10 ciekawych miejsc, które warto zwiedzić na Kazimierzu. Co zobaczyć?

Zwiedzanie krakowskiego Kazimierza zwykle kojarzy się z odwiedzaniem knajp, restauracji i kawiarni. Wbrew powszechnym trendom kojarząca się z Żydami krakowska dzielnica będąca niegdyś osobnym miastem ma do zaoferowania kilka ciekawych atrakcji. Co więcej – nie wszystkie z nich to synagogi i żydowskie cmentarze. Oto przegląd ciekawych miejsc do zwiedzania na krakowskim Kazimierzu. Oto krótki przewodnik o tym jakie zabytki i miejsca warto zobaczyć.

 

Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa


 
Potoczna nazwa bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa to po prostu Skałka lub kościół Na Skałce. Na dziedzińcu kościoła znajduje się sadzawka św Stanisława. do której według legendy wrzucone zostało poćwiartowane ciało świętego. Wodzie ze źródła przypisywane są uzdrawiające właściwości. W XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego zbudowano tu gotycką świątynie, później z inicjatywy Jana Długosza wzniesiono nowy kościół. Na Skałce warto zwiedzić również panteon narodowy – Kryptę Zasłużonych. Spoczywają tu m.in. Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański czy Jacek Malczewski i Czesław Miłosz.

 

Bazylika Bożego Ciała

Bazylika Bożego Ciała została ufundowana w 1340 roku przez Kazimierza Wielkiego. Początkowo stał tu drewniany kościół, a później od 1385 roku rozpoczęto budowę murowanej świątyni. W naszej opinii jest to najpiękniejszy kościół w całym Krakowie. Organy w bazylice są największymi organami w Krakowie

 

Ratusz kazimierski


Kazimierz, nazwany tak na cześć króla Kazimierza Wielkiego który przyznał osadzie prawa miejskie, kiedyś był osobnym, podkrakowskim miastem. Miasto na swoim głównym placu musiało więc posiadać ratusz. Fragmenty ratusza, który dziś możemy podziwiać pochodzą z gmachu, którego budowę rozpoczęto w 1414 roku. Ratusz był wielokrotnie przebudowywany z ostatnią przebudową jako ratusz w 1623 roku. Gdy Kazimierz pozbawiono praw miejskich planowano nawet wyburzenie ratusza. Ostatecznie w 1829 roku zaadaptowano go na potrzeby szkoły i rozbudowano w latach 1875-76. Dziś siedzibę ma w nim Muzeum Etnograficzne.

 

Pierwsza zajezdnia tramwajowa i Muzeum Inżynierii Miejskiej


Teraz coś dla amatorów komunikacji miejskiej i tramwajów. Przy ul. św. Wawrzyńca przez lata działała pierwsza w Krakowie zajezdnia tramwajowa, a później również autobusowa. Zajezdnia znajdująca się pod numeram 12-17 funkcjonowała już w czasie, gdy po krakowskich ulicach jeździł tramwaj konny. W czasach tramwajów elektrycznych i autobusów następowała sukcesywna rozbudowa budynków zajezdni. Zajezdnia utraciła swoje znaczenie po wybudowaniu zajezdni na Podgórzu w 1939 roku. Ostatecznie zlikwidowwano tu ruch w 1960 roku. Dziś działa tu Muzeum Inżynierii Miejskiej. Do części zajezdni prowadzą tory, które latem służą do obsługi zabytkowej linii 0.

 

Synagoga Remu i cmentarz


Jeśli kogoś to interesuje to przy ul. Szerokiej 40 może zobaczyć jedną z dwóch funkcjonujących w Krakowie synagog. Historia stojącego tu budynku sięga 1553 roku. Wtedy jeden z kupców poprosił o zgodę na przerobienie prywatnego domu na potrzeby synagogi. W 1556 roku Zygmunt II August pozwolenie wydał. Budynek niedługo później spłonął. Obecny kształt to wynik przebudowy z 1829 roku. Do synagogi przylega najstarszy w Krakowie i jeden z najstarszych w Europie cmentarz żydowski założony w 1552 roku.

 

Nowy cmentarz żydowski


Skoro wymieniliśmy stary to trzeba wymienić też nowy znajdujący się przy ul. Miodowej. Nowy cmentarz żydowski założono w 1800 roku w efekcie tych samych zmian prawnych, które powołały do życia Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Na cmentarzu o powierzchni około 4,5 hektara znajduje się około 10000 nagrobków. Najstarszy zachowany datowany jest na 1809 rok.

 

Plac Nowy


Trzeba przyznać bez owiania w bawełnę – Plac Nowy nie jest placem ani najładniejszym, ani najczystszym, ani najlepiej pachnącym. Nie jest też miejscem w które ściągają wybitni mieszkańcy Krakowa, już raczej ściąga mieszkańców krakowskiej ulicy. Mimo wszystko jest pewnym symbolem. Centralną część placu zajmuje tzw. okrąglak, czyli handlowy budynek rodem z 1900 roku, w którym sprzedawane są słynne, chociaż wcale nie najlepsze, zapiekanki. Od pewnego czasu działają tu też inne punkty gastronomiczne takie jak jedna z placówek Good Lood czy Langos u Węgra. Przy placu ustawione są też stragany, na niedzielnych targach można kupić tu masę badziewia. Pl. Nowy, otoczony licznymi kawiarniami i knajpami w tym słynną Alchemią, to też symbol imprezowej strony Kazimierza. Odczuć to można zwłaszcza latem w weekendowe wieczory.

 

Synagoga Kupa


Jeśli po zwiedzaniu synagogi i dwóch cmentarzy komuś wciąż mało to może przejść się na ul Miodową 27, by zobaczyć najmłodszą krakowską synagogę, zbudowaną jako ostatnia w żydowskim mieście – synagogę Kupa. Budynek wzniesiono w 1643 roku, miejscem modlitwy była aż do II wojny światowej. Po wojnie działał tu magazyn, ale po pewnym czasie budynek przeszedł w ręce Gminy Wyznaniowej. Dziś odprawiane są tu nabożeństwa w Szabat, synagoga dostępna jest dla zwiedzających. Na Kazimierzu zobaczyć można też budynki synagogi Tempel i Izaaka.

 

ul. Józefa


Dzisiejsza ul. Józefa jest jedną z najstarszych ulic krakowskiego Kazimierza. Kiedyś była ważnym punktem dla żydowskich mieszkańców. Swoją dzisijszą nazwę zawdzięczać ma wizycie Józefa II w jednym z domów położonych przy zbiegu z ul. Krakowską. Architektonicznie nie jest to w żadnym wypadku jedna z najładniejszych ulic w Krakowie ale przechodząc po niej można zakosztować klimatu dzielnicy. Przy Józefa działa bardzo wiele restauracji, kawiarni, punktów usługowych, hoteli i sklepów z pamiątkami.

 

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej


Turyści idący od słynnego kościoła Na Skałce do bazyliki Bożego Ciała przechodzą, często całkowicie bezwiednie, obok jednego z najciekawszych budynków sakralnych w Krakowie. Budynkiem tym jest kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty w Krakowie. Jeden z najpiękniejszych polskich przykładów architektury gotyckiej, tym dziwniejszy że wejście do kościoła umiejscowiono nie od frontu, a od boku. Powstanie kościoła związane jest z osobą Kazimierza Wielkiego i sprowadzeniem do Polski zakonu augustianów. Budowa kościoła nie została w całości ukończona po dziś dzień.

Polecamy również:

 


 

Dodaj komentarz