Smocza Jama na Wawelu w Krakowie – godziny otwarcia, cena biletu

Wawel słynie z katedry z grobami królewskimi, zabytkowych komnat czy arkadowego dziedzińca. Obok tych atrakcji na Wawelu istnieje też nieco inna, mniej królewska atrakcja – Smocza Jama. Podobno mieszkał w niej legendarny Smok Wawelski. Ile kosztuje zwiedzanie Smoczej Jamy? Kiedy jest czynna? Ile kosztuje bilet? Sprawdźmy czy warto iść do Smoczej Jamy.

 


Smocza Jama – historia

Smocza Jama położona na Wawelu to krasowa jaskinia wykorzystywana od setek lat. W badaniach archeologicznych z 1874 roku nie udało się odkryć tu szczątków prehistorycznych zwierząt, ani nawet Smoka Wawelskiego, którego rzeźbę można oglądać pod jednym z wejść do jaskini. We wnętrzach znajdowano jednak stare monety świadczące o długotrwałej obecności ludzi w tym miejscu. Jaskinia ciągnie się na długość 276 metrów ale niestety nie jest w całości możliwa do zwiedzania. Wewnątrz działa trasa turystyczna mająca około 82 metrów długości. Nie wszystkie części Smoczej Jamy udostępniono – nie można zobaczyć większości podziemnych sal.
 
Smocza Jama wielokrotnie była udostępniana zwykłym ludziom, a potem znów zamykana. O zamknięciu jaskini będącej siedliskiem marginesu społecznego zadecydował król Zygmunt II August w 1565 roku. Później znów udostępniona Smocza Jama służyła jako karczma oraz burdel. Z początkiem XIX wieku dostęp znów był zamknięty, a od 1842 jaskinia była udostępniona dla zwiedzających.

 

 

Powstanie trasy turystycznej zapoczątkowały przede wszystkim prace remontowe prowadzone na Wawelu pod kierownictwem słynnego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza.

 


Smocza Jama – jak wejść?

 
Wejście do Smoczej Jamy znajduje się na Wzgórzu Wawelskim nieopodal Baszty Złodziejskiej. Samo zejście z góry do jamy wykonano w 1918 roku podczas prac pod kierownictwem znanego architekta Adolfa Szyszko Bohusza w miejscu istniejącej wcześniej skalnej studni. Zejście do jaskini prowadzi z niewielkiego stylowego budyneczku, który widzicie powyżej jeszcze na przedwojennej fotografii z lat 20-tych. Do jamy schodzi się po krętych schodach. Do pokonania jest 136 stopni. W przeciwieństwie do zwiedzania wielu miejsc na Zamku Królewskim udając się na zwiedzanie Smoczej Jamy nie potrzeba ustawiać się w kolejce do kasy. Jak więc kupić bilety?

 


Smocza Jama – cennik, bilety, godziny otwarcia


 

Zakup biletów do wielu miejsc na Wawelu wiąże się ze staniem w długiej i wolno posuwającej się do przodu kolejce. Na szczęście jeśli chcecie zobaczyć Smoczą Jamę to w kolejce stać nie trzeba. Przed wejściem znajdującym się w charakterystycznym budyneczku stoi automat biletowy. Bilet do Smoczej Jamy to koszt 7 złotych za bilet. Bilet do Smoczej Jamy można kupić zarówno kartą jak i gotówką w automacie po lewej stronie od wejścia.

 

Smocza Jama czynna jest od 9:30 do 16:00 w poniedziałki i od 9:30 do 17:00 w pozostałe dni tygodnia. Ostatnie wejście możliwe jest na 15 minut przed zamknięciem atrakcji.

 


Smocza Jama – podsumowanie

Wielu turystów wystawiających opinie Smoczej Jamy w usłudze Google stwierdza, że atrakcja jest za droga i mało atrakcyjna. Można odnieść wrażenie, że po krętych schodach w dół schodzi się dłużej niż przechadza udostępnionym do zwiedzania wnętrzem jaskini. Gdyby bilety były o kilka złotych tańsze to byłaby to bardzo ciekawa możliwość nieco szybszego zejścia ze Wzgórza Wawel w Krakowie prosto pod rzeźbę Smoka Wawelskiego.
 
Jeśli jesteście miłośnikami jaskiń to można się tu przejść, jednak jako mieszkańcy Krakowa już nigdy nie wrócimy do Smoczej Jamy.

 
Polecamy również: