Najlepsze kawiarnie we Lwowie TOP 10 (AKTUALIZACJA 2022)

Przechodząc się ulicami Lwowa ciężko nie trafić na kawiarnię, ale nie wszystkie są dobre. W mieście jest masa najróżniejszych kawiarni, które zasługują na miejsce w gronie najlepszych kawiarni Lwowa. Są też takie, które warto omijać. Postanowiliśmy stworzyć indywidualny ranking 10 najlepszych kawiarni w mieście. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie.
 
Uwaga: część cen w tekście pochodzi z lat wcześniejszych niż rok 2022 i może być już nieaktualna.
 


Kawiarnia Lwowska Kopalnia Kawy, Rynek 10


 

Zestawienie TOP 10 najlepszych kawiarni we Lwowie otwiera znajdujący się przy Rynku lokal znany jako kopalnia kawy. Nie jesteśmy zwolennikami restauracji i kawiarni sieci Fest bowiem większość z nich uważamy za kompletnie przereklamowane, a ich popularność w polskim internecie za co najmniej dziwną. Niechętnie zostawiamy pieniądze w lokalach sieci, która w swoim portfolio posiada takie lokale. Niektórym Polakom jednak nie przeszkadzają. W kawiarni działa też sklepik. Poniżej kilka przykładów gadżetów, które możecie w nim zakupić.

 

 

Kopalnia kawy jest jednak miejscem interesującym, a jej popularność – czerpana pewnie też z idealnej lokalizacji na Rynku – jest bezdyskusyjna. Wizytę tu można bardziej traktować jako turystyczną wycieczkę, niż wypad na kawę. Wnętrza kawiarni przypominać mają bowiem – jak sama nazwa wskazuje – kopalnię kawy. Warto przejść się w dół “w podziemia” kopalni. Ciekawostką jest tu też przeszklony dach przywołujący na myśl halę peronową lwowskiego dworca Lwów Główny. Czasem czas umilają tu koncerty. Za zabawny można uznać sposób podawania rachunków. Jak wszędzie we Lwowie – jest tu tanio. Kawę “po banderowsku” we lwowskiej kopalni kawy wypijecie za 42 UAH. Jeśli tylko Wam nie przeszkadza.

 


Kawiarnia Szkocka, Prospekt Swobody 27


 
Słynna przedwojenna Kawiarnia Szkocka już nie istnieje, ale w jednym z najlepszych hoteli we Lwowie – Atlas Deluxe otwarto lokal, który pełnymi garściami czerpie z przedwojennej tradycji. Nie jest to w 100% odtworzona słynna kawiarnia lwowskich matematyków, ale odwołanie do tradycji jest tu żywe i wyraźne. W lokalu jest nawet nowa wersja słynnej Księgi Szkockiej w której wciąż pojawiają się nowe zagadki matematyczne do rozwiązania i kopia tej starej do wglądu. Szkocka nie jest w sumie kawiarnią, a bardziej luksusową restauracją, ale ze względu na to, że milczą o niej polscy blogerzy – musimy o niej wspomnieć.

 
Wysoka jakość podawanych posiłków, bardzo profesjonalna obsługa (również w nienagannej polszczyźnie), a także niskie ceny i bogata tradycja sprawiają, że lokal prowadzony na parterze hotelu Atlas to wręcz obowiązkowa pozycja podczas zwiedzania kawiarni i restauracji Lwowa. Więcej o Szkockiej przeczytacie w jednym z poprzednich wpisów.

 


Grand Cafe Leopolis, Rynek 1

Grand Cafe Leopolis
 
Niechętnie bo niechętnie ale z faktami się nie dyskutuje. Znajdująca się na parterze lwowskiego ratusza kawiarnia Leopolis Grand Cafe jest jedną z najładniejszych i najciekawszych kawiarni we Lwowie niezależnie od tego kto ją prowadzi.
 
W menu naprawdę kreatywnie i ładnie wyglądające torty od klasycznych pozycji po nieco bardziej ekstrawaganckie pomysły. Do tego piętrowe śniadania i nasza ulubiona kawa lawendowa we Lwowie. Uroku dodają przebrania obsługi, zdjęcia Lwowa z czasów II RP i stoliki na oknach będące dla nas jakby pociągami do przedwojennego Lwowa w II RP.
 
Grand Cafe Leopolis
 
Działa tu też sklepik z ciasteczkami czy pamiątkami. Pamiątkami ale takimi, których nie wstyd wręczać znajomym po przyjeździe do Polski. Ceny jak na polską kieszeń niskie, jak na ukraińską wysokie. Tu więcej o Grand Cafe Leopolis. Na miejscu Grand Cafe wcześniej w naszym rankingu znajdowała się położona przy Rynku kawiarenka Coś Ciekawego, jest jednak mniej ciekawa.

 


Kawiarnia w sklepie Silpo w Forum Lviv, Pod Dębem 7b


 

Centra handlowe pełne są najróżniejszych lokali w każdym miejscu świata. To nic dziwnego ale czy spotkaliście kiedyś kawiarnię z prawdziwego zdarzenia w… supermarkecie? W luksusowym delikatesie Silpo w centrum handlowym Forum Lviv znajdziecie zarówno kawiarnię, jak i restaurację. I mówimy tu o prawdziwej kawiarni z obsługą kelnerską, ekspresem do kawy i fenomenalnymi ciastami w cenie już od 10 UAH za kawałek.
 
Czegoś takiego nie spotkacie Biedronce, Auchanie czy nawet marketach Point. W kawiarni w markecie Silpo wybrać możecie dowolne słodycze, które można kupić w sklepie. Zostaną przyniesione do stolika i podane na normalnym talerzu z normalnymi sztućcami. W kawiarni jest tanio. Herbata kosztuje 22 UAH, latte 19 UAH, a świeży sok pomarańczowy 40 UAH. Można wybrać dowolne ciasto z lady chłodniczej i od razu za nie zapłacić. Świetny pomysł na chwilę odpoczynku podczas zakupów.

 


Kawiarnia Czechowycz (Chekhovych)


 

Położona bardzo daleko od turystycznego centrum Lwowa kawiarnia Czechowycz to zdecydowanie miejsce, które powinien odwiedzić każdy wymagający fan kawy. Lokal może pochwalić się ekspresem renomowanej firmy Slayer, a także menu w którym znajdziemy śniadania, sałatki czy desery.
 
W kawiarni można kupić niezliczoną liczbę mieszanek kawy z najróżniejszych stron świata – Brazylii, Gwatemali, Kolumbii, Etiopii, Rwandy czy Hondurasu. Ziarna każdego rodzaju kaw serwowanych w kawiarni można kupić na wagę i zabrać ze sobą do domu. Tu więcej o kawiarni (uwaga: ceny w tekście już nieaktualne, cennik dostępny na oficjalnej stronie lokalu).
 


Cheese Bakery 2.0, ul. Halicka 1


 
Jedną z najładniej zaprojektowanych i najciekawszych kawiarni we Lwowie jest kawiarnia Cheese Bakery 2.0 z ciekawym widokiem na płytę Rynku. Wejście do kawiarni po schodkach od strony ul. Halickiej.

W menu m.in. śniadania na słodko i słono, najróżniejszego rodzaju kawy i naprawdę ogromna liczba deserów. Prym wiodą – jak sama nazwa wskazuje – głównie serniki, ale dla amatorów innych słodyczy równeż znajdą się tu interesujące pozycje. Ceny – jak wszędzie we Lwowie – należą do bardzo niskich. Tutaj więcej o kawiarni Cheese Bakery 2.0.

 


Kawiarnia Cukor, ul. Braci Rohatyńców 21


 
Niewielka kawiarenka przy jednej z bocznych uliczek niedaleko płyty Rynku we Lwowie. Druga znajduje się w Pasażu Krzywa Lipa niedaleko Wałów Hetmańskich. W lokalu w ścisłym centrum miejsca jest mało, wystrój prosty i dosyć nowoczesny. Słodki pingwinek w logo to punkt wspólny obydwu lokalizacji. Atutem tego miejsca nie jest jednak wystrój czy bogata historia. Jedzenie tu jest po prostu ciekawe, tanie i co najważniejsze – smaczne. Nazwa wskazuje, że w kawiarni Cukor jedynie słodkości, ale to tylko pozory. Na szczęście.
 

 
Zjeść można tu dobre naleśniki, tanie i świetne śniadania oraz napić się kawy z syropem różanym za niecałe 7 złotych. Miła i profesjonalna obsługa mówi po angielsku. W tym języku dostępne jest też menu. Więcej o miejscu przeczytacie we wcześniejszym wpisie – Cukor Lviv.

 


Kawiarnia Atlas, Rynek 45


 
Kawał lwowskiej historii kawiarnianej czasów przedwojennych. Kawowe tradycje Atlasa sięgają aż 1871 roku. Przy stolikach przesiadywali tu słynni polscy politycy i inteligenci. Tu otwarto pierwszą… płatną toaletę we Lwowie. Ciemne i luksusowe wnętrza lokalu ozdobione są kopiami słynnych karykatur sejmowych, starymi zdjęciami Lwowa czy przedwojennymi reklamami firmy J.A. Baczewski. Wejście do każdej sali ozdobione złotymi napisami.
 
Menu stylizowane na przedwojenne, niezbyt obszerne, ale jakość podawanych posiłków i deserów na wysokim poziomie. Ceny w kawiarni Atlas przy lwowskim Rynku już wcześniej opisywaliśmy, ale można określić je jednym słowem – tanio. Szczególnie polecamy przyjście tu na śniadanie. Niestety, obsługa lokalu popełnia błędy w stylu pomylenia zamówień. Raz nawet całkowicie zapomniano o naszym zamówieniu na ponad 600 UAH. W Atlasie trzeba też uważać na… tłumy turystów z Polski, którzy do lokalu wchodzą tylko, by porobić sobie w nim zdjęcia.
 


Frantsuzki Kanikuly, d. ul. Akademicka 3


 

Kiedyś w miejscu w którym znajduje się kawiarnia Frantsuzki Kanikuly działały niskiej jakości sklepy ale od końca 2021 roku mieści się tu, w naszej opinii, najlepsza kawiarnia we Lwowie – Frantsuzki Kanikuly. W menu lokalu ciastka, torty i wysokiej klasy desery, a także eklerki i makaroniki. Śniadania (na słodko i wytrawne) serwowane są tu przez cały dzień, sałatki, a także dania główne.

 
Wystrój ciekawy, ceny bardzo niskie. Omlet za 165 UAH, śniadanie angielskie za 185, tatar wołowy za 215 UAH, sałatki w granicach 120-190 UAH, makaroniki po 45 UAH, eklery po 60, a wyszukane desery w granicach 100-120 UAH.
 


Kawiarnia Cabinet, ul. Wynnyczenki 12


 
Kiedyś prawdopodobnie najlepsza kawiarnia we Lwowie, obecnie wciąż jedna z najlepszych – Cabinet. Dobra nie ze względu na lokalizację, bo ta – przy Wynnyczenki – wcale dogodna nie jest (ze względu na barierki okalające ulicę). Nie ze względu na świetny wystój, acz ten – stylizowany na bibliotekę z której książki można wypożyczać – może się podobać. Nie ze względu na piękne kute schody, śpiew kanarków czy ukryty pokój. Nie ze względu na miłą i profesjonalną obsługę. Kawiarnia Cabinet to po prostu wysokiej klasy ciastka i desery.

 

Kawa może nie jest tu najwyższych lotów. Lepiej napić się herbaty, ale luksusowe desery w przeliczeniu po kilkanaście złotych są tu perfekcyjne w każdym calu i z powodzeniem mogłyby kosztować nawet dwa razy więcej. W Krakowie ceny deserów podobnej klasy dochodzą nawet do 30 złotych. Będąc w lwowskim Cabinecie warto spróbować specjałów tutejszej kuchni, bowiem nie tylko desery wychodzą im znakomicie. W karcie śniadania, sałatki czy dania główne i bogata karta win i napojów alkoholowych. Kawiarnia Cabinet przygotowuje też desery na indywidualne zamówienie klientów. Warto wydać na to trochę pieniędzy.
 
Kabinet, Lwów
 
Obszerną relację z wizyty w lokalu przeczytać możecie w jednym z wcześniejszych wpisów – kawiarnia Cabinet. Ceny w tekście nieaktualne, aktualny cennik dostępny na instagramowym profilu kawiarni.
 


Apteka Mikolascha, ul. Kopernika 1


Pod koniec wakacji 2017 roku we Lwowie w dawnej aptece Pod Złotą Różą w Pasażu Mikolascha otwarta została całkowicie nowa kawiarnia – Apteka Mikolascha. Odwiedziliśmy to miejsce krótko po otwarciu i nasz ranking najlepszych kawiarni musimy zaktualizować. Teraz bezapelacyjnie jest najlepszą kawiarnią we Lwowie. Właścicielom udało się odrestaurować wnętrze słynnej apteki w której polscy naukowcy opracowali metody destylacji ropy. Serwowane tu dania i ciastka smakują, tak jak wyglądają. A wyglądają nieziemsko.

 
Niestety ze względu na wystrój i “wysokie” ceny (kawa poniżej 10 złotych) pojawia się tu masa turystów, którzy wchodzą tylko porobić sobie zdjęcia i obiecują obsłudze, że “jeszcze tu wrócą”. Nie wracają, stąd wyczuwalna chwilami niechęć kelnerek do polskich gości.

 


Podsumowanie

W niektórych przypadkach ciężko było zdecydować się na wybór konkretnego miejsca na daną pozycję. Łatwo było tylko w wypadku Kopalni Kawy, której najchętniej byśmy tu wcale nie opisywali czy Cabinetu. Pozostałe pozycje można z powodzeniem zamieniać, a najlepiej samodzielnie wybrać swój ulubiony lokal. Pamiętać należy też, że we Lwowie jest przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście, równie ciekawych lokali, które zasługują na wiele słów uznania i miejsce wśród najlepszych.
 

Wśród nich wymienić można chociażby kawiarnię Glory Cafe przy słynnym hotelu George, niewielką kawiarenkę Lecre Confetteria, Fiksaż czy nawet kameralną kawiarnię Dominicanes z przepysznymi eklerami pistacjowymi.

 
Lwowska Manufaktura Czekolady i popularna z niewiadomych względów kocia kawiarnia przy Bandery nie należą do najlepszych kawiarni Lwowa i przy najlepszych nawet nie stały. Na zakończenie polecamy też listę lokali z dobrymi śniadaniami we Lwowie.

 

Polecamy również:

 


 

2 komentarze do “Najlepsze kawiarnie we Lwowie TOP 10 (AKTUALIZACJA 2022)”

  1. Byliśmy we Lwowie ostatnio i z tych wymienionych tu kawiarni to najbardziej nam się podobało w Szkockiej nawet wpisaliśmy się do książki. Pozdrawiam cieplutko

  2. Przetestowalismy Aptekę Mikolasha, Lviv Croissant oraz Baczewskich – wszystkie 3 mogę z czystym sumieniem polecić. Rewelacyjny blog z ogromem przydatnych, rzetelnych informacji.

Dodaj komentarz