Kolejki na granicy z Ukrainą. Jak sprawdzić kolejkę? Ile trzeba czekać?

Wyjazd samochodem na Ukrainę to jeden ze sposobów podróży do Lwowa, który polecić możemy zwłaszcza mieszkańcom południa Polski. Jadąc autem możemy spodziewać się kolejek na granicy z Ukrainą. Jakie są kolejki na granicy z Ukrainą? Jaka jest sytuacja na przejściach granicznych? Jaki jest czas oczekiwania na wjazd do Polski z Ukrainy? Granica z Ukrainą – sprawdźmy to!

 

Jak uniknąć i sprawdzić kolejki na granicy z Ukrainą? Dla podróżnych jadących na wschód przygotowano kilka serwisów i usług, które pomagają w planowaniu przejazdu przez granicę z Ukrainą. Są to zwykle nie działające kamery na przejściach, a także informacje o samochodach oczekujących na wyjazd i wjazd na Ukrainę. Podpowiadamy jak uniknąć kolejek na granicy.

 


Kolejki na przejściach granicznych

O tym jak wygląda samo przekraczanie granicy z Ukrainą przeczytacie w jednym z naszych pozostałych wpisów. Podróżni jadący samochodem na Ukrainę mogą skorzystać z ośmiu drogowych przejść granicznych. Są to:

 

 1. przejście graniczne Budomierz – Hruszów,
 2. przejście graniczne Dołhobyczów – Uhrynów,
 3. przejście graniczne Dorohusk – Jagodzin,
 4. przejście graniczne Hrebenne – Rawa Ruska,
 5. przejście graniczne Korczowa – Krakowiec,
 6. przejście graniczne Krościenko – Smolnica,
 7. przejście graniczne Medyka – Szeginie również piesze,
 8. przejście graniczne Zosin – Uściług.

 

By uniknąć kolejek na granicy z Ukrainą warto wybrać mniej uczęszczane przejście takie jak chociażby Krościenko – Smolnica czy Budomierz – Hruszów. Warto pamiętać, że nie zawsze jest to wygodne i opłacalne dla naszego portfela. Czasem można trafić na drogę w złym stanie na której ryzykujemy uszkodzenie zawieszenia naszego samochodu. A wizyta u mechanika będzie przecież dużo gorsza niż kilka dodatkowych minut czy godzin w kolejce na granicy z Ukraią.

 
Uwaga ta nie dotyczy oczywiście podróżnych jadących wysokimi samochodami terenowymi lub SUV-ami. Dla nich nawet przejazd gorszej jakości trasą nie będzie dużym wyzwaniem. Jeśli jednak nie chcecie stać w kolejkach na granicy najlepiej polecieć samolotem do Lwowa.

 

Przed wyborem przejścia granicznego można z powodzeniem sprawdzić czy przejazd przez nie będzie szybki i bezproblemowy. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej prowadzi stronę internetową z informacją o której godzinie najlepiej przekraczać granicę.

 

Na stronach podkarpackiego urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu przygotowano streamy z kamer umieszczonych na przejściu granicznym w Medyce, na przejściu granicznym w Korczowej. Na stronach Państwowej Służby Przygranicznej Ukrainy (DPSU) zobaczyć możemy widok z kamer na przejściach Hrebenne – Rawa Ruska, Budomierz – Hruszów, Zosin – Uściług, Korczowa – Krakowiec, Medyka – Szeginie oraz Dorohusk – Jagodzin. Sposób wyboru poszczególnych kamer zobaczycie na screenie załączonym poniżej.

 

 

Za pośrednictwem kolejnej platformy obserwować można ruch na granicy w Krościenku.

 


Aktualna sytuacja na granicach Polski z Ukrainą:

Informacja o sytuacji na granicy Polski z Ukrainą wyświetlana jest również za pośrednictwem specjalnie przygotowanego serwisu granica.gov.pl, ale to nie wszystko. Państwowa Służba Graniczna Ukrainy również przygotowała czytelny i przejrzysty serwis z mapą kolejek na przejściach granicznych w obwodzie Lwowskim.

 

 

Serwis aktualizowany jest co kilka godzin. Zawarto w nim informacje zarówno na temat liczby oczekujących aut, a także przepustowości przejścia granicznego. Dodatkowo podawane są kamery przed przejściem granicznym, a także średnie czasy oczekiwania na przekroczenie granicy z Polską. Link do witryny znajdziecie tutaj.
 


Kolejki na granicy z Ukrainą – podsumowanie

Faktem jest to, że czasy oczekiwania na przejściach granicznych z Ukrainą bywają kolosalnie długie. Należy pamiętać, że internetowe platformy mogą mieć opóźnienia i czas podawany w sieci może różnić się od tego ile tak naprawdę przyjdzie nam czekać. Zwykle znacznie dłużej czeka się na wjazd do Polski, niż na wyjazd, ale i to nie jest regułą. Najlepszym sposobem na szybkie przekroczenie granicy (zarówno podczas wjazdu i wyjazdu) jest wybranie mało uczęszczanego przejścia granicznego ze specjalnym pasem dla obywateli Unii Europejskiej. Nasz rekord przejazdu przez granicę z Ukrainą wynosi mniej, niż 15 minut. Najdłużej staliśmy około 8 godzin oczekując na wjazd przez przejście w Krakowcu.

 
Wszystkim, którzy nie chcą ryzykować polecamy wycieczkę do Lwowa samolotem lub piesze przekroczenie granicy z Ukrainą, ewentualnie dojazd do Lwowa pociągiem. Wszystkim, którzy wybierają się do Lwowa polecamy przeczytać nasz wpis-przewodnik – Lwów dla każdego.

 
W ostatnim dniu weekendu majowego na największych przejściach granicznych nie ma co się spodziewać cudów. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i brać pod uwagę od 5 do 12 godzin oczekiwania lub nawet więcej. Ewentualnie można próbować przejechać mniejszymi przejściami granicznymi.

 

Polecamy również:

 


 

8 komentarzy do “Kolejki na granicy z Ukrainą. Jak sprawdzić kolejkę? Ile trzeba czekać?”

 1. Wszystko ok, bądźmy szczerzy – czasy podawane przez gov.pl są naprawdę obniżane, w sierpniu 2016 r. wjeżdżałem przez Hrebenne do Polski, od 22.00 do 4.00 nad ranem, w tym czasie na stronie gov.pl pisalo 2-3 godziny

 2. Niestety nie sposób się z tym nie zgodzić. Jedynie przejście w Krościenku pozwala na szybki przejazd ale szkoda samochodu :/

 3. Mała uwaga na temat SUVów. Autor pokłada zbyt wielką wiarę w zawieszenia tego typu pojazdów. A prawda jest taka, że oprócz aut terenowych, choć i to nie jest normą, elementy zawieszeń typowego SUVa, czy crossovera pod względem wytrzymałości nie różnią się specjalnie od tego, co spotykamy w typowych autach osobowych. W zależności od producenta w polskich warunkach wymiana el. zawieszenia jest konieczna co 15-80 tys. km. Tak, jest duży rozrzut i dotyczy to także SUVów. Ale jeśli ktoś wierzy w zwiększone możliwości takich aut, to ja nie będę burzył tych wizji… :) Niech pojeździ i sam się przekona.

  Zwykłym autem osobowym też można podbijać świat. Ja zamierzam odwiedzić wkrótce zach. Ukrainę, nie tylko Lwów i nie zamierzam w tym celu uzbrajać się np. w podliftowanego Land Cruisera :)
  Pozdr. MJL

 4. Autor jeździ na Ukrainę trzema różnymi samochodami w tym SUV-em właśnie, prawdziwą terenówką i starym klasykiem na 19″ calowych felgach z niskoprofilowymi oponami. SUV-em dało radę jechać 140-160 km/h po drodze od granicy w Krościenku tak samo jak pełnoprawnym autem terenowym jeszcze przed remontem omawianej drogi i wcale nie trzeba było remontu zawieszenia po takim przejeździe i obyło się bez 5-calowego liftu, long armów i amortyzatorów Foxa.

  Uściślając, że jak za SUV-a uważamy Porsche Cayenne GTS albo Bentleya Bentayga to lepiej trzymać się autostrady A4. Ale nie oszukujmy się osoby z takim budżetem i tak nie przeczytają tego tekstu, bo na weekendy raczej jeżdżą do Monte Carlo, a nie do Lwowa.

 5. 22.12 wjeżdżaliśmy do Polski przez Budomierz. Kolejka 1,5 godz.,ale potem samopas- nikt nie mówi,co robić dalej,komu paszporty,nic. Przekraczaliśmy granicę autem po raz drugi w życiu,ale tam liczą na bywalców, dlatego zablokowaliśmy odprawę,biegając po okienkach. Jeszcze ochrzaniła nas pani po polskiej stronie,za naszą niewiedzę. To,co czytaliśmy na forach o drodze z Budomierz a do Lwowa- prawda15-20 km dziur,jak po wojnie(( Naprawdę zawieszenie może pójść,wraz za sprzęgłem

 6. Hej :) Zamierzamy wyjechać na Ukrainę w Poniedziałek Wielkanocny i zostać do końca tygodnia. Jedziemy do Bukovela na ostatnie zimowe szusy i wszystkie moje wątpliwości sprowadzają się w zasadzie do jednej: czy wyjazd w Poniedziałek Wielkanocny to samobójstwo i spędzimy na granicy połowę naszego urlopu?

 7. Czas oczekiwania to zawsze loteria ale tak – noc albo bardzo wczesny ranek (4-5 rano) to niezły pomysł. Rekordowo nocą przekroczyliśmy granicę w 15 minut, najdłużej nocą 2 godziny stania co można uznać za bardzo dobry wynik.

Dodaj komentarz