Kolory paszportów – jakie mają znaczenie. Co oznaczają? Jakie są?

Stojąc w kolejce na granicy i przyglądając się innym przekraczającym można zauważyć jakie są kolory paszportów. Jeśli kiedyś zastanawialiście się co znaczą kolory paszportów, jakie są kolory paszportów i jaki kolor mają paszporty EU to dziś spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Co znaczą kolory okładki paszportów? Jakich kolorów się używa? Które są zielone a które niebieskie?

 


Co oznaczają kolory paszportów?

Wbrew niektórym krzykliwym nagłówkom tabloidowych mediów kolory, które głoszą że kolor paszportu niby ma mieć znaczenie kolor nie znaczy właściwie nic. Owszem można z niego wyczytać pewne informacje ale osoby mające czerwony czy burgundowy kolor paszportu wcale nie są lepsze czy gorsze od tych mających niebieski czy czarny. Nie jest też tak, że pewnymi kolorami oznacza się “lepsze” paszporty, a pewnymi te “gorsze”.

 


Jakie są kolory paszportów

 
Upraszczając fakty można powiedzieć, że na świecie używane są właściwie tylko cztery kolory paszportów. Kolory paszportów w użyciu to czerwony, niebieski, zielony i czarny. Oczywiście istnieją pewne wariacje kolorów. Różne kraje używają różnych odcieni wymienionych barw. Innym odcieniem koloru niebieskiego posługują się Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, a innym Ukraina.

 
Nie ma jednak żadnych oficjalnych wytycznych zmuszających dany kraj to wykorzystywania konkretnego koloru. Są przyjęte pewne normy dotyczące paszportów – są to rekomendacje Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), która rekomenduje wydawcom paszportów umieszczanie pewnych informacji ułatwiających maszynowe odczytywanie paszportów, stosowane czcionki czy wielkość liter.

 


 
Cechami wspólnymi paszportów jest wykonywanie ich z materiału który wygina się bez marszczenia się i umożliwia odczytywanie informacji zapisanych w paszporcie w warunkach wilgotności od 5 do nawet 95 procent.

 
Paleta kolorów stosowana przez wszystkie kraje na świecie wytłumaczona jest właściwie tylko względami estetycznymi. Paszport ma wyglądać elegancko i reprezentatywnie, a zwykle stosowane ciemne barwy pozwalają przy okazji ukryć ewentualne zabrudzenia dokumentu.

 


Jakie państwa używają konkretnego koloru paszportów?

Jeśli wiemy już że główne kolory paszportów to odcienie czerwonego, niebieskiego, zielonego i czarnego pora mniej więcej ustalić które państwa używają którego koloru.

 
Burgundowe paszporty to zwykle paszporty krajów należących do Unii Europejskiej lub państw, które starają się o akces do Unii Europejskiej. Poza tym kolorów w odcieniach czerwieni (samej żywej czerwieni używa Szwajcaria) używają m.in. Japonia, Malezja, Monako, Chile czy Brunei i Bahrajn.

 
Przyjęło się, że zielonych paszportów używają kraje muzułmańskie. W istocie zielone paszporty ma na przykład Arabia Saudyjska, Tunezja i Pakistan ale zieleń znajdziemy też na okładce paszportu Watykanu i Korei Południowej, Tajwanu czy Vanatu i Afryki Południowej a nawet Burkina Faso i Sierra Leone więc tak naprawdę nie ma tu reguły.

 


 
Kolor niebieski również nic nie oznacza. Niebieskiego używają zarówno Stany Zjednoczone Ameryki Północnej jak i Kuba, Armenia, Kanada, Islandia, Wielka Brytania, Australia, Liechtenstein, Ukraina czy Kenia, Tanzania i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 
Czarnych paszportów jest najmniej na świecie. Koloru czarnego lub zbliżonego do czarnego używa Chorwacja, Nowa Zelandia, Malawi, Zambia, Tadżykistan, Madagaskar, Komory, Kongo, Palestyna.

 
Właściwie patrząc na kolory paszportów można wyczaić tylko dwa trendy. Pierwszy: W większości tylko mniejsze i mało znane państwa decydują się na okładki w żywych kolorach. Jaskrawe okładki w żywych odcieniach mają m.in. paszporty Dżibuti, Gwinei, Turkmenistanu, Beninu, Wysp Świętego Tomasza, Kirgistanu, Kenii, Tanzanii, Kazachstanu, Fiji czy Tuvalu. Drugi: ciemnej burgundowej czerwieni w różnych jednak odcieniach używają wszystkie państwa Unii Europejskiej – w tym Polska.

 


Najsilniejsze paszporty

Jeśli już mówimy o paszportach to warto zastanowić się jaki jest najsilniejszy paszport. “Najlepszym” paszportem w rankingu “siły” paszportów jest paszport Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Posiadacze paszportu UAE potrzebują wizy tylko do 20 państw świata. Na drugim miejscu są paszporty Niemiec, Finlandii, Luksemburga i Hiszpanii, które wymagają wiz do 27 państw świata. Na trzeciej pozycji są paszporty USA, Austrii, Portugalii, Szwajcarii, Irlandii, Korei Południowej, Danii, Holandii – posiadacze tych paszportów wymagają wiz do 28 państw. Pod stwierdzeniem “potrzeba wizy” mamy na myśli konieczność przechodzenia procedury i załatwiania wizy, a nie zakup wizy po przyjeździe czyli tak zwanej visa-on-arrival (VOA).

 
Polski paszport i tak nie jest zły. Plasuje się na piątym miejscu w rankingu i wymaga wcześniejszego załatwiania wiz do 30 państw świata.

 


 
Polecamy również: