Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport czy dowód?

Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport czy dowód?

Jednym z pytań najczęściej pojawiających się przed wyjazdem na Ukrainę lub do Lwowa jest pytanie o to czy na Ukrainę potrzebny jest paszport czy dowód osobisty. Odpowiadamy na jedno z najważniejszych pytań dotyczących przekraczania granicy z Ukrainą. Czy potrzeba paszportu? Ile musi być ważny? Co jeszcze trzeba zabrać?

 
W jednym z poprzednich artykułów poruszyliśmy już temat dokumentów koniecznych do wyjazdu na Ukrainę więc by nie przedłużać tym razem skupimy się tylko na odpowiedzi na postawione w tytule pytanie.

 
Odpowiedź jest bardzo prosta – tak na Ukrainę wymagany jest paszport i naprawdę dziwne jest to, że ktokolwiek zastanawia się nad tym faktem. Oczywistym jest to, że Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, nie jest również sygnatariuszem Układu z Schengen z 1985 roku. Polsko-ukraińska granica jest wschodnią granicą Unii Europejskiej więc priorytetowym zadaniem polskich służb jest jej ścisła kontrola.
 
Wwożenie samochodu na Ukrainę

 
Do przekroczenia granicy z Ukrainą w 2019 roku wymagany jest paszport, a nie dowód osobisty. Nic nie wskazuje też na to, by w najbliższej oraz w dalszej przyszłości sytuacja ta miała się zmienić. Z paszportu należy więc korzystać jadąc do Lwowa i na Ukrainę zarówno w 2019 jak i na przykład 2020 roku.

 
Skoro już ustaliliśmy, że do przekroczenia granicy z Ukrainą konieczny jest paszport pora odpowiedzieć na drugie z często zadawanych pytań. Ile musi być ważny paszport przed wyjazdem na Ukrainę?

 
Paszport na Ukrainę powinien być ważny tak długo jak długi może być bezwizowy pobyt polskich obywateli na Ukrainie. Polacy bez stosownej wizy mogą najdłużej spędzić na Ukrainie 3 miesiące (90 dni) od daty wjazdu więc do kraju nie da się wjechać z paszportem o krótszym terminie ważności. Podobnie z przeglądem technicznym samochodu (tu więcej o dokumentach przy wyjeździe autem na Ukrainę) czy zieloną kartą.

 
Podsumowując: paszport przy wyjeździe na Ukrainę musi być ważny 3 miesiące ale by nie robić sobie żadnych ewentualnych problemów warto mieć tu pewien zapas. Przed wyjazdem do Lwowa dowód osobisty to za mało i warto o tym pamiętać bowiem znamy przypadki osób, które zarezerwowały noclegi we Lwowie i… obudziły się z nieważnym paszportem lub jego brakiem.
 
Poszukaj noclegu we Lwowie lub na Ukrainie:


Booking.com

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy