Tak ma wyglądać granica Korczowa-Krakowiec. Kolejki będą mniejsze?

Każdy kto jechał samochodem na Ukrainę i przekraczał granicę z Ukrainą na przejściu Korczowa-Krakowiec zdaje sobie sprawę ze stanu w jakim się ono znajduje. Zwłaszcza po wjechaniu na ukraińską część przejścia można odnieść wrażenie cofnięcia się w czasie o dobrych kilkanaście lat. W tym roku sytuacja ma się diametralnie zmienić. Ukraina przebuduje przejście w Krakowcu. Wiadomo już jak ma wyglądać po remoncie.

 

Faktem dość przemilczanym w polskich mediach za to dość mocno akcentowanym w listopadzie zeszłego roku w mediach ukraińskich jest pożyczka, którą strona polska udziela Ukrainie na remont i rozwój przejść granicznych.

 
W połowie listopada 2019 roku Maksym Nefodov informował o planach remontu i rozbudowy 16 przejść granicznych w całym kraju. Na te przy granicy z Polską Ukraina dostanie kredyt. W planach jest remont przejść Szeginie-Medyka znanego również z bycia pieszym przejściem z Ukrainą, Rawa Ruska-Hrebenne oraz wiecznie zatłoczonego przejścia granicznego Krakowiec-Korczowa. Pod koniec roku przedstawiono wizualizacje tego jak wyglądać ma przejście po remoncie.

 

 
Wizualizacje opublikował na swoim facebookowym profilu Jurij Golik. Nie są to może dzieła będące owocem pracy wybitnego specjalisty z zakresu wizualizacji budynków ale można z nich wywnioskować, że sytuacja ulegnie znaczącej poprawie i wjazd do Polski z Ukrainy będzie łatwiejszy.

 
Planowana jest gruntowna przebudowa przejścia granicznego, toalet czy punktów handlowych. Obecnie przepustwość przejścia szacowana jest na 2000 samochodów osobowych. Po przebudowie punkt kontrolny ma osiągnąć przepustowość 3000 samochodów na dobę. W 2020 roku planowany jest także remont ukraińskiej drogi M10 chociaż osoby jeżdżące często na Ukrainę wiedzą chyba, że stan drogi prowadzącej do Lwowa wcale nie jest zły.

 
W dokumencie “Granica z ludzką twarzą” wskazane są dane z 2018 roku z których wynika, że z przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec korzysta 4 mln podróżnych z czego 88% to obywatele Ukrainy.

 

Przypominamy że remonty przejść granicznych to nie jedyna inwestycja na Ukrainie, która ucieszy turystów przyjeżdżających podziwiać atrakcje i zabytki we Lwowie. Na 2020 rok zapowiedziano również budowę normalnotorowej linii kolejowej ze Lwowa do granicy z Polską, dzięki której możliwym będzie dojazd do Lwowa bezpośrednim pociągiem.

 


 
Warto przeczytać również: