Czy warto jechać do Krakowa? Dlaczego nie warto? 5 za i 5 przeciw!

Kraków jest jedną z najpopularniejszych turystycznych destynacji w Polsce ale wciąż są osoby, które zastanawiają się czy warto jechać do Krakowa. Jeśli bierzecie Kraków pod uwagę podczas wakacyjnego wyjazdu na przykład na city break to mamy dla Was tekst, który może pomóc w podjęciu decyzji. Zarówno “za” jak i “przeciw”. Czy warto jechać do Krakowa? Czy warto zwiedzać Kraków? A może wcale nie warto? Dlaczego nie warto? Jakie są wady i zalety wyjazdu do Krakowa? Oto nasz głos w dyskusji.

 


1. Najsłynniejsze miasto obecnie znajdujące się w Polsce


 
Warszawa i Wrocław to miasta w znacznej większości odbudowane z gruzów po II wojnie światowej. To samo Gdańsk. Jeśli szukamy unikatowego miasta w którym zabytki przetrwały dziesiątki i setki lat to Kraków jest dobrym wyborem. To jedno z najsłynniejszych miast. Miasto królów Polski, miasto legend, miejsce w którym żyli i tworzyli wybitni przedstawiciele polskiej kultury i sztuki. Kraków zdecydowanie należy do miejsc, które każdy Polak któremu zależy na polskiej historii powinien zobaczyć chociaż raz w swoim życiu.

 


2. Wiele atrakcji turystycznych

 
W porównaniu do mniejszych miast Polski w Krakowie roi się od atrakcji. Różne muzea, galerie sztuki, kościoły, zabytki, a także mniej poważne atrakcje dla dzieci, meleksy, dorożki, punkty widokowe, kawiarenki, rzeźby, pomniki. To może się w Krakowie podobać zwłaszcza tym, którzy jeszcze nigdy w nim nie byli. Jeśli dysponujemy sporym zapasem gotówki na wyjazd to w Krakowie nigdy nie zabraknie rzeczy do robienia, a jeśli gotówki nie mamy to znajdą się tu też darmowe atrakcje.

 


3. Dobra komunikacja z resztą kraju

 
Do Krakowa można dolecieć z wielu miast w Polsce i na świecie, można tu dość szybko dojechać pociągiem z Warszawy i nieco wolniej z pozostałych miast w Polsce. Kraków leży w nitce autostrady A4 więc dojazd z południowego zachodu i południowego wschodu Polski jest bardzo łatwy. Leży też na drodze w polskie góry więc jest idealnym przystankiem na trasie. Do Krakowa łatwo dojechać z wielu punktów Polski więc staje się oczywistym wyborem dla podróżnych, którym zależy na czasie.

 


4. Imprezy, koncerty, kluby i restauracje

 
Kraków to miejsce może i nie najlepszych ale dość dobrych festiwali zarówno muzyki popularnej jak i klasycznej czy jazzu. W Krakowie organizowane są najróżniejsze “dni”, targi, spędy i zloty. W mieście znajdziemy wiele ciekawych klubów i restauracji, w tym nawet takie z gwiazdkami Michelin, więc naprawdę jest w czym wybierać. Jeśli nie interesuje Was zwiedzanie kościołów i cmentarzy, a zabytki szybko Was nudzą to w centrum Krakowa i tak jest co robić. Jest gdzie iść na nalewkę, piwo, wódkę, pizzę czy dobrą romantyczną kolację. Jest gdzie powywijać i – od wielkiego dzwonu – posłuchać nawet gwiazd światowego formatu.

 


5.Kraków jest nowoczesny i rozwinięty

 
Kraków można lubić albo nie ale jedno jest pewne – na tle większości polskich miast i miasteczek jest miastem zdecydowanie bardziej rozwiniętym. Daleko mu do krajów bogatego zachodu ale chodniki, uliczki, zieleń miejska ogrody, parki i zieleńce, a nawet pojazdy komunikacji miejskiej są tu dobrej jakości. Jest gdzie zjeść wieczorem i rano, a nawet w święto. W nocy miasto jest ładnie oświetlone i zadbane. Jest gdzie odpocząć na ławce w otoczeniu zieleni, zawsze znajdzie się wolny hotel, ciekawą imprezę czy otwarty sklep. Do Krakowa warto przyjechać teraz bo wkrótce stanie się jeszcze większym hitem turystycznym i ze sporego tłoku zrobi się gigantyczny tłok, a ceny skoczą jeszcze wyżej.


Czy Kraków jest krainą mlekiem i miodem płynącą? Nie do końca. Sprawdźmy też dlaczego nie warto przyjechać do Krakowa i

 


1. Jest bardzo drogo

Kwiaciarki w Krakowie

 
Rynek Główny i znaczna część najstarszych części Krakowa to pozbawiony mieszkańców skansen przygotowany pod najbogatszych turystów z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Japonii czy krajów Skandynawii. W dobrej klasy miejscach Krakowie jest drogo, a nawet bardzo drogo. Restauracje i kawiarnie przy Rynku, przejazd dorożką, tramwajem wodnym, taksówki czy nawet zwiedzanie Wawelu to atrakcje i usługi, które nie należą do najtańszych. Zwykła kawa za 20 złotych? Przy Rynku w Krakowie to możliwe. W wielu bardziej atrakcyjnych turystycznie miastach Europy, jak chociażby w Budapeszcie (patrz: czy w Budapeszcie jest drogo) o Lwowie nawet nie wspominając, jest często zdecydowanie taniej niż w Krakowie

 

 


2. Miasto nieprzyjazne do jazdy samochodem

 
Nie chcecie tłuc się pociągiem albo dojeżdżać z lotniska położonego daleko od centrum Krakowa z walizkami? Jeśli preferujecie podróże własnym samochodem do Kraków jest prawdziwym horrorem. Od strony Warszawy ciężko tu wjechać póki nie powstanie północna obwodnica, parkowanie w centrum jest nie dość że horrendalnie drogie to jeszcze na każdym kroku likwidowane są miejsca parkingowe. Na ulicach tworzone są absurdalne buspasy albo ścieżki rowerowe na najczęściej uczęszczanych arteriach miasta prowadzące do kolejnych korków. Remonty, zakazy, strefy z ograniczonym ruchem. Metra nie ma więc ratunkiem na to jest jazda taksówką po Krakowie ale normalnie zarabiających Polaków raczej na to nie stać.

 


3. Niska jakość powietrza


 
Kraków znajduje się w kotlinie, tak zwanym obwarzanku. Okoliczne miejscowości trują miasto, a zanieczyszczenia z nich spływają do Krakowa i zostają nad nim na dłużej. Zjawisko było dobrze widoczne podczas ogólnokrajowego lockdownu. Gdy w Krakowie nie było ruchu samochodowego poziom zanieczyszczeń i tak był spory i wychodząc do ogrodu wcale nie oddychało się lepiej, niż w normalnym czasie. Jeśli szukacie miasta w którym na wakacjach będziecie oddychać pełną piersią to Kraków zdecydowanie nim nie jest. Ani latem, ani tym bardziej zimą gdy biedniejsi mieszkańcy centrum dogrzewają chłodne kamienice w nielegalny sposób zanieczyszczający powietrze.

 


4. Tłoczno od zagranicznych turystów i studentów


 
Kraków od wielu lat jest miejscem do którego łatwo i tanio dolecieć z zachodu. Wielu turystów traktuje to miejsce jako miasto z tanią wódką i tanimi dziewczynami. Huczne imprezy zagranicznych turystów dają się we znaki zarówno mieszkańcom jak i tym, którzy chcą w Krakowie spokojnie odpocząć. O nieobyczajnym zachowaniu pewnych grup zagranicznych turystów w Krakowie napisano już wiele. Drugą grupą zakłócającą spokój są jeszcze studenci. Młodzież bawi się w licznych klubach w Krakowie, a po alkoholu często puszczają im hamulce, dlatego też jeśli przyjeżdżacie do Krakowa odpocząć to polecamy wynająć coś na Airbnb przy ulicy przy której nie ma klubów.
 


5. Atrakcje nie są na światowym poziomie


 
Owszem – Kraków jest miastem popularnym wśród zagranicznych turystów ale często to po prostu kolejny punkt w planie tak zwanego Eurotripu. Wiele osób przyjeżdża tu bo jest dla nich bajecznie tanio. Zamek na Wawelu to może i duża atrakcja ale nie każdy to lubi. Kopalnia w Wieliczce pod Krakowem? No może i tak. Do atrakcji Krakowa ciężko zaliczyć zwiedzanie byłego obozu w Auschwitz. Drogie okolice Rynku, kopiec Kościuszki, kościoły czy cmentarz Rakowicki to nic w porównaniu do Mediolanu, Rzymu, Wenecji, Wiednia, Budapesztu, Londynu czy Pragi. Muzeum Narodowe w Krakowie nie może równać się z Luwrem, galerie obrazów z tymi, które zwiedzić można w Amsterdamie. Kościół Mariacki nie jest tak piękny jak katedra w Mediolanie. Istnieje w Europie wiele bardziej atrakcyjnych i bardziej unikatowych miejsc, zwiedzając je w pakiecie mamy możliwość z obcowaniem z rzeczami których nie znamy, których w Krakowie nie ma. Z zagraniczną kuchnią lokalną, zwyczajami, zabytkami, kulturą i sztuką jakiej jeszcze nie widzieliśmy.

 
Polecamy również: