Najlepsza kawiarnia we Lwowie? Cafe 1 (Кафе 1), Plac Katedralny 5

Jeśli jest na świecie ktoś, kto mógłby stworzyć najlepszą kawiarnię we Lwowie to jest to właściciel restauracji Baczewskich. Najlepszym dowodem na to jest kawiarnia Cafe 1, która mieści się przy Placu Katedralnym 5 we Lwowie. Kawiarnia należy do tej samej grupy co restauracja uważana za jedną z najlepszych we Lwowie. I to widać!

 
Aktualizacja 2022: popularna winiarnia koło Katedry Łacińskiej została zamknięta w czerwcu 2022 roku. Nie wiadomo jeszcze czy lokal pojawi się w innym miejscu. Na jego miejscu działa bardzo podobna restauracja, a wnętrza się nie zmieniły – Le Petit Café.
 

Wchodząc do Cafe 1 przy Placu Katedralnym 5 nieopodal Katedry Łacińskiej można odnieść wrażenie, że wchodzi się do krakowskiej Alchemii. Właściciel “Baczewskich” przyznał kiedyś w jednym z wywiadów, że inspirowało go kilka polskich lokali. Możliwe, że to właśnie z Polski czerpano inspirację tworząc Cafe 1, ale po przeniesieniu na lwowską ziemię lokal zrobiono znacznie lepiej.

 

 

Cafe 1 jest wprawdzie mniejsza od kultowej krakowskiej kawiarni, ale w niczym to nie przeszkadza. Cafe 1 podzielono na trzy niewielkie sale. W pierwszej znajduje się bar, a w dwóch pozostałych na prawo i lewo od wejścia rozstawiono kilka stolików. Wystrój przypomina połączenie Alchemii z Mleczarnią w Krakowie. Stoliki, krzesła, szafy czy półki z pozoru tylko do siebie nie pasują. W zamyśle właściciela atmosfera lokalu przywodzić miała na myśl “początek ubiegłego wieku, niewielkie lwowskie mieszkanie”. Obowiązkowo wpadnijcie do toalety w Cafe 1. Zobaczycie tam przedwojenną polską fontannę, która przetrwała próbę czasu i wciąż dumnie służy na swoim posterunku.

 

Dodatkowo kawiarnia wyposażona jest w całkiem spory, gustownie urządzony taras ze stolikami. Na szczęście chroni je wysuwana markiza, więc siedząc przy stoliku nie zmokniemy nawet w gorszą pogodę. Zimą na taras wystawiane są lampy ogrzewające śmiałków chcących popijać kawę wśród spadających płatków śniegu. Dla niektórych wadą lokalu może być to, że bezpośrednio przy nim nie można zostawić samochodu. Znajduje się on bowiem jedynie kilka kroków od płyty Rynku w strefie zamkniętej dla ruchu aut. Najbliższymi miejscami do spokojnego parkowania auta jest parking na ul. Wałowej i plac nieopodal na placu Mickiewicza nieopodal pomnika wieszcza.

 

 

Menu Cafe 1 we Lwowie

 

W menu, które dostępne jest również w języku polskim, w Cafe 1 we Lwowie znajdziemy szeroki wybór win włoskich, hiszpańskich, niemieckich, francuskich, ukraińskich, portugalskich, chilijskich, argentyńskich i nowozelandzkich. W karcie win znajduje się tu blisko 90 różnych pozycji. Od szampanów za 2400 i 1200 UAH za butelkę do tańszych win za jedyne 190 UAH za całą butelkę.

 

Menu Cafe 1 obfituje w specjały kuchni włoskiej, francuskiej, małże belgijskie, naleśniki, makarony oraz niezwykle szeroki wybór ciast, lodów i deserów, różnych kaw i szeroką gamę napojów alkoholowych.

 

 

Cafe 1 jest niezwykle tanim lokalem. Za kawę z estońskim likierem Vana Tallinn płacimy 65 UAH. Za z lodami, likierem, brandy, gorącą czekoladą i bitą śmietaną płacimy 75 UAH, a espresso wypijemy już za 28 UAH. Porcja lodów kosztuje tylko 45 UAH (5,95 zł), zupa grzybowa czy zupa dnia to koszt 55 UAH, a za niezwykle smaczne naleśniki z kurczakiem i serem płacimy jedynie 58 UAH. Naleśniki podawane tutaj smakują bardzo podobnie do tych, które podawane są na śniadaniach w restauracji Baczewskich. Z tym, że porcja jest znacznie większa, a samo danie… smaczniejsze.

 

Podczas naszych wizyt w lokalu próbowaliśmy dostępne w menu zupy, naleśniki z mąki kukurydzianej z kurczakiem, makaron bolognese, placek lotaryński z kurczakiem, brochete z kurczakiem, wspaniałą grzaną nalewkę wiśniową, wyciskane soki, czekoladę, kakao i prawie pełną gamę kaw. Każde z próbowanych przez nas dań możemy polecić każdemu odwiedzającemu.

 

 

Za obiad dla trzech osób w 2017 roku zapłaciliśmy 533 UAH (77,95 zł). Za śniadanie z posiłkiem i kawą płaci się około 200 UAH (29,25 zł). W 2019 roku ceny są nieco wyższe ale podwyżka to jedynie kilka procent.

 

Serwowane dania podawane są w wyszukany, estetyczny sposób i smakują naprawdę dobrze. W naszej opinii jest tu znacznie smaczniej, niż w popularnej Restauracji Baczewskich czy modnym wśród polskich turystów Kumplu.

 

 

Obsługa w Cafe 1 we Lwowie

Osobny akapit należy poświęcić obsłudze kawiarni. Większość kelnerów z uprzejmością podchodzi do gości z Polski, a porozumiewanie się w naszym języku nie stanowi tu problemu. Standard obsługi – jak na kawiarnię – jest wysoki. Nie ma też problemu z zamianą składników w wybieranych potrawach. Za posiłki płacić można gotówką oraz za pomocą karty. W Cafe 1 można palić w ogródku wystawionym przed lokalem.

 


 

Podsumowanie

Cafe 1 przy Placu Katedralnym 5 we Lwowie to w naszej opinii obowiązkowa pozycja o której nie jest zbyt głośno wśród turystów z Polski. Niestety pojawia się tu coraz więcej Polaków. Mimo to lokal wciąż zachowuje wysokie standardy obsługi, a podawane dania stoją na wysokim poziomie. Jest tanio (oczywiście nie tak tanio jak w Cesarzu) i dobrze. Z całego serca polecamy, stąd wysoka pozycja w zestawieniu 10 najlepszych kawiarni we Lwowie. Zaraz za równie interesującym Cabinetem.

 

Polecamy również:

 


 

Dodaj komentarz