Czy we Lwowie można płacić kartą? Płatność kartą na Ukrainie

To dziwne jednak jednym z najpopularniejszych artykułów na stronie jest ten odpowiadający na pytanie czy na Ukrainę potrzebny jest paszport. Przed wyjazdem na Ukrainie pojawia się też pytanie o możliwość płatnością kartą. Czy we Lwowie można płacić kartą? Czy na Ukrainie karta to powszechny sposób płatności? Czy bezpiecznie używać bankomatów? O tym w kolejnym artykule.
 
Temat płatności kartą na Ukrainie w skrócie opisywaliśmy już wcześniej w artykule odpowiadającym na najczęstsze pytania dotyczące wyjazdów do Lwowa i na Ukrainę. Dziś tematowi poświęcimy nieco więcej uwagi. Czy i gdzie można płacić kartą? Czy bezpiecznie jest płacić kartą?

 

Niektórym ciężko będzie w to uwierzyć ale tak – płatności kartą na Ukrainie stają się powszechne. We Lwowie płacić kartą można w dobrych i nieco gorszych hotelach, w lepszych i gorszych restauracjach i kawiarniach, na większości stacji benzynowych na Ukrainie, w sklepach w centrach handlowych czy nawet małych całodobowych sklepach we Lwowie. Kartą można płacić w klinikach dentystycznych, u fryzjera czy kosmetyczki, a nawet w taksówkach niektórych korporacji taksówkowych we Lwowie. Na Ukrainie i we Lwowie można płacić za przejazdy kartą podpiętą do kont w usługach Uber i Bolt.
 
Płatność kartą we Lwowie i na Ukrainie 
Jeśli ktoś ma zamiar wybrać się w podróż na Ukrainę samochodem do Lwowa lub samolotem dostać się do miasta właściwie nie musi ze sobą brać gotówki i bez problemu sobie poradzi. Gdy mowa o Lwowie to płatności kartą są powszechnie dostępne. W biedniejszych miastach bywa z tym różnie. Tak samo jak i poza centrum Lwowa – tam nie wszędzie da się płacić kartą.

 

Kartą we Lwowie nie zapłacimy na straganach na bazarze, u przekupek okupujących okolice pl. Halickiego, w gorszych sklepach i kioskach. Kartą nie da się płacić w niektórych gorszych lokalach gastronomicznych, kartą nie da się zapłacić u kierowcy w środkach transportu publicznego o ile oczywiście ktoś chce ryzykować poruszanie się nimi. Kartą nie da się płacić za wstęp do większości muzeów czy galerii we Lwowie. W takich miejscach przyda się trochę gotówki (do Lwowa najlepiej wziąć złotówki) ale odradzamy wyjmowanie jej z bankomatów we Lwowie. Nie tylko ze względu na ewentualne koszty przewalutowania lecz również z powodu tego, że nie sprawiają wrażenia bezpiecznych.
 
rachunek lwów restauracja baczewskich 
Płacąc kartą na Ukrainie warto dbać o to, by żaden kasjer czy kelner nie uciekał z naszą kartą poza zasięg wzroku. Najlepiej zakryć również kod CVV służący do potwierdzania transakcji i uważnie sprawdzać czy kwota na terminalu zgadza się z kwotą na rachunku. Koszt płatności kartą na Ukrainie może różnić się w każdym banku. W używanym przez nas mBanku przewalutowanie nie jest zbyt drogie jednak najlepiej sprawdzić jakie warunki oferuje nasz bank jeszcze przed wyjazdem. Przy niskich cenach na Ukrainie nawet z prowizją za przewalutowanie wciąż jest dla Polaków wystarczająco tanio.
 
Uwaga! W restauracjach i kawiarniach na Ukrainie powszechne są dwie płatności kartą za jeden rachunek. To nie oszustwo. Dwie płatności – osobna za jedzenie, osobna za napoje w tym zwykle napoje alkoholowe – spowodowana jest różnymi stawkami podatkowymi i nie jest żadną formą naciągania turystów. Lepsze miejsca takie jak chociażby Mon Chef odchodzą jednak od dwóch transakcji.

Polecamy również: