Kraków dojazd z lotniska do centrum i na lotnisko. 4 sposoby

Do Krakowa przyjeżdża wielu turystów, a liczba pasażerów portu lotniczego w Krakowie ciągle rośnie. Po wylądowaniu w Balicach trzeba dostać się do centrum Krakowa. Jak dojechać z lotniska Balice do centrum Krakowa? Jak dojechać z Krakowa na lotnisko Balice? Oto poradnik i wszystkie proste sposoby by dostać się do Balic i do centrum Krakowa. Jak dojechać z lotniska w Krakowie do centrum miasta?

Jak dojechać z lotniska do centrum Krakowa? Jest na to kilka sposobów.


Taksówka, Uber, Bolt

krakow lotnisko dojazd do centrum

Najprostszy i najbardziej oczywisty sposób dojazdu na lotnisko w Balicach i z lotniska do centrum Krakowa taksówki, Bolta lub Ubera. O uczciwości lub jej braku taksówkarzy w Polsce napisano już wszystko więc na ten temat pisać nie będziemy. Dojazd z lotniska w Krakowie do centrum możliwy jest też taksówkami zgarniętymi na postoju pod lotniskiem. W takich miejscach kursy zwykle są droższe.

Działa Airport Taxi w cenie od 29 zł za przejazd do 2,9 km od lotniska i 49 zł za 3-4,9 km. Cena Ubera do centrum Krakowa to koszt około 40 złotych. Da się dojechać z i na lotnisko w Krakowie taniej ale za to poświęcić na to znacznie więcej czasu.


Komunikacja miejska


Na lotnisko w Krakowie i z lotniska w Krakowie do centrum można dostać się komunikacją miejską. Po wylądowaniu trzeba udać się na przystanek Kraków Airport w Balicach.

Z przystanku odjeżdżają dwie linie dzienne – linia 209 prowadząca do os. Podwawelskiego, którą można dojechać np. na Rondo Grunwaldzkie i przesiąść się na inne środki transportu.

Drugą linią jest aglomeracyjna linia 300 będąca linią przyspieszoną jadącą z lotniska mijając Błonia przez Muzeum Narodowej, Jubilat, Rondo Grunwaldzkie na os Podwawelskie. Tu najlepiej wysiąść pod Muzeum Narodowym lub pod Jubilatem. Jadącym do centrum wygodnie będzie wysiąść na właśnie na samym końcu Błoń pod Muzeum Narodowym.

Trzecim autobusem odjeżdżającym bezpośrednio z lotniska Balice jest linia oznaczona numerem 902. To linia nocna kursująca od 23:25 do 4:55. Nocny autobus z lotniska kursuje właściwie co godzinę. Jedzie wokół Błoń czy Muzeum Narodowego aż na kolejowy Dworzec Główny. Jadąc do centrum najlepiej wysiąść na przystanku Teatr Bagatela.


Pociąg z Dworca Głównego na lotnisko Balice

Jednym z najwygodniejszych sposobów dojazdu do centrum Krakowa i z centrum Krakowa na lotnisko jest pociąg relacji Wieliczka Rynek – Kraków Airport. Pociąg obsługiwany przez Koleje Małopolskie zatrzymuje się na Dworcu Głównym w Krakowie i kończy swój bieg na stacji przy lotnisku. Pociąg jedzie około 20 minut, a bilet na pociąg na lotnisko z Dworca Głównego w Krakowie to pod koniec 2023 roku koszt 17 złotych za bilet normalny.

Jadąc w dwie osoby warto skorzystać z tej opcji w godzinach szczytu bowiem pociąg dojeżdża do centrum Krakowa w około 17 minut. Wieczorami, gdy korki są mniejsze, z doświadczenia lepiej zapłacić za Ubera bezpośrednio pod hotel w podobnej cenie jak dwa bilety.


Dojazd busem lub autobusem


W okolice lotniska w Balicach dojeżdżają także minibusy i autobusy z krakowskiego dworca autobusowego (MDA). Autobusy kursują codziennie. Do Balic dojeżdżają pojazdy takich firm jak Neobus, Flixbus, Leo Express czy też prywatne busiki. Czas dojazdu zależy tu jednak od korków na słynnych “alejach” w Krakowie. Zwykle rozkładowo (a trzeba wziąć pod uwagę to że w Krakowie są duże korki) przejazd z MDA trwa około 30 minut ale jeśli zależy Wam na tym, by nie spóźnić się na samolot lepiej zaplanować wyjazd nieco wcześniejszym busem. Cena busa na lotnisko to w granicach 20 złotych więc jadąc w kilka osób może się okazać, że lepiej wybrać jakiś przewóz osób.


Dojazd własnym samochodem w Balicach

Terminal lotniska w Balicach pod Krakowem znajduje się przy ul. Kapitana Mieczysława Medweckiego 1. Lotnisko położone jest około 11 kilometrów na zachód od centrum Krakowa, niedaleko autostrady A4. Osobom jadącym autem dojazdu raczej tłumaczyć nie trzeba, mogą sobie wpisać adres lotniska w nawigację w samochodzie. W okolicy lotniska jest wiele parkingów na których można zostawić samochód na dłużej i nie kosztują tak dużo jak oficjalny parking lotniskowy.


Lotnisko Balice – podsumowanie

Lotnisko w Krakowie nie znajduje się przesadnie daleko od centrum miasta więc dojazd nie jest tak skomplikowany jak z niektórych lotnisk położonych w dużych stolicach zachodu Europy lub mniejszych ale atrakcyjnych turystycznie regionach. Dzięki dość niewielkiej odległości od Rynku w Krakowie dojazd nawet wynajętym środkiem transportu nie jest zbyt skomplikowany.

Działa też niezbyt tania ale dość sprawna komunikacja publiczna. Aktualne rozkłady jazdy z lotniska w Balicach można sprawdzić odpowiednio na stronach MPK Kraków, Kolei Małopolskich (uwaga strona wywala błędy bezpieczeństwa) oraz oficjalnej stronie dworca autobusowego (MDA) w Krakowie.

Warto przeczytać również: