Czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport czy dowód?

Czarnogóra dla niewielu osób jest wymarzonym miejscem na wakacje. Państwo, które proklamowało niepodległość w czerwcu 2006 roku nie jest jeszcze tłumnie odwiedzanym miejscem dlatego też niewiele osób wie czy trzeba tu paszportu czy dowodu osobistego. Jakie dokumenty trzeba mieć jadąc do Czarnogóry? Czy potrzebna jest wiza? Dziś to sprawdzamy.

  • Czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport?
  • Czy można pojechać do Czarnogóry na dowód osobisty?
  • Ile dni w Czarnogórze można na paszporcie?

Pytanie o to jakich dokumentów potrzeba by pojechać do Czarnogóry wcale nie jest tak głupie, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Czarnogóra nie zalicza się do grona państw członkowskich Unii Europejskiej, nie jest też krajem będącym w tak zwanej Strefie Schengen. Czarnogóra od 2010 roku posiada status kandydata do Unii Europejskiej, więc pytanie o to czy potrzeba paszportu czy nie jest tu dość zasadne.

Już na nie odpowiadamy. Polacy jadący na wakacje do Czarnogóry muszą mieć ze sobą różne dokumenty w zależności od tego na jaki okres czasu mają zamiar przyjechać. Jeśli jedziemy na krótkie wakacje w Czarnogórze to wystarczy dowód osobisty.

Polacy mogą przebywać w Czarnogórze na podstawie dowodu osobistego jeśli będą w kraju przez 30 dni. Jeśli jedziemy do Czarnogóry na dłużej – to znaczy na okres od 30 do 90 dni konieczne jest posiadanie ważnego paszportu. Dłuższy pobyt wymaga wizy do Czarnogóry.
 
Co z dzieckiem jadącym do Czarnogóry? Dziecko jadące do Czarnogóry bez rodziców musi mieć ważne dokumenty oraz pisemną zgodę rodziców potwierdzoną notarialnie i tłumaczoną na serbski lub czarnogórski. Bez zgody osoba niepełnoletnia sama nie wjedzie do Czarnogóry.

To jeszcze nie koniec! Jeśli jedziecie do Czarnogóry niezależnie czy z paszportem czy dowodem osobistym to w ciągu 24 godzin od wjazdu musicie zostać zameldowani w urzędzie gminy lub miasta, podobnie jak ma to miejsce w Serbii.

Ważne informacje:

  • Do Czarnogóry na 30 dni wystarczy dowód osobisty
  • Długość ważności dokumentów podróży jest bardzo ważna
  • Dokumenty należy posiadać w formie fizycznej, nie skanów czy aplikacji

Polecamy również: