Najlepsze kawiarnie we Lwowie TOP 10 (AKTUALIZACJA)

Najlepsze kawiarnie we Lwowie TOP 10 (AKTUALIZACJA)

Przechodząc się ulicami Lwowa ciężko nie trafić na kawiarnię, ale nie wszystkie są dobre. W mieście jest masa najróżniejszych kawiarni, które zasługują na miejsce w gronie najlepszych kawiarni Lwowa. Są też takie, które warto omijać. Postanowiliśmy stworzyć indywidualny ranking 10 najlepszych kawiarni w mieście. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

 

Kawiarnia Lviv Coffee Mining Manufacture, Rynek 10


 
Zestawienie TOP 10 najlepszych kawiarni we Lwowie otwiera znajdujący się przy Rynku lokal znany jako kopalnia kawy. Nie jesteśmy zwolennikami restauracji i kawiarni sieci Fest bowiem większość z nich uważamy za kompletnie przereklamowane, a ich popularność w polskim internecie jest co najmniej dziwna. Niechętnie zostawiamy pieniądze w lokalach sieci, która w swoim portfolio posiada takie lokale. Niektórym Polakom jednak nie przeszkadzają. W kawiarni działa też sklepik. Poniżej kilka przykładów gadżetów, które możecie sobie w nim zakupić.
 

 
Kopalnia kawy jest jednak miejscem interesującym, a jej popularność – czerpana pewnie też z idealnej lokalizacji na Rynku – jest bezdyskusyjna. Wizytę tu można bardziej traktować jako turystyczną wycieczkę, niż wypad na kawę. Wnętrza kawiarni przypominać mają bowiem – jak sama nazwa wskazuje – kopalnię kawy. Warto przejść się w dół “w podziemia” kopalni. Ciekawostką jest tu też przeszklony dach przywołujący na myśl halę peronową lwowskiego dworca Lwów Główny. Czasem czas umilają tu koncerty. Za zabawny można uznać sposób podawania rachunków. Jak wszędzie we Lwowie – jest tu tanio. Kawę “po banderowsku” we lwowskiej kopalni kawy wypijecie za 42 UAH. Jeśli tylko Wam nie przeszkadza.

 

Kawiarnia Szkocka, Prospekt Swobody 27


 
Słynna przedwojenna Kawiarnia Szkocka już nie istnieje, ale w jednym z najlepszych hoteli we Lwowie – Atlas Deluxe otwarto lokal, który pełnymi garściami czerpie z przedwojennej tradycji. Nie jest to w 100% odtworzona słynna kawiarnia lwowskich matematyków, ale odwołanie do tradycji jest tu wciąż żywe. W lokalu jest nawet nowa wersja słynnej Księgi Szkockiej w której wciąż pojawiają się nowe zagadki matematyczne do rozwiązania i kopia tej starej do wglądu. Szkocka nie jest w sumie kawiarnią, a bardziej luksusową restauracją, ale ze względu na to, że milczą o niej polscy blogerzy – musimy o niej wspomnieć.
 
Wysoka jakość podawanych posiłków, bardzo profesjonalna obsługa (również w nienagannej polszczyźnie), a także niskie ceny i bogata tradycja sprawiają, że lokal prowadzony na parterze hotelu Atlas to wręcz obowiązkowa pozycja podczas zwiedzania kawiarni i restauracji Lwowa. Więcej o Szkockiej przeczytacie w jednym z poprzednich wpisów.
 

Kawiarnia w sklepie Silpo w Forum Lviv, Pod Dębem 7b


 

Centra handlowe pełne są najróżniejszych lokali w każdym miejscu świata. To nic dziwnego ale czy spotkaliście kiedyś kawiarnię z prawdziwego zdarzenia w… supermarkecie? W luksusowym delikatesie Silpo w centrum handlowym Forum Lviv znajdziecie zarówno kawiarnię, jak i restaurację. I mówimy tu o prawdziwej kawiarni z obsługą kelnerską, ekspresem do kawy i fenomenalnymi ciastami w cenie już od 10 UAH za kawałek.
 
Czegoś takiego nie spotkacie w Auchanie w Galerii Bronowice czy nawet w Piotrze i Pawle przy Lubicz. W kawiarni w Silpo wybrać możecie dowolne słodycze, które można kupić w sklepie. Zostaną przyniesione do stolika i podane na normalnym talerzu z normalnymi sztućcami. W kawiarni jest tanio. Herbata kosztuje 22 UAH, latte 19 UAH, a świeży sok pomarańczowy 40 UAH. Można wybrać dowolne ciasto z lady chłodniczej i od razu za nie zapłacić. Świetny pomysł na chwilę odpoczynku podczas zakupów.

 

Kawiarnia Coś Ciekawego, Something Interesting, Rynek 13


 
Kawiarnia Coś Ciekawego przy Rynku 13 to jak wskazuje nazwa… po prostu coś ciekawego. Miejsce, które wielu turystów może przeoczyć nie jest zbyt popularne wśród Polaków. A szkoda bowiem warto tu przyjść. Nie tylko dlatego, że nadaje się na odwiedziny przez każdego, kto wczesnym rankiem przyjechał do Lwowa (czynne już od 6:00 czasu lokalnego, czyli od 5:00 naszego czasu!). Warto przyjść tu też dlatego, że poza kawiarnią z całkiem niskimi cenami (32 UAH za latte, 40 UAH za duży dzbanek herbaty) jest tu też możliwość podziwiania nowoczesnych dzieł sztuki. Istnieje nawet możliwość ich zakupu.
 
Something Interesting przy Rynku we Lwowie to miejsce w samym środku miasta ale można odpocząć tu od turystycznej atmosfery i zabieganych ludzi. Kawiarnia kusi kameralną atmosferą, niskimi cenami i bardzo dobrymi opiniami wśród odwiedzających.
 

Kawiarnia Lviv Croissants, ul. Halicka 11


 
Lviv Croissants to ogólnokrajowa sieć kawiarni, restauracji, a może raczej rozbudowanych barów szybkiej obsługi. W sumie ciężko stwierdzić. W menu lokali dostępne są croissanty na słono i na słodko, kawy, herbaty i lemoniady. Nie dużo, ale tyle wystarczy. Zwłaszcza, że jedzenie i napoje są tu bardzo dobrze, a przede wszystkim NIEWYOBRAŻALNIE wręcz tanie. Za rogalika z sałatą, kurczakiem, warzywami i sosem płaci się +/- 30 UAH, czyli w granicach 4 złotych. Za kawę czy słodkie rogaliki podobnie.
 
Lviv Croissants ma we Lwowie aż dwanaście lokali. Turystów głównie interesować będą te przy Wałach Hetmańskich (Prospekt Swobody), ulicy Batorego (Kniazia Romana) i przy Halickiej. Ten przedostatni czynny jest całą dobę. Kawiarnia kilka kroków od Rynku – przy Halickiej – serwuje jedzenie aż do 2 w nocy. Lviv Croissants opisywaliśmy szerzej już wcześniej.
 

Kawiarnia Veronica, Prospekt Szewczenki 21


 
By dojść do kawiarni Veronica niestety trzeba wybrać się na spacer bowiem nie jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku. Na spacer iść warto. Veronica przy dawnej Akademickiej to nie tylko kawiarnia (na górze i przed budynkiem), ale również bardzo dobra restauracja należąca do tego samego właściciela co Amadeus przy placu Katedralnym.
 
W Veronika Confectionery Restaurant zjecie najróżniejszych rodzajów torty i ciastka. Można kupować je również na wynos. Polecamy kupić sobie stąd domowe nalewki – zwłaszcza wiśniową. Obsługa w kawiarni jest nieco opryskliwa i mniej sympatyczna, niż na dole w restauracji. Ceny są tu prawie na polskim poziomie jednak wciąż nie jest drogo.

 

Kawiarnia Cukor, ul. Braci Rohatyńców 21


 
Niewielka kawiarenka przy jednej z bocznych uliczek niedaleko płyty Rynku we Lwowie. Druga znajduje się w Pasażu Krzywa Lipa niedaleko Wałów Hetmańskich. W lokalu w ścisłym centrum miejsca jest mało, wystrój prosty i dosyć nowoczesny. Słodki pingwinek w logo to punkt wspólny obydwu lokalizacji. Atutem tego miejsca nie jest jednak wystrój czy bogata historia. Jedzenie tu jest po prostu ciekawe, tanie i co najważniejsze – smaczne. Nazwa wskazuje, że w kawiarni Cukor jedynie słodkości, ale to tylko pozory. Na szczęście.
 
Zjeść można tu dobre naleśniki, tanie i świetne śniadania oraz napić się kawy z syropem różanym za niecałe 7 złotych. Miła i profesjonalna obsługa mówi po angielsku. W tym języku dostępne jest też menu. Więcej o miejscu przeczytacie we wcześniejszym wpisie – Cukor Lviv.

 

Kawiarnia Atlas, Rynek 45


 
Kawał lwowskiej historii kawiarnianej czasów przedwojennych. Kawowe tradycje Atlasa sięgają aż 1871 roku. Przy stolikach przesiadywali tu słynni polscy politycy i inteligenci. Tu otwarto pierwszą… płatną toaletę we Lwowie. Ciemne i luksusowe wnętrza lokalu ozdobione są kopiami słynnych karykatur sejmowych, starymi zdjęciami Lwowa czy przedwojennymi reklamami firmy J.A. Baczewski. Wejście do każdej sali ozdobione złotymi napisami.
 
Menu stylizowane na przedwojenne, niezbyt obszerne, ale jakość podawanych posiłków i deserów na wysokim poziomie. Ceny w kawiarni Atlas przy lwowskim Rynku już wcześniej opisywaliśmy, ale można określić je jednym słowem – tanio. Szczególnie polecamy przyjście tu na śniadanie. Niestety, obsługa lokalu popełnia błędy w stylu pomylenia zamówień. Raz nawet całkowicie zapomniano o naszym zamówieniu na ponad 600 UAH. W Atlasie trzeba też uważać na… tłumy turystów z Polski, którzy do lokalu wchodzą tylko, by porobić sobie w nim zdjęcia.
 

Kawiarnia Cafe 1, plac Katedralny 5


 

Cafe 1 przy placu Katedralnym to lokal należący do Grupy Kumpel co już samo w sobie wystarczy za rekomendację, ale jeśli potrzeba więcej słów – proszę bardzo. Cafe 1 to miniaturka krakowskiej Alchemii lub kopia Mleczarni, ale zrobiona ciekawiej. We wnętrzach nie ma zbyt wiele miejsca, ale pokaźnych rozmiarów taras z powodzeniem rozszerza możliwości lokalowe Cafe 1. Perfekcyjny widok na Kaplicę Boimów w gratisie.

 

Z menu dostępnego w języku polskim wybrać można tu kilka rodzajów najróżniejszych kaw – chociażby z Nutellą, bogatą ofertą likierów, gorącą czekoladą czy lodami. Zjemy tu bardzo dobre makarony, tarty, naleśniki i desery. Na dokładkę bogata oferta alkoholowa, klimatyczne wnętrze i niskie ceny. No i ta grzana nalewka wiśniowa… Więcej o perfekcyjnej, w naszej opinii, kawiarni przeczytacie tutaj – Cafe 1.
 

Kawiarnia Cabinet, ul. Wynnyczenki 12


 
Niekwestionowany lider naszego osobistego rankingu najlepszych lwowskich kawiarni. Absolutny top topów. Nie ze względu na lokalizację, bo ta – przy Wynnyczenki – wcale dogodna nie jest (ze względu na barierki okalające ulicę). Nie ze względu na świetny wystój, acz ten – stylizowany na bibliotekę z której książki można wypożyczać – może się podobać. Nie ze względu na piękne kute schody, śpiew kanarków czy ukryty pokój. Nie ze względu na miłą i profesjonalną obsługę. Kawiarnia Cabinet to po prostu najlepsze ciastka i desery, jakie znaleźliśmy we Lwowie.

 

Kawa może nie jest tu najwyższych lotów. Lepiej napić się herbaty, ale luksusowe desery po 55 UAH są tu perfekcyjne w każdym calu i z powodzeniem mogłaby kosztować nawet dwa razy więcej. W Krakowie ceny deserów podobnej klasy dochodzą nawet do 20 złotych. Będąc w lwowskim Cabinecie warto spróbować specjałów tutejszej kuchni, bowiem nie tylko desery wychodzą im znakomicie. Kawiarnia Cabinet przygotowuje też desery na indywidualne zamówienie klientów. Warto wydać na to trochę pieniędzy. Obszerną relację z wizyty w lokalu przeczytać możecie w jednym z wcześniejszych wpisów – kawiarnia Cabinet.
 

Apteka Mikolascha, ul. Kopernika 1


Aktualizacja: Pod koniec wakacji 2017 roku we Lwowie w dawnej aptece Pod Złotą Różą w Pasażu Mikolascha otwarta została całkowicie nowa kawiarnia – Apteka Mikolascha. Odwiedziliśmy to miejsce krótko po otwarciu i nasz ranking najlepszych kawiarni musimy zaktualizować. Teraz bezapelacyjnie jest najlepszą kawiarnią we Lwowie. Właścicielom udało się odrestaurować wnętrze słynnej apteki w której polscy naukowcy opracowali metody destylacji ropy. Serwowane tu dania i ciastka smakują, tak jak wyglądają. A wyglądają nieziemsko. Niestety ze względu na wystrój i ceny (kawa po 6 złotych) pojawia się tu masa Polaków, którzy wchodzą tylko porobić sobie zdjęcia i obiecują obsłudze, że “jeszcze tu wrócą”. Nie wracają, stąd wyczuwalna chwilami niechęć kelnerek do polskich gości.

 

Podsumowanie

W niektórych przypadkach ciężko było zdecydować się na wybór konkretnego miejsca na daną pozycję. Łatwo było tylko w wypadku Kopalni Kawy, której najchętniej byśmy tu wcale nie opisywali, Cafe 1 i Cabinetu. Pozostałe pozycje można z powodzeniem zamieniać, a najlepiej samodzielnie wybrać swój ulubiony lokal. Pamiętać należy też, że we Lwowie jest przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście, równie ciekawych lokali, które zasługują na wiele słów uznania i miejsce wśród najlepszych. Wśród nich wymienić można chociażby kawiarnię Glory Cafe przy słynnym hotelu George, kawiarnię Halka, Centaur, Wiedeńską, Dzyga, Fiksaż czy nawet kameralną kawiarnię Dominicanes z przepysznymi eklerami pistacjowymi. Lwowska Manufaktura Czekolady i popularna z niewiadomych względów kocia kawiarnia przy Bandery nie należą do najlepszych kawiarni Lwowa i przy najlepszych nawet nie stały. Na zakończenie polecamy też listę lokali z dobrymi śniadaniami we Lwowie.

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy

2 komentarze do wpisu „Najlepsze kawiarnie we Lwowie TOP 10 (AKTUALIZACJA)

  1. Byliśmy we Lwowie ostatnio i z tych wymienionych tu kawiarni to najbardziej nam się podobało w Szkockiej nawet wpisaliśmy się do książki. Pozdrawiam cieplutko

  2. Przetestowalismy Aptekę Mikolasha, Lviv Croissant oraz Baczewskich – wszystkie 3 mogę z czystym sumieniem polecić. Rewelacyjny blog z ogromem przydatnych, rzetelnych informacji.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Lwów - weekend majowy we Lwowie
Weekend majowy we Lwowie. Czy warto jechać na majówkę do Lwowa?

Jak zrobić kawę latte bez ekspresu ciśnieniowego? Oto sprawdzony przepis na kawę
Pierniczkowe latte jak ze Starbucksa [przepis na kawę]
Zamknij