21:37 – ostatnia msza w Krakowie. Kościół św. Wojciecha na Rynku

Gdyby zapytać większość rodaków o to jaki kościół znajduje się na Rynku w Krakowie większość odpowiedziałaby pewnie, że kościołem na Rynku jest kościół Mariacki znany jako Bazylika Mariacka. To błąd. Adres bazyliki Mariackiej nie znajduje się na Rynku, a przy Rynku. Kościół na Rynku w Krakowie to kościół św. Wojciecha. W miniaturowej wręcz świątyni odprawiane są najpóźniejsze msze w Krakowie. Dziś sprawdzamy czy są jakieś legendy związane z kościołem św. Wojciecha, czy można go zwiedzać i krótko opisujemy jego historię.

 


Jeden z najstarszych kościołów w Krakowie


 

Kościół św. Wojciecha w Krakowie położony jest w rogu Rynku Głównego u wylotu ul. Grodzkiej. Miniaturowa świątynia, którą dziś możemy tu oglądać to efekt przebudowy w barokowym stylu z przełomu XVII i XVIII wieku ale historia budowli jest znacznie starsza. To jeden z ładniejszych kościołów w Krakowie, a tu zobaczycie zestawienie 19 najbrzydszych kościołów w Krakowie.

 
Murowany kościół stał w rogu Rynku już na przełomie X i XI wieku, romański kościółek zbudowano pod koniec XI lub na początku XII wieku. Na oficjalnej stronie świątyni czytamy, że według legendy to właśnie w tym miejscu kazania miał głosić słynny św. Wojciech i to na ich pamiątkę wzniesiono świątynię. Legenda raczej nie jest prawdziwa. Prawdą jest to, że z pierwotnego wyglądu kościoła zachował się jedynie portal i fragmenty murów.

 
kościół św. wojciecha
 

Ściany od podstawy do połowy wysokości są z kamienia wapiennego, w rogach piaskowiec. Kościół jest pod poziomem nawierzchni o jakieś 3 m niżej, bo Rynek przez ciągłe nadsypywanie chodników podniósł się. Pozostały od południa i od wschodu wąskie okienka romańskie – czytamy w Ilustrowanym przewodniku po Krakowie i okolicy z mapą oraz przeglądzie firm kupieckich Kazimierza Zimowskiego z 1937 roku

 
Barokowa przebudowa pod kierunkiem Walentego Fontana i ks. Sebastiana Mirosza wzbogaciła świątynię o kopułę. Wybudowano wówczas nowe wejście do kościoła. W 1711 roku dobudowana została zakrystia, a w 1778 roku kaplica bł. Wincentego Kadłubka położona od południowej strony na miejscu wcześniejszej kaplicy św. Jana Nepomucena. Wnętrze kościoła również jest barokowe. Możemy tu podziwiać kopię obrazu Matki Boskiej Większej, obraz Kadłubka, epitafium Walentego Fontany, a także chór i organy.

 
kościół św. wojciecha
 

Wraz z wybuchem powstania krakowskiego (1846 r.), w kościele św. Wojciecha urządzono lazaret dla rannych oraz więzienie. Gruntowny remont zarządzony następnie przez ówczesnego gospodarza, zaowocował nowymi tynkami, przy czym romańskie mury wraz ze strzelistym okienkiem w prezbiterium pozostały wyeksponowane. Wtedy też ustawiono otaczające świątynię kamienne pachołki z łańcuchami – podaje oficjalna witryna internetowa kościoła

 


Kościół św. Wojciecha – zwiedzanie i msze

W malutkim kościele zobaczyć można barokowy ołtarz z lat 1720-1740, obraz św. Tekla i aniołowie, wspomnianą już wyżej Matkę Bożą z Dzieciątkiem, organy, figury św. Wojciecha i św. Stanisława, figury aniołów oraz m.in. nieco mniej ciekawe malowidła z 1967 roku. Kościół św. Wojciecha zwykle jest otwarty i można do niego wejść, by szybko rzucić okiem na znajdujące się wewnątrz zabytki.
 

 
Msze w kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie oczywiście są odprawiane. Do świątyni mieszczącej się pod adresem Rynek Główny 2 wierni mogą wybrać się na Msze w dni powszednie o 15:15 i 21:37 oraz w niedziele i święta o 10:30, 12:15 i 21:37.

 
W kościele św. Wojciecha odprawiane są najpóźniejsze msze w Krakowie – na pamiątkę godziny śmierci św. Jana Pawła II – o 21:37.

 

Polecamy również: