FAQ Lwów – najczęstsze pytania o wyjazd do Lwowa

Wyjazdy na Ukrainę do Lwowa stały się ostatnimi czasy bardzo popularną rozrywką w Polsce. Coraz więcej Polaków wpada na pomysł spędzenia weekendu, majówki czy nawet dłuższego urlopu we Lwowie. Wraz z rosnącą popularnością urlopów we Lwowie w internecie pojawia się coraz więcej pytań dotyczących miasta. Postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka z nich tworząc “krótkie” Lwów-FAQ z odpowiedziami na pytania pojawiające się przed wyjazdem na Ukrainę.

 

Wyjazd do Lwowa i na Ukrainę

Przed wyjazdem do Lwowa polecamy też sprawdzić nas mały przewodnik – Lwów dla każdego.

 
Jak długo czeka się w kolejce na granicy?
Teoretycznie nie ma reguły, ale jadąc do Lwowa lepiej zakładać, że swoje odstoimy. Na większych przejściach czas wjazdu na Ukrainę to zwykle od 2 do 4 godzin. Na wyjazd należy zakładać od kilku do nawet 6 lub 8 godzin. Jeśli chcecie stać krócej wybierzcie małe przejście graniczne. Temat kolejek na granicy z Ukrainą opisaliśmy już szerzej – tutaj.
 
W jakim języku dogadam się we Lwowie?
W popularnych turystycznie lokalach można spokojnie mówić po polsku. W lepszych lokalach takich jak Szkocka czy Mon Chef czy Valentino można mówić po angielsku. Najlepiej używać tych dwóch języków.
 
Obowiązkowe dokumenty

Polacy przekraczający granicę z Ukrainą muszą mieć ze sobą paszport. Jadąc autem wymagany jest dowód rejestracyjny oraz zielona karta. Jeśli jedziecie autem w leasingu lub pożyczonym potrzebna jest tłumaczona na język ukraiński notarialna umowa użyczenia. W teorii potrzebne jest również ubezpieczenie zdrowotne i 400 EUR gotówki. W praktyce nikt tego nie sprawdza, więc to zbędne formalności. Tutaj więcej o dokumentach wymaganych przy przekraczaniu granicy.

 

 
Jak wygląda przejazd przez granicę z Ukrainą?

Procedura przekraczania granicy z Ukrainą została opisana w jednym z poprzednich tekstów.
 

Jak najtaniej dojechać do Lwowa?
Najtańszym sposobem jest dotarcie do Medyki, pozostawienie auta na parkingu za 6 zł za dzień i przejście granicy na piechotę (kolejki to zwykle kilkanaście minut), a następnie przejazd marszrutką do Lwowa za około 40 UAH (6 zł), chociaż przejazdu marszrutką nie polecamy. Można również wynająć taksówkarza ze Lwowa. Koszt przejazdu to w zależności od Waszych zdolności negocjacyjnych od 500 do 1000 UAH. Namiarów na konkretnych taksówkarzy nie podajemy, bo nam za to nie płacą. Dla wszystkich ciekawych mocnych wrażeń przygotowaliśmy sposób na tani weekend we Lwowie za mniej niż 200-300 złotych.
 
Czy warto wynająć przewodnika po Lwowie?

Przewodników turystycznych po Lwowie jest cała masa. Przewodnikami są zarówno Ukraińcy, jak i Polacy, którzy w wożeniu rodaków na 80 kilometrowe wycieczki od granicy upatrzyli sobie spory biznes. Na prowizjach zarabiają całkiem dużo. Ceny u Polaków są zdecydowanie niekorzystne i nie warto nabijać im pieniędzy. Tak samo jak nie warto wynajmować przewodników po Lwowie po polsku. Jeśli w roli przewodnika oprowadza Was ktoś z miasta wiele rzeczy może zostać pominiętych, niedopowiedzianych lub po prostu zafałszowanych. Najlepszym przewodnikiem po Lwowie jest internet i samodzielne wyszukanie wszelkich informacji. Najlepiej z wielu źródeł. Tutaj szerzej o przewodnikach po Lwowie.

 
Wybierasz się do Lwowa? Sprawdź oferty noclegów:


Booking.com


 

Ile alkoholu można przywieźć z Ukrainy?

Bez dodatkowych opłat z Ukrainy przywieźć można 16 litrów piwa, 4 litry wina niemusującego oraz 1 litr napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 22 procent lub 2 litry słabszych alkoholi. Limity te dotyczą osób dorosłych, które nie mieszkają w strefie przygranicznej. Tutaj więcej o przywozie alkoholu spoza Unii Europejskiej do Polski.

 
Ile papierosów można przywieźć z Ukrainy?

Legalnie bez dodatkowych opłat przewieźć można dwie paczki papierosów lub 10 cygar lub 50 gramów tytoniu. Polecamy zakup papierosów Sobranie.

 

 
Czego nie wolno przewozić przez granicę z Ukrainą?

Do Polski nie można przywozić mleka, mięsa i produktów pochodnych. Problemy możecie mieć też z lekami. Obostrzenia nie dotyczą mleka w proszku dla niemowląt, jedzenia dla dzieci, jedzenia wymaganego ze względów medycznych, a także produktów rybnych, ślimaków i miodu.

 

Gdzie szukać wynajmu we Lwowie?

Jeśli lubicie ryzyko (ale i najtańsze oferty) sprawdzajcie noclegi we Lwowie na Olx.ua, najbezpieczniej używać Airbnb. Możecie też sprawdzić Booking.com lub Only-apartments jeśli przepłacanie to wasze hobby. W internecie można wyszukać wiele innych serwisów z dziennym wynajmem mieszkań we Lwowie, ale zwykle właściciele słysząc polski język w słuchawce podnoszą ceny w stosunku do tych podanych na stronach www.
 

Na zagranicznych stronach jest bezpiecznie, ale drogo. Po pierwsze – zarabia pośrednik, a po drugie właściciele mieszkań windują tu ceny do europejskich poziomów. Normalny wynajem mieszkania we Lwowie kosztuje zwykle od 400 do 900 złotych za miesiąc, więc stawki pokroju 100 złotych za dzień to rozbój. Podpowiadamy też jak nie dać się oszukać szukając noclegu we Lwowie.

 
Gdzie parkować we Lwowie?
We Lwowie lepiej zostawić samochód w bezpiecznym miejscu. Parkowanie na parkingach strzeżonych kosztuje od 40 do 150 UAH za dzień. Temat parkingów strzeżonych i płatnego parkowania we Lwowie szeroko opisaliśmy już wcześniej.
 
Przewóz zwierząt przez granicę z Ukrainą

Nie ma problemu, by mieć ze sobą psa, kota lub fretkę. Zwierzak musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i posiadać specjalny paszport dla zwierząt domowych, a także mikroczip identyfikacyjny.

 

 

 
Obowiązkowe wyposażenie auta na Ukrainie
Apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica. Zimą wymagane są opony zimowe

 

Limity prędkości na drogach na Ukrainie

Na Ukrainie w terenie zabudowanym ograniczenie prędkości to 60 km/h, poza terenem zabudowanym to 90 km/h na drogach jedno-jezdniowych i 110 km/h na drogach dwujezdniowych. Na autostradzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h. W jednym z poprzednich materiałów piszemy więcej na temat mandatów i przepisów drogowych na Ukrainie.

 

 
Czy na Ukrainie należy zapinać pasy bezpieczeństwa?

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na Ukrainie dotyczy osób siedzących na przednich siedzeniach.
 

Czy na Ukrainie trzeba jeździć z włączonymi światłami?

Nakaz jazdy na światłach obowiązuje na Ukrainie od 1 października do 30 kwietnia. W pozostałych miesiącach światła należy zapalać dopiero w warunkach słabszej widoczności.

 
Ile promili można mieć na Ukrainie?
Teoretycznie limit alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi na Ukrainie 0,2 promila, ale lepiej nie jeździć pod wpływem.

 

 

Wyjazd do Lwowa i na Ukrainę – pieniądze

 
Czy kupić hrywny w Polsce?

Kategorycznie nie należy kupować hrywien w Polsce. Chyba, że w obszarach tuż przy granicy z Ukrainą. W Krakowie za 100 UAH płaci się około 19 złotych. Cena jest stała, niezależnie od faktycznego kursu ukraińskiej waluty.

 
Gdzie kupić ukraińską walutę?

Nie w Polsce. Do kantoru można udać się bezpośrednio po przekroczeniu granicy, ale najlepiej wymienić pieniądze już w kantorze w centrum Lwowa. Dla chętnych przygotowaliśmy spis kilku kantorów, które oferują dość dobre kursy, aczkolwiek specjalne chodzenie po mieście w poszukiwaniu lepszego kursu to głupota. Zwykle na sprzedaży 100 złotych zyskać możemy w granicach 5-10 UAH. Szkoda czasu. Tutaj szerzej o temacie kantorów i kursów walut we Lwowie.

 

Ile pieniędzy wymienić we Lwowie?
300 złotych wystarczy na weekend bez zagranicznych alkoholi i dziewczyn do towarzystwa. Nie ma oczywiście górnego limitu, ale ciężko wydać tu na jedzenie więcej, niż 40-50 złotych dziennie. Wystarczy wziąć kilkaset złotych. W większości miejsc można bowiem płacić kartą i dalsza wymiana w kantorach jest zbędna.
 

 
Płatności kartą we Lwowie. Czy się opłaca?

Większość lwowskich lokali bezproblemowo akceptuje płatności najpopularniejszymi kartami (MasterCard, Visa). Płacić kartą nie można tylko w gorszych barach i restauracjach, niskiej jakości sklepach spożywczych i na biedniejszych stacjach benzynowych. Kartą zwykle nie zapłacimy też za taksówkę (wyjątkiem jest Lviv Hotel Taxi), parking oraz doładowania telefonów komórkowych. W innych przypadkach staramy się płacić kartą na Ukrainie.

 

Bankomaty we Lwowie. Czy się opłaca?

Wyjmowanie gotówki z bankomatów we Lwowie to totalna głupota. Można to zrobić jedynie w stanie wyższej konieczności. Koszt wyjęcia kilkuset hrywien to aż 9 złotych.

 

Ceny i zakupy we Lwowie

 
Jakie są najlepsze restauracje we Lwowie?

Jeśli pierwszego dnia pobytu we Lwowie odwiedzicie restaurację Baczewskich to nie będziecie chcieli iść już nigdzie indziej, aczkolwiek wcale nie jest to najlepsza restauracja we Lwowie. W czołówce wymienić można restaurację Amadeusz, restaurację hotelu Panorama z widokiem na operę, Valentino w Hotelu Szwajcarskim z widokiem na panoramę Lwowa oraz w hotelu Citadel Inn, a także Głodnego Mikołaja i słynną Kawiarnię Szkocką. Polecamy nasze zestawienie najlepszych restauracji we Lwowie.

 

 

Jakie są najlepsze kawiarnie we Lwowie?

Kawa i ciastka we Lwowie wszędzie kosztują śmiesznie mało – około 5 zł za kawę, 5-10 zł za ciastko (ceny we Lwowie w kawiarniach opisaliśmy tutaj). W najdroższych kawiarniach za wysokiej klasy luksusowy deser płaci się około 8 złotych. Za jedne z najlepszych kawiarni uważamy Cabinet i Cafe 1 oraz oczywiście słynną Kawiarnię Szkocką. Polecamy też zestawienie TOP 10 najlepszych kawiarni we Lwowie.

 
Ile kosztuje obiad we Lwowie?

Dwudaniowy obiad w restauracji z obsługą kelnerską zjemy przy Rynku już za około 10 złotych od osoby (cena zupy i drugiego dania). W całym mieście nawet w najbardziej ekskluzywnych miejscach nie zapłacimy więcej, niż 60 złotych za potrawę z mięsa sarny, dzika lub foie gras. Ceny są więc zdecydowanie niższe, niż w Krakowie. Tutaj więcej o cenach dobrych restauracji we Lwowie.

 

Ile kosztuje weekend we Lwowie?

Najtańsze mieszkanie wynajmiemy już za 40-45 złotych za dzień. Trzeba się postarać, by za dobry obiad zapłacić więcej, niż 150 złotych, a ceny śniadań i kolacji nie wyniosą nas więcej, niż 10 złotych. Z powodzeniem wystarczy nam 200 złotych na wynajem apartamentu i stołowanie się na mieście. Można taniej, jeśli lubicie spanie w hostelu, który kosztować może od około 15-20 złotych. Jeśli chcecie imprezować i kupować upominki – sky is the limit.

 

 

Jakie są najlepsze hotele we Lwowie
Najbardziej luksusowym hotelem we Lwowie jest hotel Citadel Inn z fenomenalnym widokiem na miasto. Pięć gwiazdek mają też hotel Leopolis, Nobilis i Bank Hotel. W czołówce umieścić można także Grand Hotel, Astoria Hotel, Saint Feder, Hotel Swiss i Atlas Deluxe. Hotele te nie należą oczywiście do tańszych, ale mimo to można spotkać tu Polaków. Za noc trzeba zapłacić od 250 złotych w górę. Polecamy nasz przegląd 10 najlepszych hoteli we Lwowie.

 
Centra i galerie handlowe we Lwowie

Główne centra handlowe we Lwowie to Forum Lviv, Victoria Gardens oraz King Cross Leopolis. Jeśli mieszkacie w centrum i nie chce Wam się zbyt dużo jeździć wystarczy wizyta w Forum lub całodobowych delikatesach Arsen.

 

Gdzie kupie alkohol we Lwowie? Zakup alkoholu
Alkohol kupicie praktycznie w każdym sklepie, ale trzeba pamiętać o jednym. Sprzedaż alkoholu w sklepach jest zakazana między godziną 22:00, a 10:00. Do zakazu podchodzi się jak do wielu innych przepisów na Ukrainie. Można go obejść. Nie obejdziecie go jednak w większych, markowych sklepach.

 

 

Bazary we Lwowie
Najpopularniejsze place targowe we Lwowie to Bazar Krakowski oraz Rynek Halicki. Możecie też odwiedzić pchli targ niedaleko od Rynku. Na Wernisaż nie idźcie.
 
Gdzie tankować benzynę na Ukrainie

Na Ukrainie działa wiele sieci stacji benzynowych, ale z własnego doświadczenia polecamy zatrzymywanie się na stacjach OKKO (najlepsze) oraz WOG, Shell i SOCAR. Inne lepiej omijać szerokim łukiem lub tankować na nich minimalne zapasy paliwa. Więcej o stacjach benzynowych na Ukrainie – tutaj.

 

Ile kosztuje benzyna na Ukrainie i we Lwowie?

Za litr benzyny na Ukrainie płaci się odpowiednio: Plus 95 za 31 UAH, Euro 95 za 31 UAH, Euro 92 za 29 UAH, litr diesla to koszt309 UAH, a za gaz LPG płaci się około 13 UAH. Tu więcej o aktualnych cenach na Ukrainie.

 

 Kiedy działa jarmark bożonarodzeniowy we Lwowie?

W każdym dużym mieście we Europie na przełomie jesieni i zimy działa świąteczny kiermasz. Nie inaczej jest we Lwowie. Jarmark bożonarodzeniowy we Lwowie rusza zwykle w pierwszym tygodniu grudnia i kończy się w połowie stycznia.

 

Ile kosztuje Uber we Lwowie?

W 2017 roku opłata początkowa Ubera we Lwowie to 4 UAH (0,58 zł), a opłata za kilometr to 5 UAH (0,72 zł). Minimalny kurs to 14 UAH (2,03 zł). Dla czytelników przygotowaliśmy zniżkę na Ubera w wysokości 15 złotych po kliknięciu na ten odnośnik. Więcej o Uberze we Lwowie tutaj.

 

Ile kosztuje komunikacja miejska we Lwowie?

Standardowy bilet komunikacji publicznej we Lwowie to koszt aż 5 UAH. Tutaj więcej o poruszaniu się we Lwowie komunikacją miejską.
Ile kosztuje wynajem jednodniowy we Lwowie?

 
Ile kosztuje wynajem apartamentów?
 
Najtańsze mieszkania w spacerowej odległości od Rynku wynajmiemy już za około 40 złotych za dzień. Dobry standard (Rynek, ładny widok) to koszt około 130-150 zł za dzień. Duże, luksusowe apartamenty wynająć można za około 160-250 zł dziennie. Oczywiście znajdą się też oferty wynajmu za 300-500 zł dziennie, ale to już ceny nie mające odzwierciedlenia w jakości.
 

Ile kosztują taksówki we Lwowie?

Z wieloma taksówkarzami ceny za przejazd można negocjować przed rozpoczęciem kursu, więc stawki są elastyczne. W najlepszej korporacji taksówkarskiej we Lwowie (Lviv Hotel Taxi) koszt podstawienia samochodu to 60 UAH, a koszt przejazdu 1 km to 9 UAH. Są tańsze, ale nie zawsze operatorzy rozumieją język angielski i polski. Najlepiej jednak jeździć Uberem – za niektóre przejazdy płaciliśmy jedynie minimalną stawkę za kurs czyli 30 UAH. Tutaj więcej o taksówkach we Lwowie.

 

 

Ile kosztują papierosy we Lwowie?

Najdroższa paczka papierosów (Sobranie) kosztuje od 85-90 UAH (około 12 zł). Tańszych nie opłaca się kupować, ale jeśli interesują Was ich ceny to za paczkę zapłacicie około połowy tej kwoty. Najtańsze papierosy kupicie już za 30 UAH za paczkę. Im dalej od centrum Lwowa, tym taniej. Jak żartuje nasza znajoma – na Ukrainie wszystko co zabija jest tanie.

 
Ile kosztują bilety do filharmonii we Lwowie

Bilety do Filharmonii Lwowskiej na pojedyncze koncerty kupić można już za 20 UAH (2,9 zł). Droższe, bardziej prestiżowe imprezy to koszt maksymalnie 100 UAH (14,53 zł). Bilety dostępne w kasie, która czynna jest od 11:00 do 19:00 lub zarezerwować przez internet na stronie filharmonii.

 
Ile kosztuje fryzjer we Lwowie?

W droższych salonach strzyżenie kobiet to koszt maksymalnie 200 UAH (29 zł), dla mężczyzny ceny kształtują się w przedziale 150-200 UAH (21,80 – 29 zł). Ułożenie fryzury ślubnej to koszt od 300 do 500 UAH (43,60 – 72,60 zł), farbowanie włosów (z własną farbą) kosztuje około 150 UAH (21,80zł), z farbą salonu około 800 UAH (113 zł). Przedłużanie włosów to koszt w granicach 500 UAH (72,60 zł). W tańszych miejscach ceny mogą być nawet o połowę niższe.

 

 

Ile kosztuje dentysta we Lwowie?

Koszt odbudowy zęba to droższym przypadku 880 UAH (130 zł), koszt dużego wypełnienia zęba to około 500 UAH (72,66 zł), skomplikowane leczenie kanału to około 500 UAH (72,66 zł), wyrwanie ósemki to koszt około 500 UAH (72,66 zł), a skomplikowany zabieg kosztować może do 900 UAH (130 zł). laserowe wybielanie zębów kosztuje we Lwowie około 3500 UAH (510 zł). Mowa tu o klinice średniej-wyższej klasy. Oczywiście – można taniej, ale jakość wyposażenia kliniki będzie dość niska. Można zapłacić też dużo drożej – plomba u dentysty w centrum handlowym Victoria to koszt 100 dolarów (392 zł), a korony aż do 1000 dolarów (3920 zł). Tutaj więcej o dentystach we Lwowie.

 
Ile kosztuje przelot do Lwowa?

Przelot do Lwowa z lotniska w Radomiu to koszt 300 zł w dwie strony. Najtańsze bilety Ryanair kupimy już za 89 zł w jedną stronę.

 

 

Co przywieźć ze Lwowa

Poza papierosami i alkoholem we Lwowie opłaca kupić się futra i wyroby skórzane, ręcznie produkowane kosmetyki, przetwory, kawior, morską sałatę. Tanie są ziarna kawy, przyprawy i herbaty sypane. Więcej o cenach we Lwowie – tutaj, a tu przeczytacie naszą TOP listę rzeczy, które warto kupić we Lwowie.

 
Czego nie kupować we Lwowie i na Ukrainie?

Ceny większości towarów luksusowych są na Ukrainie wyższe, niż w Polsce. Nie opłaca kupować markowych perfum i kosmetyków, markowych ubrań (niemarkowych też w większości się nie opłaca), elektroniki, a także wszelkich artykułów budowlanych (umywalki, kafelki, wanny, toalety itp). Nie warto też wydawać pieniędzy na zagraniczne alkohole. Tanie są jedynie produkty ukraińskie i mołdawskie wina.

 
Gdzie robić zakupy we Lwowie
Polecamy wybrać się do delikatesów Arsen, centrum handlowego Forum Lviv, na Rynek Halicki, Bazar Krakowski, a także na pchli targ. Przechodząc lwowskimi ulicami bez trudu natraficie na butiki znanych marek takich jak Tommy Hilfiger, Michael Kors, Ralph Lauren czy Victoria’s Secret.
 

 

Telefony komórkowe we Lwowie

 
Ile kosztują rozmowy ze Lwowa do Polski?
Koszty połączeń: do Polski w Play to 5 zł za minutę, lokalnie 7 zł za minę, połączenie przychodzące kosztuje 1 zł za minutę, a SMS to koszt 1 zł. W T-Mobile płaci się 6,05 zł za minutę połączenia, koszt SMS-a to 1,97 zł, a za MMS-a płaci się 4 zł. W sieci Plus płacimy 6,15 zł za minutę połączenia, 99 groszy za SMS-a, a cennik Orange to 4,95 zł za minutę połączenia i SMS za 1,51 zł.

 
Jaką sieć telefonii komórkowej wybrać na Ukrainie?
Polecamy karty pre-paidowe sieci Kyivstar. We Lwowie nie ma problemów z zasięgiem i transferem, jednak o LTE możecie zapomnieć. Ukraińskie karty SIM różnią się minimalnie rozmiarem od tych sprzedawanych w Polsce. Oryginalna karta Kyivstar nie była obsługiwana przez jedno z naszych urządzeń. Pomogło połączenie części polskiej karty i wciśnięcie weń jedynie samego nano-SIM. Po kartę i doładowania najlepiej iść do salonu, których w centrum jest przynajmniej kilka. Na Ukrainie nie kupicie sobie doładowania w kasie na stacji benzynowej czy w sklepie. Można kupić je w specjalnych e-kioskach oraz na kartach-zdrapkach, które w Polsce były 20 lat temu.

 

Za 1 GB internetu w Kyivstar zapłacicie jedynie 60 UAH (i 20 UAH za aktywację karty SIM, płatne gotówką). Droższy pakiet 4 GB to koszt 90 UAH. W cenie darmowe Pokemony, nielimitowany ruch w sieciach społecznościowych i na Wikipedii oraz darmowy transfer z kilku lokalnych serwisów muzycznych. Więcej o telefonii komórkowej na Ukrainie tutaj.

 

Garść ciekawostek o mieście

 

 
Jaka rzeka przepływa przez Lwów?
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale przez centrum Lwowa przepływa rzeka Pełtew. Niewielka rzeka długości 70 kilometrów puszczona jest pod miastem w specjalnym korytarzu (m.in. pod Wałami Hetmańskimi i ulicą Akademicką). Strumień rzeki ukryto pod ziemią w 1886 roku.

 

Jaka jest najgorsza dzielnica Lwowa
Rejon sichowski to taka lwowska Nowa Huta. Tylko gorsza. Główna część dzielnicy została wybudowana przez sowieckie władze ukraińskie w latach 80′ i 90′. Owszem, buduje się tu trochę nowych budynków, ale ogół to gigantyczna sypialnia z wielkiej płyty. Nie chcielibyście tu mieszkać.

 
Czy kupię tu leki bez recepty?
W aptekach we Lwowie nikt nie pyta o to, czy masz receptę na lek czy nie. Więcej o zakupie leków na Ukrainie – tutaj.

 

 
Czy Kryjówka to banderowski lokal?

O Kryjówce przy Rynku krążą już legendy. Lokal nie znajduje się jednak w rękach żadnej organizacji odwołującej się do “spuścizny” band UPA. Kryjówka należy do tej samej grupy, co chociażby Mięso i Sprawiedliwość, Dom Legend czy hostel Just Lviv It! Banderowskie ozdoby to marketing. Z drugiej jednak strony zadajcie sobie pytanie, czy chcecie jeść obiad patrząc na czerwono-czarne dekoracje.

 

Dlaczego tyle tu polskich samochodów?
Ceny samochodów na Ukrainie oraz koszty akcyzy są gigantyczne dlatego też znaleziono sposób na obejście prawa. Szerzej o tym w jednym z naszych pozostałych tekstów. Od 2019 roku jednak wprowadzono nowe przepisy i liczba aut na “euroblachach” znacznie spadła

 
Jaka jest średnia pensja we Lwowie

Średnia pensja we Lwowie to (przynajmniej oficjalnie) około 650 złotych. Część osób dorabia i – podobnie jak kiedyś u nas – drugą połowę wypłaty dostaje pod stołem.

 

 

Ile zarabiają Ukraińcy we Lwowie

Pracownik call center zarabia tu około 5000-6000 UAH, projektant – 6000 UAH, na pensję w wysokości około 8000 UAH może liczyć grafik w agencji reklamowej. Co nie zmienia faktu, że zaparkujesz tu obok Bentleya i Ferrari i spotkasz osoby w stylizacjach za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Produkty Calvina Kleina, Marka Jacobsa, Hilfigera czy Victoria’s Secret są tu na wyciągnięcie ręki.

 
Ile płaci się za wynajem mieszkania we Lwowie?

Za luksusowy apartament średniej wielkości w niewielkiej odległości od ścisłego centrum zapłacimy właścicielowi około 1000-1300 złotych. Wynajem mieszkania w bloku z wielkiej płyty to od 350 do 450 złotych dla właściciela. Spore mieszkanie w zrujnowanej kamienicy to koszt około 800 zł wliczając w to już opłaty za media. Luksusowy dom wynajmiemy już za około 1800-2000 złotych. Chodzi o normalny wynajem mieszkania we Lwowie, a nie ceny dla turystów.

 

Ile kosztuje kupno mieszkania we Lwowie?

Za mieszkanie w nowym apartamentowcu zapłacimy od około 2000 złotych za metr kwadratowy. Duży, luksusowy dom (około 200 m2, ogród, garaż, basen, kamienne posadzki) pod Lwowem to na rynku wtórnym od 100 do maksymalnie 200 tysięcy dolarów. Niewielki dom na rynku wtórnym kupimy już za 20 tysięcy dolarów. Ukraińcy odsprzedają też… pokoje w swoich mieszkaniach. Pokój w centrum Lwowa kosztuje od 6 do 12 tysięcy dolarów.
 

 

Kluby, imprezy, prostytutki we Lwowie

 
Gdzie imprezować we Lwowie

Jeśli nie macie zamiaru wychodzić poza ścisłe centrum możecie udać się do klubów Rafinad People, Mercedes (te dwa oferują dodatkowe usługi) Fashion. Nieco dalej od centrum zaliczyć można Space (Mi100), De Luxe Night Club, Metro, Picasso czy Gallery. Część z nich oferuje wiadome, dodatkowe usługi.

 
Ile kosztują prostytutki we Lwowie?

Najtańsze dziewczęta z ogłoszeń on-line wynajmiecie za około 800-1000 UAH. Cała noc to koszt od 8000 do 1000 UAH. Ekskluzywne “modelki” liczą sobie od 150 USD. Teoretycznie prostytucja jest tu zakazana.

 
Kluby gogo we Lwowie

Tańce na rurze znajdziecie w lokalach: Anturazh Night Club, Mercedes, Rafinad People, Split, Picasso Night Club, White Rabbit, Kakadu, Hiresh Karaoke Club, Levelroom Night Club. W części z nich dodatkowo negocjować można usługi dodatkowe. Więcej o tym tutaj.

 
“Masaże erotyczne” we Lwowie

Ciekawe usługi świadczą salony Lilawadee, Paradise Mass, Coffeine, Body Studio, Chocolate Erotic i Amoreira.

 

Jaki jest odsetek zarażonych wirusem HIV

Według danych z 2012 roku dziennie wykrywano 57 nowych przypadków HIV. Kraj jest jednym z najbardziej zawirusowanych w Europie, ale na szczęście liczba zarażonych na zachodzie kraju to poniżej 50 osób na 100 000 mieszkańców.

 


 

11 komentarzy do “FAQ Lwów – najczęstsze pytania o wyjazd do Lwowa”

 1. Witam!
  Na początku chciałam podziękować za wszystkie wpisy i naprawdę multum przydatnych informacji przed moim wyjazdem do Lwowa. Nie rozumiem jeszcze jednego punktu i chciałam dopytać. Z alkoholem jest tak, że można przywieźć x wódki LUB x wina LUB piwa? Czy mogą to być np. dwie butelki wódki, dwa wina itd. Poza tym, są to limity na osobę? Jedziemy w czwórkę i mamy już zamówienia od znajomych, więc chcielibyśmy się dowiedzieć jak to faktycznie wygląda. Z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam

 2. 16 litrów piwa, 4 litry wina i teraz albo litr wysokoprocentowego alkoholu albo 2 litry niskoprocentowego w tym wina musującego czy szampana (którego w naszej opinii zakup się nie opłaca bo np. Moet jest 2x droższy, niż u nas). Warto sobie zadać pytanie czy dla kilku oszczędzonych złotych warto ryzykować bardziej szczegółową kontrolę lub przekroczenie limitu? Większość piw ze Lwowa (poza tymi z lokalnych browarów jak Kumpel czy słabsza Prawda) z powodzeniem idzie dostać w Polsce (nie tylko Obołoń, ale również chociażby Lwowskie). Wina tak samo. Tania wódka jest niesmaczna, a np. Baczewski w Polsce kosztuje jakąś złotówkę więcej :-). Dobre są za to koniaki Shabo, dużo lepsze od taniego Zakarpackiego i Desny. To kupić warto!

 3. Dziękuję bardzo za odpowiedź! Z pewnością nie chcemy zwozic tego nie wiadomo ile, ale każdy coś innego dla swojej rodziny i żeby faktycznie nie było żadnych problemów. Spróbujemy w takim razie z koniakiem, jeszcze raz dziękuję.

 4. Btw: BARDZO dobre likiery mają w Aptece Mikolascha i Veronice i nalewki w sklepiku Restauracji Baczewskich też są godne uwagi :).

 5. Na wstępie gratuluję bloga i dziękuję za bardzo wyczerpujące informacje o Lwowie.
  Chciałbym dorzucić swoje 3 hrywny w temacie korzystania z karty i wypłat z bankomatów. Otóż z mojego doświadczenia (styczeń 2018) jest to najkorzystniejsza opcja. Korzystałem z karty w USD w Kantorze Alior (konto walutowe w dolarach). Z tej karty wypłaciłem 2000 UAH z bankomatu Euronet na lotnisku we Lwowie. Jest to maksymalna kwota jednorazowej wypłaty i dostajemy ją w banknotach 50 UAH. Bankomat, zgodnie z informacją na ekranie, nie pobrał żadnej prowizji (potwierdziło się na wyciągu). Na mieście starałem się zazwyczaj płacić kartą.
  Porównując kurs po jakim były przeliczane moje pieniądze (PLN na USD po kursie Alior oraz USD na UAH po kursie MasterCard) wychodziło dużo lepiej (ok. 8 UAH za 1 PLN) niż kursy jakie widziałem w Lwowskich kantorach (tylko 7,20 – 7,60 UAH za 1 PLN).

 6. Witam,
  ciekawy blog, warto poczytać przed turystycznym wyjadzem.
  Mam pytanie – gdzie najlepiej wynająć samochód i ile to kosztuje.
  Czy wypożyczalnie są czynne całodobowo ? Jeżeli nie to jak można odebrać lub oddać auto w środku nocy ?
  Czy można to porównywać z wynajmem w zachodniej europie ?
  Planuje wylot z Poznania, we Lwowie około 3 w nocy. Kilka dni na Ukrainie Lwów Iwano-Frankowsk …) i powrót również samolotem – lot powrotny około 4 rano.

 7. Stanisławowa :). Niestety, doświadczenia z wynajmem samochodu nie mamy. Zawsze albo własne auto, a jak potrzeba gdzieś jechać to po prostu dogadujemy się z kierowcą Ubera na jakąś konkretną stawkę za przejazd. Na lotnisku we Lwowie jest wypożyczalnia – http://www.sixt.ua

 8. Dzięki za tę potężną dawkę informacji. Dziś w nocy lecimy = damy znać co się zmieniło po powrocie. Wesołych Świąt.

 9. Byłem w Lwowie przez 4 dni, 30 kwiecień – 3 maj 2018r. Dojechałem do Medyki, tam zostawiłem samochód na parkingu, cena 6 zł za dobę. Przeszedłem na piechotę granicę, w tamtą stronę odbyło się to szybko. Po ukraińskiej stronie jest wiele kantorów, ceny wszędzie takie same, gdy ja byłem za 1 zł płacili 7,1 hrywny, w Lwowie w tym czasie kurs był 7,2 hrywny, więc tylko minimalnie lepszy. Niedługo była marszrutka, którą dotarłem do Lwowa. Cena za przejazd to 53 hrywny, gdy kupuje się bilet w kasie, a 49 u kierowcy, ale pasażerowie z biletami wsiadają w pierwszej kolejności, a kierowca zabiera każdego, ścisk był więc bardzo duży. Przejazd trwa 1,40 godz. i trzeba wysiąść daleko od centrum, to dworzec zachodni, przy wielki znaku centrum handlowego Metro. Dalej trzeba dojechać innym autobusem. W samym Lwowie bardzo dużo turystów, praktycznie sami Polacy, inne języki oprócz polskiego i ukraińskiego to nawet nie 2%. Ceny w kawiarniach, restauracjach, sklepach są przystępne, ale gdy w Polsce czy na Zachodzie Europy kupiłoby się jedno danie, może małe piwo, tu kupuje się pełny obiad z zupa i deserem, do tego kilka piw i rachunek robi się podobny jak gdzie indziej. Co do internetu to chciałem kupić kartę polecanego tu Kyivstara za 95 hrywien za 3 GB internetu, ale z powodu kolejki zrezygnowałem. I bardzo dobrze bo kupiłem kartę Lifecell za 60 Hrywien i 20 GB internetu, do tego rozmowy, sms-y. Tak przy okazji kartę kupiłem 1 maja, jest ważna 1 miesiąc, zużyłem nie całe 2 GB, więc jakby ktoś chciał to odstąpię za darmo, najlepiej osobiście w Opolu lub okolicach, bo inaczej to dojdzie koszt wysyłki. belinda44@interia.pl Powrót miałem Uberem do tego dworca zachodniego, koszt 134 Hrywny, znowu marszrutka i powrót na granicę. Tym razem było dużo gorzej, u Ukraińców jedna kolejka i 20 minut czekania, a u Polaków cała godzina, pomimo dwóch kolejek, jedna dla Ukraińców, druga dla obywateli Unii. Tylko co z tego, jak wpuszczana po 5 osób do budynku, tam pokazanie paszportu, sprawdzenie bagaży, szukają alkoholu i papierosów ponad limity. Sama ta procedura trwała może 3 minuty, ale co z tego by tam wejść trzeba było tyle odstać. Aż prosi się by wydzielić przejście dla tych, którzy nie mają nic do oclenia, są zwykłymi turystami i rozwiązać problem długiego czekania. A tak człowiek czuje się jak śmieć, czekanie na bramkach autostradowych, czekanie na granicy, człowiek człowiekowi to robi, sztuczne bariery, niezależnie czy rządzi PO czy PiS to nikt tego nie poprawia, nie zajmuje się takimi błahostkami. A ja po czymś takim tak szybko tam nie wrócę, odechciewa się zwiedzania świata w takich warunkach. I jeszcze jedno, warto zatankować paliwo w Przemyślu, bo jak się już z niego wyjedzie to chyba przez 200 km w kierunku Krakowa nie ma tam żadnej stacji benzynowej lub trzeba zjechać z autostrady. W razie pytań proszę pisać na maila. Pozdrawiam Janusz

Dodaj komentarz