Gdzie potrzebny jest paszport? Które kraje Europy wymagają paszportu?

Wielu niedoświadczonych turystów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z wyjazdami na zagraniczne urlopy oraz wiele osób, które przesypiało lekcje geografii w szkole pyta nas gdzie w Europie trzeba mieć paszport. Jeśli zastanawiacie się jakie kraje Europy wymagają od Polaków paszportu to dobrze trafiliście. Sprawdzimy dziś gdzie trzeba mieć paszport jadąc do Europy jako obywatel Polski. Gdzie trzeba mieć dokument i gdzie nie można pojechać bez paszportu na wakacje i na wakacje dla dziecka?

 

Można przyjąć, że Europa składa się z 49 różnych państw i dodatkowo wielu odrębnych regionów od nich zależnych jak chociażby hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie czy Gibraltar. Nie wszystkie kraje w Europie należą do Strefy Schengen, nie wszystkie należą też do Unii Europejskiej i choć w opinii wielu fakt tego gdzie potrzebny jest paszport, a gdzie nie, to wiedza ogólna postaramy się przybliżyć temat raz na zawsze by rozwiać wszelkie wątpliwości.

 
Na liście którą dziś prezentujemy znajdują się wszystkie kraje Europy (lub te położone w Europie tylko częściowo) jadąc do których trzeba mieć paszport i nie wystarczy dowód osobisty. Lista będzie alfabetyczna i zawiera te kraje, które wymagają od nas paszportu. Na liście znalazł się jeden kraj, który zwykle nie wymaga od Polaków posiadania paszportu ale obowiązek ten tymczasowo przywrócono w pierwszej połowie 2020 roku ale o tym za chwilę.

 

 


Do jakich krajów jadąc jako Polak należy mieć paszport?

Oto lista krajów Europy, które wymagają od nas posiadania paszportu. By ułatwić przeglądanie listy państwa chcące od nas paszportu zostały ułożone w sposób alfabetyczny. Na liście tymczasowo znalazła się Bośnia i Hercegowina, która wprowadziła taki obowiązek na pewien czas. Jeśli jedziecie tam to najlepiej sprawdzić czy nadal istnieje obowiązek posiadania paszportu na oficjalnych stronach Bośni i Hercegowiny. Gdzie potrzeba paszportu?

 
Paszportów od Polaków w Europie wymaga:
?? Armenia (tu sprawdzisz czy potrzeba wizy)
?? Azerbejdżan (tu dowiecie się więcej na temat dokumentów do Azerbejdżanu)
?? Białoruś (tu sprawdzisz czy potrzebna jest też wiza na Białoruś)
?? Bośnia i Hercegowina (tymczasowo wymaga paszportu)
?? Czarnogóra (paszport potrzebny na pobyt powyżej 30 dni)
?? Kazachstan (tu sprawdzisz czy potrzebna wiza)
?? Kosowo (tu więcej o dokumentach do Kosowa)
?? Rosja (tu przeczytasz więcej o dokumentach koniecznych do Rosji)
?? Turcja (tu sprawdzisz czy potrzebna jest wiza)
Ukraina (tu dowiesz się więcej o dokumentach na Ukrainę)

 
W dynamicznych czasach zmian na świecie warto przed każdym wyjazdem dokładnie sprawdzić czy kraje wymienione powyżej dalej wymagają paszportu od Polaka czy nie. Najlepiej sprawdzić to na oficjalnych stronach każdego z państw. Tam informacje są zawsze najświeższe.

 

Przygotujemy dla Was również listę krajów spoza Europy do których konieczne jest posiadanie paszportu.

 
Polecamy również: