Czy do Turcji potrzebny jest paszport czy dowód?

Riwiera Turecka, a co za tym idzie i sama Turcja, od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów wakacyjnych wśród Polaków. Wiele osób, które planują urlop w Turcji zastanawia się jakie dokumenty należy mieć wybierając się do Turcji. Czy do Turcji potrzebny jest paszport czy dowód? Czy do Turcji można jechać bez paszportu? Co z wizą do Turcji? Ile musi być ważny dowód, a ile paszport do Turcji? Sprawdźmy to!

  • Czy do Turcji potrzeba paszportu?
  • Czy można jechać do Turcji na dowód?
  • Czy potrzebna jest wiza?

Czy do Turcji potrzebny jest paszport? Przez wiele lat Polacy jadący do Turcji potrzebowali paszportu oraz wizy. Po pewnym czasie przepisy zmieniono. Od kwietnia 2022 roku Polacy mogą jechać do Turcji legitymując się dowodem osobisty.

Wybierając się na wakacje do Turcji przez wiele czasu należało mieć ze sobą nie tylko dowód osobisty czy paszport ale również załatwić sobie wizę wjazdową. Posiadacze paszportów Unii Europejskiej krajów Strefy Schengen nie będą już musieli posiadać wiz na wjazd do Turcji. Zmiany zapowiedziane w lutym 2020 roku weszły w życie oficjalnie w 2 marca 2020. Od tego czasu jadąc do Turcji nie potrzebna jest wiza.
 
Bez wizy do Turcji można przyjechać na 90 dni w okresie 180 dni od daty pierwszego wjazdu. Turcja nie znajduje się jednak ani w Unii Europejskiej, ani w Strefie Schengen ale od 19 kwietnia 2022 roku przy wyjeździe turystycznym do Turcji, który nie przekroczy 90 dni wystarczy dowód osobisty i nie potrzeba paszportu ani wizy.
 
Jeśli wybieracie się na wakacyjny wyjazd chociażby do Antalyi to zniesienie obowiązku wizowego i konieczności posiadania paszportu jest znacznym ułatwieniem.

Ile musi być ważny paszport lub dowód do Turcji? W przypadku wjazdu na paszport nasz dokument musi być ważny 60 dni dłużej niż dozwolony okres przebywania bez wizy w Turcji, czyli minimum 150 dni od wjazdu do Turcji. W przypadku dowodu nie ma przepisów określających jego ważność ale trzeba pamiętać, by był ważny dłużej niż nasz okres pobytu w Turcji.

Podsumowanie: czy do Turcji potrzeba paszportu? Polacy wybierający się na wakacje w Turcji nie muszą posiadać paszportu, a jedynie dowód osobisty.

Ważne informacje:

  • Turcja zniosła obowiązek posiadania paszportu dla Polaków
  • Polacy jadący do Turcji mogą mieć dowód osobisty
  • Turcja zniosła wizy dla Polaków

 

Polecamy również: