie Lwowa z przewodnikiem. Wyjazd i zwiedzanie Lwowa we własnym zakresie wychodzi znacznie lepiej i taniej. Cena organizowanego wyjazdu na jarmark do Lwowa to zwykle od 200 złotych w górę, a przyjemność wątpliwa. Za tyle można tu spędzić cały weekend. Każdy wyjazd do Lwowa lepiej organizować sobie we własnym zakresie.

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy

2 komentarze do wpisu „Jarmark Bożonarodzeniowy we Lwowie – targi świąteczne przy Operze i na Rynku

  1. “Znajdziemy tu też humor „wysokich lotów” w postaci „zabawnych” pamiątek z papierem toaletowym czy wycieraczkami z podobizną Władimira Putina. Wybitny humor na iście europejskim poziomie.”

    Kochani, trochę luzu. Włochy kraj cywilizowany na 2000 lat przed Polską, a w takim Neapolu można kupić sobie papier toaletowy z podobizną Gonzalo Higuaina, który to grał dla Napoli, ale zmienił barwy. Kwestia poziomu dowcipu dyskusyjna oczywiście, ale proponuję wrzucić na odrobinę luzu :)

    Przy okazji polecamy pstrąga z knajpy na ul. Braci Rohatyńców przy samym Arsenale. Pstrąg prima sort, a cena za porcję to 185 hr. Pozdrawiamy ze Lwowa – Wasze wskazówki są nieocenione.

    • Tu luzu akurat nie będzie :). Putin na papierze toaletowym bawi nas tak samo jak karta dań w Kryjówce, kawa po Banderowsku w Kopalni Kawy i “śmieszne” piwa w Teatrze Prawda. Przy okazji polecamy wpaść do Tante Sophie, chyba właśnie otwierają.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie. Na otwarcie przyjechał sam Mickiewicz!

Przedwojenny przepis na faworki
Przepis na faworki i pączki. Przedwojenne przepisy kulinarne

Nie chcesz już żyć? Pij kawę! Zmniejsza ryzyko samobójstwa
Zamknij