Kiedy można usłyszeć dzwon Zygmunta? Kiedy bije dzwon Zygmunt?

Kiedy można usłyszeć dzwon Zygmunta? Kiedy bije dzwon Zygmunt?

Obwarzanek, gołębie i kwiaciarki na Rynku, dorożki czy Smocza Jama – oto niektóre z symboli Krakowa. Wśród wielu różnych symboli miasta jest jeszcze jeden. W Krakowie w katedrze na Wawelu znajduje się najsłynniejszy polski dzwon. Potocznie Dzwon Zygmunta, naprawdę Dzwon Zygmunt. Kiedy można usłyszeć dzwon Zygmunta? Kiedy bije Dzwon Zygmunta? Czy można go zwiedzać? Kto go ufundował? Jakie są ciekawostki?

 

Dzwon Zygmunt został ufundowany przez króla Zygmunta I Starego. Dzwon wykonano w 1520 roku. Powierzchnia dzwonu ozdobiona jest podobizną św. Zygmunta oraz św. Stanisława oraz herbem Polski i Litwy. Dzwon zawieszono na wieży katedry wawelskiej 9 lipca 1521 roku. Zabrzmiał po raz pierwszy niedługo później – 13 lipca 1521 roku.
 
Dzwon ważący prawie 13 ton. Wykonano go ze stopu składającego się w 80% z miedzi i w 20% z cyny. Na dzwonie znajduje się łacińska sentencja w tłumaczeniu brzmiąca: Bogu Najlepszemu, Największemu i Dziewicy Bogurodzicy, świętym patronom swoim, znakomity Zygmunt, król Polski, ten dzwon godny wielkości umysłu i czynów swoich kazał sporządzić Roku Zbawienia 1520. Przez lata stał się jednym z najważniejszych symboli Krakowa i Polski. Dzwon Zygmunt bije tylko “od wielkiego dzwonu”.

 


Kiedy bije Dzwon Zygmunta?


 
Dzwon Zygmunt z katedry Wawelskiej odzywa się bardzo rzadko. Przyjęło się że jego bicie podkreśla jedynie wydarzenia ważne dla Polski i Krakowa oraz najważniejsze święta narodowe i kościelne. Dzwon Zygmunta bije w Boże Narodzenie, Nowy Rok, święto Trzech Króli, Niedzielę Palmową, Wielką Sobotę, Wielkanoc, II niedzielę Wielkanocną, dzień św. Zygmunta, święto Konstytucji 3 Maja, dzień św. Stanisława, w dniu procesji św. Stanisława, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, dzień św. Jadwigi, Boże Ciało, św. Piotra i Pawła, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, św. Wacława, św. Jana Pawła II, święto Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, uroczystość Chrystusa Króla, Niepokalanego Poczęcia, a także przed Pasterką i na Boże Narodzenie.
 


 
To kiedy bije Dzwon Zygmunt z Katedry Wawelskiej zobaczyć można w kalendarium zamieszczonym na stronie katedra-wawelska.pl. W wyjątkowych chwilach dla miasta, kraju, narodu lub świata również może odezwać się dzwon Zygmunt. Tak było 25 marca 2020 roku gdy papież wezwał wszystkich do uroczystej modlitwy w południe. Poniżej posłuchacie jak brzmi dzwon Zygmunta.
 

 

W przeciwieństwie do większości dzwonów w Polsce Zygmunt uruchamiany jest wciąż ręcznie. By zabrzmiał potrzebne jest zebranie od 8 do nawet 12 dzwonników. Możliwość bicia dzwonem Zygmunt w Katedrze Wawelskiej ma jedynie wyselekcjonowane grono dzwonników. Bycie dzwonnikiem Dzwonu Zygmunt przekazywane jest zwykle z ojca na syna. Dzwon odzywa się na 8 minut.
 
Dzwon Zygmunt bije też z okazji swojego 500 lecia w lipcu 2021 roku.

 


Dzwon Zygmunta – zwiedzanie


 
Dzwon Zygmunt dostępny jest do zwiedzania – w pakiecie kupujemy bilet na wstęp do katedry, Dzwonu Zygmunt, Grobów Królewskich oraz Muzeum Katedralnego. Bilet na zwiedzanie wieży zygmuntowskiej z dzwonem oraz samej katedry kosztuje 14 złotych za bilet normalny oraz 8 złotych za bilet ulgowy dla zwiedzających indywidualnie oraz odpowiednio 12 i 7 zł dla grup zorganizowanych. Wejście na wieżę to przy okazji dobry punkt widokowy w Krakowie.
 
Katedra Wawelska dostępna jest do zwiedzania od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 17:00 i od 12:30 do 17:00 w niedziele. Dzwon Zygmunt nie jest oczywiście jedynym dzwonem znajdującym się na Wieży Zygmuntowskiej. Jakie dzwony znajdują się na Wieży Zygmuntowskiej w Katedrze Wawelskiej? Wiszą tu także dzwon Wacław, Kardynał, Urban oraz Stanisław znany też jako Półzygmunt.

 
Polecamy również: