Najlepsze kawiarnie w Krakowie. Gdzie na kawę? Lista TOP

W centrum Krakowa od pewnego czasu zaczynają panoszyć się sieciowe kawiarnie firm takich jak Starbucks czy Costa, ale mimo to wciąż da się znaleźć ciekawe kawiarnie o klimacie lepszym od sieciówek. Gdzie iść na kawę w Krakowie? Przyglądamy się najlepszym kawiarniom w Krakowie. Które są spokojne i intymne? Które nadają się do zdjęć na Instagram?

 
W zestawieniu znalazły się popularne i ciekawe lokale z najróżniejszych grup krakowskich kawiarni. Są tu miejsca nieco nowocześniejsze i miejsca tradycyjne oraz kawiarnie, które każdy powinien znać. W jednym z artykułów przygotowaliśmy również zestawienie kawiarni o przedwojennym klimacie.
 


Alchemia

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez La Ragazza che Beve (@laragazzachebeve)


Klubokawiarnia Alchemia nie jest może najbardziej intymnym lokalem nadającym się na randki ale jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych miejsc w Krakowie. Lokal mieszczący się na rogu ul. Estery i Placu Nowego na Kazimierzu ma w istocie dwie natury. Od rana od 9:00 do późnego popołudnia to spokojna kawiarnia w której bez trudu można rozsiąść się z laptopem czy książką. Wieczorem to miejsce spotkań przy piwie czy lampce wina czynne aż do 4 rano! Kultowy wręcz lokal organizuje również najróżniejsze wydarzenia w tym koncerty. W piwnicy jest nawet gdzie potańczyć. Kawiarnia Alchemia połączona jest również z restauracją Alchemia od Kuchni. W ofercie są więc zarówno dania obiadowe, jak i typowe kawiarniane menu – kawa, napoje, ciastka i alkohole. Przyjeżdżając do Krakowa po prostu trzeba tu wpaść.

 


Cafe Bar Magia

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Magia Cafe Bar (@magiacafebar)

Teraz pora na lokal nieco ukryty przed wzrokiem niewtajemniczonych. W Kamienicy Hipolitów pod adresem pl. Mariacki 3 w Krakowie działa nie tylko oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ale również niewielka, kameralna kawiarnia z bardzo ładną piwnicą. Lokal czynny jest aż do 1:30 w nocy. Do zalet Magii zaliczyć można dość niskie ceny i ciekawy dość tradycyjny wystój i bardzo dogodną lokalizację zaledwie kilka kroków od Rynku Głównego. Ale to jeszcze nie wszystko. Ciekawostką jest to, że w korytarzu zabytkowej kamienicy mieszka kot Hipolit wesoło witający osoby wchodzące do budynku. Czasem gdy nikt nie patrzy kot przesmykuje się przez drzwi kawiarni.

 


Cytat Cafe

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez @andrusenko_aljona


Z okolic Rynku Głównego znów przenosimy się na krakowski Kazimierz. Tym razem do popularnej kawiarni znajdującej się kilka kroków od Alchemii pod adresem Miodowa 23/1. Mowa o Cytat Cafe. Lokal urządzony w iście domowym lub bibliotecznym stylu dysponuje kilkoma kameralnymi salami. Na miejscu można spokojnie popracować lub poczytać… chociażby którąś z książek dostępnych na półkach. Są tu też gry planszowe. Kawiarnia czynna jest dość krótko – od 21:00. W ofercie głównie kawa i ciastka, ceny dość przystępne. Zaletą lokalu jest też serwowanie naprawdę dużych kaw.

 


Cafe Camelot

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Claudia (@claupher)


Kolejny słynny krakowski lokal od lat działający przy ul. św Tomasza kilka kroków od Rynku. Kawiarnia znalazła się również w naszym zestawieniu miejsc z przedwojennym klimatem, chociaż jej rodowód jest zdecydowanie powojenny. Kawiarnia Cafe Camelot to miejsce dobre na randkę, na chwilę pracy przed laptopem czy spotkanie w większym gronie. Ze względu na dość ograniczoną liczbę miejsc i sporą popularność bywa, że ciężko tu o wolny stolik. W Cafe Camelot serwowane są zarówno śniadania jak i zupy, dania główne w postaci makaronów czy pierogów. Są różnego rodzaju alkohole, kawy i ciastka i nie jest przesadnie drogo. Największą wadą lokalu jest brak możliwości opłaty kartą. W 2019 roku to kompletny absurd przez który nie chce nam się tam przychodzić. Do wad zaliczyć można też obsługę, ale mimo to jest to ciekawe miejsce.

 


Mleczarnia

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Georgette (@georgia_georgette)


Niewielka kawiarenka Mleczarnia przy Beera Meiselsa 20 kusi swoim kameralnym i klasycznym klimatem. Jedna z bardziej popularnych miejscówek na Kazimierzu to kawiarnia dobra na kawę, herbatę czy randkę przy lampce wina. Niestety, w środku nie ma zbyt wielu stolików to też by udało się znaleźć wolne miejsce trzeba mieć troszkę szczęścia. Latem możliwości lokalowe Mleczarni rozszerzane są przez całkiem przyjemny ogródek. Kawiarnia spodoba się wszystkim tym, którzy lubią wystrój w stylu przedwojennego mieszkania ozdobionego portretami i fotografiami przodków. Do zalet Mleczarni należą też dość niskie ceny.

 


MAK Bread&Coffee

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez MAK Bread&Coffee (@mak_bread_coffee)


MAK Bread&Coffee to położona nieco na uboczu Kazimierza nowa kawiarnia o klimacie zdecydowanie innym, niż większość lokali w Krakowie. Nowoczesne, przestronne i jasne wnętrze lokalu należącego do hotelu Puro idealnie nadaje się do pracy z laptopem. Zwłaszcza, że nie ma tu zbyt wielu turystów. Poza tradycyjną kawą czy herbatką kawiarnia oferuje dość ciekawe ciastka oraz chleby i bagietki wypiekane na miejscu. Wegetarian i wegan ucieszy szeroki wybór np. mleka sojowego czy migdałowego. Ceny w lokalu są dosyć umiarkowane. Niestety, lokal czynny jest zaledwie do 20:00.

 


Charlotte

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Olga Koroliova (@o_koroliova)


Przy pl. Szczepańskim 2 dokładnie w przepięknej kamienicy rodziny Wolnych na parterze działa popularny lokal Charlotte. Kawiarnia zajmuje miejsce w którym w okresie przedwojennym działał słynny zakład pogrzebowy Concordia Jana Wolnego. Na szczęście klimat modnego Charlotte zdecydowanie nie należy do pogrzebowych. Zaletami kawiarni są francuskie wypieki, świeży chleb, smaczne kremy czekoladowe i konfitury oraz dość długie godziny otwarcia. Co więcej w Charlotte w Krakowie śniadanie zjeść można aż do północy.

 


Forum Przestrzenie

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez DOCK street café (@dockostrava)


Kiedyś był to wyjątkowo hipsterski lokal. Dziś, gdy moda już minęła, wciąż jest niezwykle ciekawą propozycją zarówno dla mieszkańców Krakowa jak i turystów Forum Przestrzenie to klubokawiarnia z widokiem na Wisłę i Wawel działająca w potwornym budynku dawnego hotelu Forum. Kawiarnia kusząca – zwłaszcza latem – plażą przed lokalem. Na miejscu serwowane są śniadania, sałatki, pizza oraz burgery i kanapki. Ceny dość przystępne – śniadania w granicach 20 złotych. Poza tym oczywiście alkohole, herbaty i naprawdę smaczna kawa. Czynne do północy.

 


Cheder

Cheder to dość dziwna kawiarnia zajmująca parter budynku przy Józefa 36. W tym samym miejscu mieści się stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Łatwo zgadnąć więc w jakim klimacie jest Cheder. W spokojnych wnętrzach skosztować można koszernych win, kawy, herbaty i ciastek. Kawiarnia zajmuje przestronne pomieszczenie z rozstawionymi dość niewygodnymi stolikami. Z głośników płyną nieprzeszkadzające melodie, a dla chętnych przygotowano niskie stoliki do siedzenia na podłodze. Do wad lokalu można zaliczyć dość krótkie godziny otwarcia. Zaledwie do 22:00.

 

Bunkier Cafe

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Mads (@madelinemazak)


Kiedyś róg Plant nieopodal Placu Szczepańskiego był miejscem w którym stał przepiękny kawiarniany pawilon w którym stał słynny Drobnerion i w którym kawiarnię prowadził znany restaurator Jan Bisanz. Niestety, po wojnie stanął tu potworny budynek w którym działa dziś Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, a przedn nim kawiarnia Bunkier Cafe. Podzielony na dwie części lokal czynny jest od 9 do 1 w nocy. Rankiem to spokojne miejsce w którym przy filiżance kawy leniwie spoglądać można na ludzi spieszących po Plantach. Wieczorami to miejsce nieco bardziej imprezowe.
 

Polecamy również: