Koszty życia we Lwowie. Jakie tak naprawdę są ceny we Lwowie?

Koszty życia we Lwowie. Jakie tak naprawdę są ceny we Lwowie?

Temat cen we Lwowie porusza każdego podróżnego przed wyjazdem do miasta. Zwykle zastanawiają się nad cenami w sklepach czy restauracjach ale niewiele osób zadaje sobie pytanie – ile kosztuje życie we Lwowie? Postanowiliśmy sprawdzić jakie są koszty normalnego, codziennego życia we Lwowie. Koszty prądu, wody czy gazu i wynajmu mieszkań. Przed wyjazdem pamiętajcie, że życie we Lwowie jest kilkukrotnie tańsze, niż w Polsce! Jak tanio jest we Lwowie?

 

Wynajem we Lwowie

Na początek koszt wynajmu. Jeśli chcecie zamieszkać w centrum Lwowa w 42-metrowym mieszkaniu przy ul. Kopernika w dość średnim standardzie będziecie musieli przygotować 6500 UAH opłaty dla właściciela (820 zł). Za mieszkanie w wyższym standardzie (meble z okresu II RP, skórzane sofy, nowe sprzęty RTV i AGD) o powierzchni 50 m2 przy ul. Kopernika zapłacić trzeba 8000 UAH (1010 zł). Gigantyczny 100-metrowy i bardzo dobrze wyposażony apartament w tej samej okolicy kosztować może nawet do 2 tysięcy złotych. Najtańsze zaś mieszkania w rejonie centrum da się wynająć już od 3000-3500 UAH za miesiąc (do 440 zł).

 

Oczywiście im dalej od centrum tym ceny idą zdecydowanie w dół. Za 50-metrowe mieszkanie w w dobrym standardzie położone na Sichowie płaci się około 800 złotych. Kawalerka w dobrym stanie to koszt od 3000 UAH czyli w granicach 380 złotych miesięcznie. Da się oczywiście znaleźć tańsze oferty. Niestety – we Lwowie bardzo trudno o znalezienie mieszkania do wynajęcia bezpośrednio od właściciela. Przy wynajmie trzeba więc doliczyć prowizję dla agenta w wysokości 1 opłaty miesięcznej. Czynsz za 50 m2 mieszkanie na Sichowie wynosi 163 UAH miesięcznie zakładając, że jesteście jego właścicielami.

 

Opłaty za media we Lwowie

Lwów - koszty życia we Lwowie
 
Wyliczenia rozpoczynamy od podania stawek za wodę. Według stawki przedsiębiorstwa Lvivvodokanal dla mieszkańców budynków wielorodzinnych stawka za zimną wodę to 8,52 UAH za m3 (1,07 zł) dla porównania stawka w Krakowie to 4,21 zł. Stawka za 1 m3 ścieków to we Lwowie 4,43 UAH (0,55 zł), a w Krakowie to 5,94 zł. Dla właścicieli domów jednorodzinnych jest taniej. Zbiorczy koszt 1m3 zimnej wody i 1m3 ścieków to w tym wypadku 11,8 UAH (1,49 zł).

 

Dalej – prąd. Koszt 1 kWh we Lwowie to 0,9 UAH przy miesięcznym zużyciu zamykającym się w 100 kWh. Po przekroczeniu tego pułapu cena to 1,68 UAH. Warto dodać, że w wielu budynkach zwłaszcza w historycznym centrum miasta nie ma gazu więc zużycie prądu może być nieco większe ponieważ wykorzystywany jest on też na przykład do ogrzewania wody. Istnieje możliwość korzystania na przykład z tańszej taryfy nocnej do ogrzewania domu lub mieszkania. Zwykły domowy konsument płaci za gaz we Lwowie 6,9579 UAH za metr sześcienny czyli 0,87 zł.

 

Cena wywozu śmieci dla mieszkańców Lwowa wyliczana jest za 1 m2 powierzchni mieszkania. Po ubiegłorocznej podwyżce za 1m2 płaci się 1,40 UAH. Za mieszkanie o powierzchni 50 m2 płaci się więc 8,85 zł miesięcznie.

 

Koszt stałego łącza internetowego we Lwowie

Lwów - koszty życia we Lwowie
 
Pora na kolejną rzecz bez której nie wyobrażamy sobie współczesnego życia – koszt stałego łącza internetowego we Lwowie. W firmie Komitex za ofertę Komfort 40 z łączem 40 Mb/s płacimy 80 UAH (10,11 zł), Komfort 60 (60 Mb/s) za 100 UAH (12,60 zł) oraz Komfort 80 (80 Mb/s) za 120 UAH (15 zł) miesięcznie.

 

Nieco droższe rozwiązanie proponuje firma Astra. Stałe łącze we Lwowie w firmie Astra kosztuje od 75 UAH (9,50 zł) za łącze o prędkości 40 Mb/s, pakiet Rodzina z internetem o prędkości 100 Mb/s kosztuje 125 UAH (15,80 zł), a pakiet z internetem 100 Mb/s i pakietem telewizji kablowej wyceniony jest na 160 UAH (20 złotych). Oczywiście we Lwowie istnieje wiele różnych firm, których oferta może się różnić. Często przygotowane są też promocje dla nowych klientów. Najtańsza oferta na internet we Lwowie, która pojawiła się na ulotce zawieszonej w drzwiach to 79 UAH (10 zł) za pakiet 60 Mb/s i pakiet telewizji kablowej.

 
Warto wspomnieć też, że bardzo tani jest też internet mobilny we Lwowie i na Ukrainie. Przypominamy – w sieci Kyivstar we Lwowie najtańszy pakiet 3 GB internetu, nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci i 100 darmowych minut to koszt 60 UAH miesięcznie w ofercie pre-paid (7,60 zł), a abonament z transferem bez limitu, darmowymi rozmowami wewnątrz sieci oraz 300 darmowymi minutami i 300 SMS-ami to koszt 135 UAH miesięcznie (17 zł).

 

Podsumowanie – pozostałe koszty życia we Lwowie

Ceny w sklepach przedstawiamy w naszym często aktualizowanym cyklu Łowcy lwowskich promocji w którym opisywane są ceny w sklepach we Lwowie. Już wcześniej opisywaliśmy ceny w dobrych restauracjach we Lwowie oraz ceny w kawiarniach we Lwowie.
 
Koszty w pigułce:

  • wynajem mieszkania w dobrym standardzie – od 380 do 1000 zł
  • 1m3 zimnej wody – 1,07 zł
  • 1m3 ścieków – 0,55 zł
  • 1 kWh energii elektrycznej – 0,11 zł
  • 1m3 gazu ziemnego – 0,87 zł
  • stałe łącze internetowe – od 10 do 20 zł
  • internet mobilny od 7,60 zł

 

Zapraszamy też do zapoznania się z cenami w gabinetach dentystycznych oraz z przewodnikiem po cenach we Lwowie w którym wyszczególniliśmy m.in. ceny w muzeach, kinach, ceny taksówek, basenów, a także ceny w salonach SPA i u fryzjerów. Krótko podsumowując jednak wszystkie ceny można stwierdzić, że jest od 2 do nawet 4 razy taniej, niż w Polsce. Obiad w dobrej restauracji można zjeść za 20 złotych, a kawa w kawiarni w centrum to koszt poniżej 5 złotych.
 

Będąc we Lwowie miejcie w pamięci to, że życie w mieście jest kilkukrotnie tańsze, niż w Polsce i nie dawajcie się naciągać. Wszelkie usługi w tym przewodnicy po Lwowie powinny kosztować przynajmniej kilkukrotnie taniej, niż u nas. Koniecznie dajcie znać w komentarzach ile zaoszczędzilibyście na życiu we Lwowie!

 

 

Polecamy również:

 

Powiązane wpisy

Kaplica Orląt Złoczowskich
Złoczów na starych zdjęciach. Kresy Wschodnie przed II wojną światową

Czy wyjazd do Lwowa jest bezpieczny? Bezpieczeństwo we Lwowie

Zamknięta Kawiarnia Naukowa
Lewacka Kawiarnia Naukowa znika z Kazimierza!

Zamknij