Okno Papieskie w Krakowie. Czy jest zamurowane? Czy jest mozaika?

Gdzie jest Okno Papieskie? Okno Papieskie przy – jakby ktoś nie wiedział – Franciszkańskiej 3 jest jedną z najwspanialszych pamiątek po pobytach Papieża Jana Pawła II w Krakowie. Od lat w internecie pojawiają się pytania czy Okno Papieskie w Krakowie jest zamurowane. Jak to z tym oknem jest? Zamurowano je czy nie? Jak wygląda po renowacji?

 

Z okazji 40. rocznicy wyboru Papieża na Papieża w Krakowie przeprowadzono remont słynnego Okna Papieskiego znajdującego się w budynku Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Remont nie ucieszył wszystkich i sprowokował wiele plotek dotyczącej jednych z ciekawszych “papieskich” atrakcji Krakowa.

 


 

Papież Jan Paweł II podczas swoich wizyt w Krakowie stawał w oknie Pałacu Biskupiego i rozmawiał ze zgromadzonymi przy Franciszkańskiej wiernymi. Stało się to pewnego rodzaju niepisaną tradycją. Wystąpienia nie były oficjalnie planowanymi wyjściami do wiernych. Z tego samego okna do wiernych w Krakowie przemawiał również Umiłowany Ojciec Święty Benedykt XVI.

 

 

Remont okna sprowokował wiele kontrowersji, pytań i plotek. Dla niektórych jest rozczarowaniem. Wiadomości są takie – Okno Papieskie w Krakowie nie zostało zamurowane ale zostało zasłonięte mozaiką o mocno dyskusyjnych walorach estetycznych.

 

 

Wenecka mozaika projektu POznańskiej artystki umieszczona jest na bazaltowej płycie w całości zasłaniającej słynne okno. Chociaż minęło już kilka lat od pojawienia się dzieła w Oknie Papieskim do dziś fakt ten krytykowany jest przez wielu Krakowian. Nie brakuje opinii krytyków, które brzmią że mozaika pasuje do Okna Papieskiego jak Głowa Mitoraja do Rynku w Krakowie. Według doniesień medialnych wśród krytyków zasłonięcia okna mozaiką był nawet osobisty sekretarz Świętego Jana Pawła II – kardynał Stanisław Dziwisz.

 

Polecamy również: