Kraków w jeden dzień. Trasa i plan zwiedzania + PORADY

Jedną z zalet Krakowa jest to, że miasto jest bardzo dobrze połączone z innymi atrakcyjnymi miejscami w Polsce i za granicą. Z tego też powodu wiele osób traktuje Kraków jako punkt przesiadkowy. Jeśli macie mało czasu na zwiedzanie Krakowa, a chcielibyście zobaczyć największe atrakcje miasta to zapraszamy na nasz przewodnik. Co zobaczyć w Krakowie w jeden dzień, w kilka godzin? Oto trasa zwiedzania Krakowa w jeden dzień. Jakie atrakcje warto zobaczyć? Oto najlepszy sposób na szybkie zwiedzanie Krakowa w 1 dzien. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by zwiedzać wolniej i zobaczyć trasę w dwa dni lub w weekend w Krakowie.

 
Osoby przyjeżdżające na jeden dzień do Krakowa rozpoczną przyjazd do miasta od przylotu na lotnisko w podkrakowskich Balicach, ewentualnie od przyjazdu na dworzec kolejowy lub autobusowy. Już wcześniej wyjaśnialiśmy jak dojechać z lotniska do centrum Krakowa. Jednodniową wycieczkę po Krakowie zaczniemy więc od budynku dworca. Na jakie atrakcje zwrócić uwagę? Przez jakie miejsca będziemy szli by zobaczyć atrakcje na Rynku w Krakowie?

 


Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego


 
Wysiadając na dworcu ruszamy w stronę Krakowa od pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Warto zwrócić uwagę na eklektyczny budynek dawnego dworca ale zdecydowanie nie jest to najładniejszy dworzec w Europie, ustępuje chociażby dworcowi we Lwowie. Na placu stoi jeden z najbrzydszych pomników w Krakowie – pomnik Ryszarda Kuklińskiego, więc na niego nie zwracamy uwagi.

 
Idąc dalej w stronę przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem Basztowej z Lubicz warto zwrócić uwagę eklektyczny Pałac Wołodkowiczów z 1884 roku. Mieści się tu jeden ze Starbucksów w Krakowie.
 

 

Przechodząc zwracamy uwagę na znajdujący się na rogu ulic budynek 3-gwiazdkowego obecnie Hotelu Polonia. Neorenesansowy gmach na rogu Pawiej i Basztowej wzniesiono w latach 1886-87, przebudowany nieco w latach 1926-1927. Schodzimy w dół ku przejściu podziemnemu i wychodzimy by zobaczyć jeden z pierwszych charakterystycznych miejsc w Krakowie.

 


Planty w Krakowie

Planty w Krakowie
 
Wiele osób pyta czy w Krakowie Stare Miasto otaczają Planty. Oczywiście tak! Planty to stary park miejski powstały po splantowaniu starych, średniowiecznych murów Krakowa. Okalają całe Stare Miasto aż do Wawelu. Długość Plant to 4 kilometry, a całkowita powierzchnia to 21 hektarów.

 
Unikatowy park miejski założony w latach 1822-1830 to miejsce gdzie można przystanąć i odpocząć, a także podziwiać wyjątkowe dzieła sztuki i ogrody.
 

 
Jeśli macie więcej czasu to dobrym pomysłem jest wycieczka dookoła Starego Miasta po Plantach gdzie zobaczyć można wiele pomników i rzeźb. Jedne gorsze jak pomnik Jana Matejki czy Sowy Bronisława Chromego, a inne ładniejsze jak pomnik Mikołaja Kopernika, Artura Grottgera czy Wenedy. Idziemy dalej Plantami i przy pl. św. Ducha 1 mijamy kolejny atrakcyjny zabytek.
 


Teatr Słowackiego w Krakowie


 
Teatr Słowackiego to eklektyczny gmach wzniesiony w latach 1891-1893 według planów Jana Zawiejskiego. Teatr Słowackiego był pierwszym w Krakowie budynkiem oświetlonym elektrycznie. Prawdopodobnie nie będziecie mieli możliwości wejść do wnętrza, a szkoda. Teatr w Krakowie, podobnie jak zdecydowanie ładniejszy Teatr Wielki we Lwowie wzniesiony kilka lat później, słynie z kurtyny pędzla Henryka Siemiradzkiego. Przed gmachem teatru w Krakowie warto zwrócić uwagę na jedyny zachowany w Krakowie fragment mozaikowego chodnika.

 
Mniej normalnym zwiedzającym polecamy jeszcze zwrócić uwagę na najstarszy zamieszkały budynek w Krakowie pod adresem ul. św. Krzyża 23. Innym proponujemy rzut oka na wyłaniający się z daleka eklektyczny Gmach Urzędu Wojewódzkiego przy Basztowej i przejście dalej w ul. Pijarską.

 


Barbakan i Brama Floriańska


Brama Floriańska to jeden z najsłynniejszych zabytków Krakowa. Ukończona na przełomie XIII i XIV wieku konstrukcja to średniowieczna brama z basztą, jeden z niewielu fragmentów dawnych murów miejskich, cudem ocalałych przed zniszczeniem. To właśnie tędy przed wiekami do Krakowa wjeżdżało bardzo wielu podróżnych czy kupców.

 
To na jednej z jej ścian znajduje się popularna galeria wystawionych na sprzedaż obrazów czasem wysokich lotów, a częściej lotów niskich. Polecamy skręcić w prawo i przejść się bramą.
 

 
W przejściu bramy znajduje się klasycystyczny ołtarz z kopią obrazu Matki Boskiej Piaskowej (Matki Boskiej Pani Krakowa), a przed bramą jeden z kolejnych słynnych zabytków i symboli Krakowa – Barbakan. To wzniesiona w latach 1489-99 budowla obronna na planie rondla.

 
Za Barbakanem warto rzucić okiem na migoczący w oddali Pomnik Grunwaldzki ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza w Krakowie. Można skierować swoje kroki do bazyliki św. Floriana, ale jeśli goni Was czas to wracamy na ul. Floriańską i kierujemy się w stronę Rynku.
 


 


Ulica Floriańska w Krakowie


 
335 metrowa ulica ciągnąca się od Bramy Floriańskiej wytyczona była już w czasach lokacji Krakowa. Dziś to jeden z turystycznych traktów pełen klubów i sklepów. Przechadzając Floriańską warto zwrócić uwagę na okazałe kamienice stojące przy ulicy w tym Dom Jana Matejki pod numerem 41 (we wnętrzu działa muzeum artysty).

 

 
Zwiedzając Kraków warto zwrócić także uwagę na jedną z najstarszych wciąż działających kawiarni w Krakowie – Jamę Michalika założona przez słynnego lwowskiego cukiernika Jana Michalika pod numerem 45 w Kamienicy Bełzińskiej. Na kawę jednak polecamy inne kawiarnie w Krakowie.

 


Bazylika Mariacka w Krakowie


 
Obok Bramy Floriańskiej i Barbakanu kolejnym z najsłynniejszych zabytków, które warto zobaczyć w Krakowie jest Kościół Mariacki. Charakterystyczna gotycka bazylika ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza to unikatowa świątynia. Jeśli chcecie się pomodlić w czasie zwiedzania Krakowa to możecie wejść do środka za darmo. Jeśli nie spieszy Wam się to w letnie weekendy można wspiąć się na jedną z wież kościoła. To stąd odgrywany jest słynny hejnał z Wieży Mariackiej. Przed wejściem do kościoła zobaczymy stragany słynnych krakowskich kwiaciarek oraz stojące tu krakowskie dorożki. Dość droga impreza.

 


Sukiennice


 
Kolejną z atrakcji i symboli Krakowa. To starodawny budynek pierwotnie wzniesiony w latach 1344-1392 i wielokrotnie przebudowywany. Stoi na samym środku rynku. W przeciwieństwie do wielu miast w Krakowie nie ma tu ratusza. Czy warto zwiedzić Sukiennice w Krakowie? Nie warto, ale popatrzeć warto. Jak lubicie głupie legendy to możecie popatrzeć też na kopie starego noża wiszącego na Sukiennicach i zgooglować o co w niej chodziło.

 


Pozostałe atrakcje na Rynku w Krakowie


 
Przechadzając się po Rynku w Krakowie warto zwrócić uwagę na kilka pozostałych atrakcji. Stoi tu słynny i niegdyś ostro krytykowany pomnik Adama Mickiewicza, jeden z najstarszych kościołów w Krakowie – kościół św. Wojciecha, a także wieża ratuszowa, którą można zwiedzać. Tu przeczytacie więcej o wejściu na wieżę ratuszową w Krakowie, a także o pozostałych atrakcjach na Rynku w Krakowie. Można pokusić się o zwiedzanie Podziemi Rynku w Krakowie ale trwa to długo, a bilety należy zarezerwować z gigantycznym wyprzedzeniem.

 

 

Fanom sztuki polecamy oddział Muzeum Narodowego – Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach chociaż jeśli macie mało czasu to lepiej kierować swoje kroki dalej ku ul. Grodzkiej i pl. Wszystkich Świętych.
 
Osoby, które mają więcej czasu lub są głodne mogą wpaść na obiad. W samym centrum Krakowa polecamy m.in. restauracje Wierzynek, Szarą, Pod Aniołami, a także Cyrano de Bergerac, Fiorentina czy włoską Del Papa. Osoby z mniejszym budżetem mogą udać swoje kroki do Hard Rock Cafe, Boccanery, Boscaioli, pizzerii La Grande Mamma czy też na dobrego burgera w Moa Burger lub do węgierskiej restauracji Balaton przy ul. Grodzkiej. Dobrym miejscem na zakup pamiątek w Krakowie jest Pasaż 13, niedługo powstanie też Vitkac na Rynku.

 


Plac Wszystkich Świętych


 
Powoli opuszczamy Rynek w Krakowie i kierujemy się ul. Grodzką w stronę pl. Wszystkich świętych gdzie pod numerem 5 znajduje się słynna bazylika św. Franciszka z Asyżu oraz klasztor franciszkanów. Jeśli lubicie zwiedzać kościoły to warto tu przyjść i zwrócić szczególną uwagę na witraże projektu Stanisława Wyspiańskiego. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Salomei Piastówny i Anieli Salawy to jeden z najsłynniejszych kościołów Krakowa i jedna z pierwszych bazylik w mieście.

 
Obok stojąc przed kościołem warto zwrócić uwagę oczywiście na kolejne ze słynnych miejsc – Okno Papieskie. Tu przeczytacie więcej na temat Okna Papieskiego w Krakowie. Widać stąd również gmach filharmonii krakowskiej z 1931 roku.
 

 
Zwiedzających kościoły zainteresować może też mieszczący się po lewej stronie od ul. Grodzkiej Kościół Dominikanów Świętej Trójcy w Krakowie przy Stolarskiej 12. Gotycki kościół jest miejscem w którym dziś znajduje się słynna rzeźba Matki Boskiej Jackowej ewakuowana po wojnie z Kościoła Bożego Ciała ze Lwowa.

 

 

Przy pl. Wszystkich Świętych zwracamy też uwagę na popiersie Mikołaja Zyblikiewicza oraz pomnik słynnego prezydenta Krakowa przygotowany przez Xawerego Dunikowskiego stojący przed budynkiem magistratu – pomnik Józefa Dietla. Jeden z ostatnich przedwojennych pomników krakowskich odsłonięty 8 października 1938 roku.

 

Na placu popatrzeć warto też na narożną kamienicę – Dom Suskiego – na parterze której mieści się dziś fastfoodowy lokal, a dokładnie na jej wejście. Nad wejściem zachowała się mozaika z zakładów Stanisława Żeleńskiego oraz figurka Matki Bożej. Attyka narożnego budynku, podobnie jak attyka kamienicy Zipperów przy Rynku we Lwowie, wzorowana była na sukiennicach.

 

 


Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła i kościół św. Andrzeja


 
Kontynuując wędrówkę ulicą Grodzką zwracamy uwagę na znajdujący się po prawej stronie pl. św. Marii Magdaleny ze stojącym na kolumnie pomnikiem Piotra Skargi. Pomnik stoi tu nieprzypadkowo. Gdy popatrzymy w lewo naszym oczom ukazuje się rząd rzeźb stojących przed pierwszym barokowym kościołem Krakowa. To Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W podziemiach prześlicznego kościoła pochowany jest Piotr Skarga, a także Stanisław Mrożek i Tadeusz Pieronek. We wnętrzu przy odrobinie szczęścia zobaczyć można najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta.
 

 

 
Tuż obok świątyni znajduje się kolejna z ważnych krakowskich świątyń na szlaku naszej jednodniowej wycieczki po Krakowie – kościół św. Andrzeja. Romański kościół to jedna z najstarszych świątyń w mieście wzniesiona w latach 1089-1099. Zaraz obok znajduje się klasztor klarysek. Warto zwrócić uwagę na masywną konstrukcję świątyni nadającą jej cech obronnych z których kilkukrotnie musiano korzystać.

 


Kościół św. Idziego i Pomnik Ofiar Katynia


 
Idziemy dalej ul. Grodzką w kierunku Wawelu. Tu pod numerem 67 u podnóża wzgórza znajduje się kościół św. Idziego. Gotycka budowla to niewielki kościółek, którego oglądnięcie zajmie dosłownie chwilę. Przed nim znajduje się pamiątka po ofiarach zbrodni w Katyniu ustawiona 19 maja 199 roku na pl. im. Ojca Adama Studzińskiego – Krzyż Katyński.

 

 

Przy ul. Grodzkiej pod numerem 64 można zwrócić uwagę także na budynek dawnego arsenału królewskiego pierwotnie z 1643 roku. Niestety późniejsze przebudowy sprawiły, że wygląda tak, jak wygląda. Przy ul. św. Gertrudy przy samym końcu Plant tuż przed jednym z wejść na Wzgórze Wawelskie znajduje się zajmujący cztery secesyjne kamienice budynek Hotelu Royal.

 


Wzgórze Wawelskie i Zamek Królewski na Wawelu

 
Zbliżamy się do końca naszej wycieczki i końca artykułu bo i tak jest już za długi i nikomu nie chce się tyle czytać. Na Wzgórze Wawelskie wchodzimy od strony Bramy Bernardyńskiej i Baszty Sandomierskiej. Jeszcze przed stromą ścieżką na szczyt wzgórza przy ul. Droga do Zamku widzimy tu kopię wyłowionej ze Zbrucza w 1848 roku figury Światowida ze wsi Liczkowice na Podolu niedaleko Tarnopola. Idziemy w górę.

 

Pod żadnym pozorem nie słuchajcie porad pisanych przez jednodniowych turystów, którzy polecają koniecznie zobaczenie dyskusyjnie wyglądającej rzeźby Smoka Wawelskiego czy przejście Smoczą Jamą. Wystarczy przeczytać podlinkowane teksty, by wiedzieć dlaczego to “atrakcje” zbyteczne.

 

 

Na samo zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu, Katedry, ogrodów królewskich i wszystkich wystaw zejść może wiele czasu więc raczej na to czasu mieć nie będziecie podczas jednodniowej wycieczki do Krakowa. Nie myślcie sobie, że wszystkie budynki na Wawelu to pozostałości po polskich królach. Za czasów zaborów działały tu koszary austriackie i wiele z budynków to właśnie pozostałości po nich.
 


 
Na wzgórzu zwracamy uwagę na relikty zniszczonego przez Austriaków kościoła św. Michała. Warto udać się na zwiedzanie katedry wawelskiej oraz wieży na której znajduje się jeden z najsłynniejszych dzwonów w Polsce – Dzwon Zygmunt.

 

 
W bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława i kryptach pochowano 17 władców Polski w tym Jadwigę i Jana III Sobieskiego. Za darmo można zobaczyć sarkofag wąsatego sanacyjnego dyktatora i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Za darmo można wejść też na dziedziniec Zamku Królewskiego.
 
Na Wzgórzu Wawelskim zwracamy uwagę na pomnik papieża-Polaka, a także pomnik Tadeusza Kościuszki przygotowany przez słynny lwowski duet Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela. Niektórzy twierdzą też, że na terenie nieistniejącego kościoła św. Gereona na Wzgórzu Wawelskim znajdzie się legendarny czakram. Oczywiście szanujemy ich.

 

 
Schodząc przez Bramę Herbową z 1921 roku patrzymy w prawo na słynne cegiełki Wawelskie. U podnóża na rozpoczęciu Plant można popatrzeć na ławkę słynnego lwowskiego matematyka Stefana Banacha i Ottona Nikodyma. Jesteście wolni, możecie iść już gdzie chcecie. O ile jeszcze macie siły.

 


Zwiedzanie Krakowa w jeden dzień – podsumowanie

Jeden dzień to zdecydowanie za mało na Kraków bo jest tu jeszcze kilka ciekawych atrakcji, co nie znaczy że warto zobaczyć wszystkie z nich. Nie warto, Kraków nie jest aż tak atrakcyjny. Jak nie zobaczycie Kazimierza, Podgórza, Błoń, zoo w Krakowie czy Kopca Kościuszki to Wasze życie wcale nie będzie uboższe. W pozostałych przewodnikach przeczytacie co zobaczyć na Podgórzu, w Nowej Hucie i na Kazimierzu w Krakowie. Tu dowiecie się gdzie po zwiedzaniu Krakowa z dzieckiem iść na lody w Krakowie.

 
Polecamy również: