Kawiarnia Freska we Lwowie. Mogło być naprawdę wspaniale…

Przy jednej z najstarszych ulic Lwowa od 2006 roku mieści się kawiarnia Freska (Fresca) mająca odwoływać się do przedwojennego producenta czekolady – firmy Fortuna Nova. Wnętrze kawiarni zdobią freski pochodzące z mieszczącego się tu jeszcze w XIX wieku sklepu z importowanym winem. Jakie są ceny i menu w kawiarni Freska przy Krakowskiej we Lwowie?

 

Kawiarnia Freska – krótka historia, menu i ceny

Kawiarnia Fesca działa w przepięknym miejscu. Mieści się pod adresem ul. Krakowska 9 we Lwowie od 2006 roku po częściowym remoncie zapuszczonego zabytku. W kamienicy działał kiedyś m.in. Hotel Pod Trzema Murzynami i – podobnie jak w obecnej kawiarni Centaur – skład wina. Po lokatorach sprzed lat pozostały przepiękne freski w kamienicy, które już wcześniej pokazywaliśmy na naszej stronie. Malowidła w kawiarni zostały odrestaurowane, te w przejściu niestety nie do końca.
 
Hotel Stadtmullera, Hotel Pod Trzema Murzynami, Lwów
 
Lwowska kawiarnia Freska jest jednym z tych lokali o których rzadko wspominają polscy turyści, jest więc spokojnie i podobnie jak chociażby w Fiksażu nie znajdziecie tu raczej poganiających kelnerów rodaków na “wakacjach życia”. Chociaż poganianie kelnerów w Fresce to niestety konieczność.

 

Jeśli siądziecie w ogródku to do chwili w której otrzymacie kartę – pomysłowo włożoną do starej książki – mogą minąć wieki. By oszczędzić sobie bezsensownego czekania lepiej udać się od razu do baru. Na szczęście przynajmniej niektóre kelnerki mówią po angielsku. Zaletą kawiarni – poza kilkoma odrestaurowanymi malowidłami – są niewątpliwie ceny. Fresca jest jedną z najtańszych kawiarni jakie możecie sobie wyobrazić.

 
Hotel Stadtmullera, Hotel Pod Trzema Murzynami, Lwów
 

Gorąca czekolada od 36 do 45 UAH, espresso dosłownie za grosze – 27 UAH, czyli – po kursie z lipca 2018 – 3,80 zł, latte i cappuccino za 39 UAH. Filiżanka herbaty (do wyboru różne rodzaje w tym miętowa, English Breakfast czy jaśminowa) po 29 UAH. Ciastka równie tanie – 32 UAH za WZ-tkę, 29 UAH za Tort Sachera, najgorszy fondant czekoladowy jaki kiedykolwiek jedliśmy za 42 UAH. W karcie są też lody – od 35 do 42 UAH, smoothies po 39 UAH.

 

W karcie znalazły się też śniadania – najdroższe – amerykańskie za 60 UAH. Do tego sałatki – najdroższa z awokado za symboliczne 67 UAH. Są tu też dania główne. Najtańsza zupa dnia za 35 UAH, najdroższy sznycel za 67 UAH. Świeży sok pomarańczowy za 45 UAH. Butelkę wina dostaniemy tu już za 200 UAH, kieliszek nalewki za 36 UAH. W kawiarni sprzedawane są też pralinki na wagę po około 60 UAH za 100 gramów. Niestety, jak to często bywa, co tanie… to drogie. Wyjścia do Freski – podobnie jak do Hotelu George’a – nie możemy zaliczyć do udanych.

 
Lwów, kawiarnia Fresca
 

Podany deser lodowy był w porządku (lodów raczej nie da się popsuć…) czego niestety nie można powiedzieć ani o kawie, ani tym bardziej o ciastku. Zamówiony fondant czekoladowy z porządnym fondantem miał niewiele wspólnego. W rzeczywistości było to wyłącznie podgrzane ciastko czekoladowe polane płynną czekoladą z lodami. Nie było chrupiącej skórki, nie było płynnego środka. Kawa – kwaskowata, przepalona i niepijalna. Została więc na stoliku razem z fondantem.
 
Na słowa uznania zasługują podawane tu ręcznie robione czekoladowe pralinki co do których jakości nie można mieć żadnych zastrzeżeń. To jednak za mało by konkurować z lokalami takimi jak Apteka Mikolascha czy Cabinet z naszego zestawienia najlepszych kawiarni we Lwowie.
 
Lwów, kawiarnia Fresca
 
Czy warto tu przyjść? Jeśli szkoda Wam kilku złotych do lepszej kawy w lokalu w którym lepsza jest obsługa i jakość podawanych deserów to oczywiście tak. Jeśli nie macie porównania z innymi lokalami w Polsce czy na świecie – również. Zaletą kawiarni są też odrestaurowane malowidła, ale żeby je zobaczyć wcale nie trzeba nic zamawiać. Kawiarnia czynna jest od 8 do 22. Można płacić kartą.

Polecamy również: