Czy w Krakowie Stare Miasto otaczają Planty?

Wiele osób przyjeżdżających do Krakowa poza zwiedzaniem zabytków i atrakcji, przechadzką po Rynku Głównym czy wypadem do kawiarni decyduje się na odpoczynek w parku. Gdzie szukać najpopularniejszego parku w Krakowie? Dziś krótko na temat Plant. Czy w Krakowie Stare Miasto otaczają Planty?

 

Planty to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście. Czym są? Nazwa “planty” pochodzi od splantowania… splantowania murów miejskich starego Krakowa. Planty to park powstały tam, gdzie stały oryginalne średniowieczne umocnienia miasta. Z oryginalnych została właściwie tylko Brama Floriańska z niewielkim fragmentem muru oraz wysunięty poza linię murów Barbakan. W miejscach w których znajdowały się kiedyś krakowskie baszty stoją dziś na Plantach tabliczki upamiętniające ich istnienie.

 
Niestety okupacyjne władze austriackie zdecydowały o zniszczeniu średniowiecznej pamiątki. Na miejscu starych murów powstał park okalający całe Stare Miasto – Planty. Kiedyś na Plantach znajdował się mało znany krakowski kopiec po którym śladem jest jeden z pomników stojących na Plantach do dziś.

 
Planty w Krakowie

 
Park powstały w latach 1822-1830 według projektu Feliksa Radwańskiego ma w sumie 21 hektarów powierzchni. Planty podzielone są na 8 ogrodów, przebiegają wokół takich zabytków jak Brama Floriańska czy Barbakan albo kościół św. Anny.

 
Na Plantach ustawiono wiele mniej lub bardziej ładnych pomników w tym chociażby pomnik – ławka słynnego lwowskiego matematyka Stefana Banacha.

 
Tak – Planty otaczają całe Stare Miasto.

 

Polecamy również: