Atrakcje na Rynku w Krakowie – 15 ciekawych miejsc. Co zobaczyć?

Rynek w Krakowie jest jedną z największych atrakcji w mieście. Przejście się po głównym placu to obowiązkowy punkt programu prawie każdej wycieczki. Idąc na Rynek w Krakowie nie każdy wie na co zwrócić uwagę. Przygotowaliśmy zestawienie kilku ciekawych bardziej i mniej znanych atrakcji na Rynku w Krakowie. Co zobaczyć i na co zwrócić uwagę na Rynku?

 


Wieża Ratuszowa


 
Zwykle na Rynku każdego dużego i małego miasta znajduje się Ratusz. Tak jest we Lwowie, a nawet w Drohobyczu. Niestety – nie w Krakowie. Ratusz i otaczające go budynki nie przetrwały próby czasu. Pamiątką po ratuszu jest tylko wieża ratuszowa podobna nieco do krzywej wieży w Pizie. Dlaczego podobna? Ponieważ tak samo jak słynny włoski zabytek odchylona jest od pionu. Wieża w Krakowie ma 70 metrów wysokości i jest ciekawym punktem widokowym, który można zwiedzać. By wejść na szczyt trzeba pokonać 110 stromych, kamiennych schodów. Naprawdę warto! Więcej w naszym artykule Wieża Ratuszowa w Krakowie.

 


Kościół św. Wojciecha


 
Wbrew powszechnej opinii kościołem na Rynku w Krakowie wcale nie jest kościół Mariacki. Jest nim kościół św. Wojciecha będący kolejną ciekawostką na głównym placu miasta. To jedna z najstarszych świątyń w Krakowie powstała już na przełomie XI i XII wieku. Ślady dawnej architekty romańskiej są wciąż widoczne gdy uważnie przyjrzymy się budynkowi. Warto też zwrócić uwagą na to, że po kościele widać o ile w górę przez lata podniosła się bryła Rynku w Krakowie. Więcej o zabytku możecie przeczytać w naszym artykule poświęconym kościołowi św. Wojciecha w Krakowie.

 


Sukiennice


 
Na środku Rynku w Krakowie nie ma ratusza, są za to słynne Sukiennice. Jeden z najsłynniejszych zabytków w mieście od dawna był miejscem w którym królował handel. Wielokrotnie przebudowywane średniowieczne “centrum handlowe” zostało wzniesione w pierwotnej wersji w latach 1344-1392. Dziś wewnątrz znajdują się kramy z pamiątkami z Krakowa oraz kilka lokali gastronomicznych w tym jeden bardzo źle oceniany. Na piętrze znajduje się inna niewątpliwa atrakcja Rynku w Krakowie czyli…

 


Muzeum Narodowe w Krakowie


 
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach to oddział Muzeum Narodowego mieszczący się w słynnych Sukiennicach. Genezą powstania muzeum był obraz Pochodnie Nerona ofiarowanym muzeum przez samego Henryka Siemiradzkiego. Oddział muzeum znajduje się tu od 1884 roku. W zbiorach znajdują się m.in. takie dzieła jak Hołd Pruski Jana Matejki, płótna Bacciarellego, Michałowskiego czy Artura Grottgera. Koszt zwiedzania nie jest wysoki – wstęp 25 PLN.

 


Podziemia Rynku


 
Kolejna propozycja dla osób zainteresowanych historią i sztuką to jedno z najsłynniejszych i najciekawszych muzeów w Krakowie – Podziemia Rynku w Krakowie to szlak turystyczny wytyczony – jak łatwo zgadnąć – po podziemiach Rynku. Osoby które widziały już kościół św. Wojciecha wiedzą, że kiedyś poziom płyty znajdował się znacznie niżej. Relikty archeologiczne zajmują tu aż około 5 tysięcy metrów kwadratowych. Do zobaczenia m.in. wodociągi, Kramy Bogate, Kramy Bolesławowe, bruk sukiennic, rekonstrukcje starych warsztatów. Wstęp 24 PLN.

 


Hejnał z Wieży Mariackiej


 
Nie macie pieniędzy na kulturę i sztukę? Nic nie szkodzi. W Krakowie kultura i sztuka dostępna jest nawet dla tych, którzy pieniędzy nie mają. Oto jedna z darmowych atrakcji Krakowa – hejnał z wieży mariackiej. O równej godzinie na cztery strony świata odgrywana jest jedna z najsłynniejszych polskich melodii. Słuchanie hejnału jest oczywiście darmowe.

 


Kościół Mariacki


 
Archiprezbiterialny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czyli słynna bazylika Mariacka to kościół najbardziej kojarzący się z Krakowem. Nie jest na Rynku ale znajduje się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. O historii kościoła Mariackiego nie będziemy się dziś rozpisywać bo nie ma na to czasu i nie o tym jest ten artykuł. Gotycka budowla z przełomu XIV i XV wieku słynie z przepięknego sklepienia i słynnego ołtarza Wita Stwosza.

 


Płyta upamiętniająca Hołd Pruski


 

Kolejną ciekawostką na Rynku w Krakowie jest tablica upamiętniająca Hołd Pruski złożony w tym miejscu przez Albrechta Hohenzollerna 8 kwietnia 1525 roku przed obliczem króla Zygmunta I Starego. Płyta znajduje się u wylotu ul. Brackiej.

 


Pomnik Adama Mickiewicza


 
Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie powstawał w latach 1890-1898. Po odsłonięciu wzbudził wiele kontrowersji ale przez lata zdążył wpisać się już na dobre w krajobraz głównego placu w Krakowie. Pomnik według projektu Teodora Rygiera ma około 10 metrów wysokości. Adam Mickiewicz znajduje się na postumencie, a wokół niego umieszczone są alegorie ojczyzny, męstwa, nauki i poezji. Pomnik Adama Mickiewicza stał się dla krakowian jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście i miejscem w którym rozpoczyna się wiele spotkań towarzyskich i randek. Pomnik można sobie zobaczyć za darmo.

 


Studzienka Badylaka


 
Do tej pory przyglądaliśmy się zabytkom, teraz czas na coś mniej zabytkowego chociaż starszego, niż może się wydawać. Na płycie Rynku stoi niewielka studnia nazwana imieniem Walentego Badylaka. Wincenty Badylak był weteranem AK urodzonym w 1904 roku. 21 marca 1980 roku dokonał samospalenia w proteście przeciwko przemilczeniu przez komunistyczne władze faktu zbrodni popełnionej przez Rosjan w Katyaniu. Studnia, która znajdowała się na płycie Rynku w pobliżu miejsca w którym podpalił się Walenty Badylak została nazwana jego imieniem w 1990 roku.

 


Pomnik Piotra Skrzyneckiego

 
Przed słynnym lokalem Vis-a-Vis przy Rynku Głównym 29 będącym jedną z ulubionych miejscówek Piotra Skrzyneckiego w czerwcu 2000 roku ustawiony został pomnik będący pamiątką po założycielu kabaretu Piwnica pod Baranami. Fundatorem pomnika był kompozytor Zbigniew Preisner. Skrzyneckiego przedstawiono siedzącego na krześle przy kawiarnianym stoliku. Pomnik ozdabiany bywa świeżymi kwiatami albo niedopałkami papierosów.

 


Głowa Igora Mitoraja

Głowa na Rynku w Krakowie

 
Kolejna rzecz na Rynku to kontrowersyjna rzeźba Igora Mitoraja pod tytułem Eros Bendato znana w powszechnej świadomości jako Głowa Mitoraja. Rzeźba o dyskusyjnych walorach estetycznych została podarowana miastu w 2005 roku. Początkowo trafiła w zupełnie inne miejsce – na pl. im. Jana Nowaka Jeziorańskiego przed gmachem dworca lub przed gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Ostatecznie brązowy kloc pojawił się na rynku. Nie brakowało opinii, że jego walory nie pasują do walorów głównego placu w mieście. Od czasu ustawienia rzeźba stała się sporą atrakcją dla dzieci. Więcej o głowie Mitoraja w jednym z naszych poprzednich tekstów.

 


Nóż na Sukiennicach

 
Wracamy do Sukiennic – na ścianie budynku na łańcuchu zawieszona jest kopia starego noża. Według legendy nożem tym zabity został jeden z braci budujących wieże kościoła Mariackiego. Prawdziwy nóż trafił na Sukiennice prawdopodobnie w czasach po lokacji Krakowa i miał być postrachem dla ewentualnych śmiałków łamiących prawo i dokonujących kradzieży. Nóż wiszący na budynku to kopia. Oryginał podobno wywieziono z Krakowa w czasach II wojny światowej.

 


Płyta upamiętniająca przysięgę Kościuszki

 
Rynek w Krakowie był świadkiem wielu innych ważnych wydarzeń, nie tylko Hołdu Pruskiego. 24 marca 1794 roku uroczystą przysięgę w Krakowie złożył Tadeusz Kościuszko. Miejsce w którym przywódca insurekcji złożył ślubowanie przed narodem również upamiętnione jest tablicą.

 


Stare reklamy

Lwowska reklama na Sukiennicach w Krakowie

 
Na koniec zwracamy jeszcze raz uwagę na budynek Sukiennic. Jak już wspomnieliśmy miejsce przez lata skupiało wokół siebie krakowski handel. Na ścianach Sukiennic z obydwu stron odnaleźć można stare przedwojenne napisy będące pamiątką po biznesach mieszczących się w kramach wewnątrz budynku. Jeden to pamiątka po słynnym producencie kosmetyków – lwowskiej fabryce Jana Ihnatowicza produkującej popularny krem ogórkowy.

 
Zapraszamy też do zapoznania się ze zbiorem ciekawostek o Rynku w Krakowie.

 

Polecamy również: