Gdzie w Krakowie jest Smok Wawelski? Kiedy zieje ogniem?

Kraków słynie z wielu rzeczy takich jak chociażby Rynek, ale nie tylko. Z Krakowem związanych jest wiele najróżniejszych legend. Od legendy związanej z urywającym się hejnałem bardziej popularna jest chyba tylko legenda o słynnym Smoku Wawelskim. Czy w Krakowie wciąż jest smok Wawelski? Gdzie jest Smok Wawelski w Krakowie? Kiedy zieje ogniem? O co chodziło w krakowskiej legendzie o smoku Wawelskim?

 
U podnóża wzgórza Wawel na którym znajduje się Zamek Królewski znajduje się 276 metrowa jaskinia krasowa zwana Smoczą Jamą. Jaskinia jest dostępna do zwiedzania ale dziś nie o niej. Według legendy to właśnie w tej jaskini mieszkać miał smok siejący postrach w starym Krakowie.

 


Smok Wawelski – legenda


 
Legenda o smoku wawelskim powtarzana była przez wielu kronikarzy. Wspominał o niej Wincenty Kadłubek już na przełomie XII i XIII wieku czy słynny Jan Długosz. Na czym polegała? W wersji Kadłubka polecenie zgładzenia smoka wydał król swoim trzem synom. Synowie wpadli na pomysł podłożenia skór bydlęcych wypełnionych siarką, ale podczas próby zabijania smoka doszło do bratobójczej walki. U Jana Długosza smoka zgładzić miał król Krak, a w najbardziej popularnej wersji dla dzieci było inaczej.
 
W najbardziej popularnej i najbardziej błędnej wersji legendy smoka zgładzić miał szewczyk, który w zamian za podstępny czyn dostał rękę księżniczki i pół królestwa. W żadnej z legend krakowskich nie pojawia się “Szewczyk Dratewka” bo jest to bohater wydanego za komuny utworu literackiego “Szewczyk Dratewka” autorstwa Janiny Porazińskiej.
 
Czy szewczyk Dratewka zabił Smoka Wawelskiego? Nie. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak to było naprawdę to poczytajcie sobie artykuł w Wikipedii. Jedno jest faktem – w Krakowie przed Smoczą Jamą ustawiona jest rzeźba przedstawiająca Smoka Wawelskiego. Gdzie dokładnie się znajduje?

 


Gdzie jest Smok Wawelski w Krakowie?


 
Gdzie jest Smok Wawelski w Krakowie to pytanie, które zadajecie sobie jeśli chcecie zobaczyć Smoka Wawelskiego w Krakowie. By zobaczyć rzeźbę, o dyskusyjnych walorach estetychnyc, znajdującą się u stóp Wzgórza Wawelskiego należy przejść trochę od Rynku w stronę Zamku Królewskiego ale nie ma po co wchodzić na wzgórze. By zobaczyć smoka idziemy w stronę Wisły od ulicy Bernardyńskiej czy Smoczej lub wchodzimy na bulwary od strony Podzamcza, chociaż stąd jest dalej. Smok stoi przy bulwarze prawie zaraz nad samą Wisłą.
 
Smok Wawelski to rzeźba Bronisława Chromego wykonana za komuny w 1969 roku i odsłonięta 3 lata później w 1972 roku. Początkowo planowano ustawienie brązowego odlewu w wodach Wisły ale zauważono, że rzeźba zatopiona w rzece może gromadzić śmieci, więc stoi sobie na bulwarze.

 


Smok Wawelski – kiedy zieje ogniem?

 
Czy Smok Wawelski w Krakowie zieje ogniem? Tak. Niedługo po odsłonięciu rzeźby w 1973 roku wykonano instalację gazową, która umożliwia smokowi “zionięcie ogniem”. Kiedy smok zieje ogniem? Przyjęło się, że smok zieje ogniem co 3 minuty ale w ramach akcji promocyjnej jednego z dostawców gazu można było wysłać SMS by przyspieszyć ten proces.

 
Czy Smok Wawelski zieje ogniem w nocy? Tak. Rzeźba zieje ogniem równo co 3 minuty przez całą dobę.

 
Polecamy również: