Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport czy dowód?

Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport czy dowód?

Jednym z pytań najczęściej pojawiających się przed wyjazdem na Ukrainę lub do Lwowa jest pytanie o to czy na Ukrainę potrzebny jest paszport czy dowód osobisty. Odpowiadamy na jedno z najważniejszych pytań dotyczących przekraczania granicy z Ukrainą. Czy potrzeba paszportu? Ile musi być ważny? Co jeszcze trzeba zabrać?

 
W jednym z poprzednich artykułów poruszyliśmy już temat dokumentów koniecznych do wyjazdu na Ukrainę więc by nie przedłużać tym razem skupimy się tylko na odpowiedzi na postawione w tytule pytanie.

 
Odpowiedź jest bardzo prosta – tak na Ukrainę wymagany jest paszport i naprawdę dziwne jest to, że ktokolwiek zastanawia się nad tym faktem. Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, nie jest również sygnatariuszem Układu z Schengen z 1985 roku. Polsko-ukraińska granica jest wschodnią granicą Unii Europejskiej więc priorytetowym zadaniem polskich służb jest jej ścisła kontrola.
 
Wwożenie samochodu na Ukrainę

 
Do przekroczenia granicy z Ukrainą w 2019 roku wymagany jest paszport, a nie dowód osobisty. Nic nie wskazuje też na to, by w najbliższej oraz w dalszej przyszłości sytuacja ta miała się zmienić. Z paszportu należy więc korzystać jadąc do Lwowa i na Ukrainę zarówno w 2019 jak i na przykład 2020 roku.

 
Skoro już ustaliliśmy, że do przekroczenia granicy z Ukrainą konieczny jest paszport pora odpowiedzieć na drugie z często zadawanych pytań. Ile musi być ważny paszport przed wyjazdem na Ukrainę?

 
Jedziesz do Lwowa lub na Ukrainę? Sprawdź ceny noclegów:Booking.com


 

Paszport na Ukrainę powinien być ważny tak długo jak długi może być bezwizowy pobyt polskich obywateli na Ukrainie. Polacy bez stosownej wizy mogą najdłużej spędzić na Ukrainie 3 miesiące (90 dni) od daty wjazdu więc do kraju nie da się wjechać z paszportem o krótszym terminie ważności. Podobnie z przeglądem technicznym samochodu (tu więcej o dokumentach przy wyjeździe autem na Ukrainę) czy zieloną kartą.

 
Podsumowując: paszport przy wyjeździe na Ukrainę musi być ważny 3 miesiące ale by nie robić sobie żadnych ewentualnych problemów warto mieć tu pewien zapas. Przed wyjazdem do Lwowa dowód osobisty to za mało i warto o tym pamiętać bowiem znamy przypadki osób, które zarezerwowały noclegi we Lwowie i… obudziły się z nieważnym paszportem lub jego brakiem.

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy