Czy do Kosowa potrzeba paszport czy dowód? Czy potrzeba wizy?

Republika Kosowa ze stolicą w Prisztinie jest państwem, które ogłosiło niepodległość w lutym 2008 roku. Obszar położony między Serbią, Macedonią, Albanią i Czarnogórą nie jest uznawany za samodzielny państwo przez wiele krajów. Proklamowaną niepodległość regionu uznaje jedynie 93 z 193 państw znajdujących się w ONZ, pozostałe nazywają to miejsce Prowincja Autonomiczna Kosowo i Metochia. Polska oficjalnie nie nawiązała stosunków dyplomatycznych z Kosowem dlatego też nie każdy wie jakich dokumentów trzeba by tu wjechać. Niezależnie czy uważacie że Kosowo jest częścią Serbii czy nie to zapytać o to czy potrzeba paszportu do Kosowa można. Sprawdźmy więc jakich dokumentów potrzeba do Kosowa. Czy potrzeba paszportu czy wizy potrzeba?

 
Jeśli należycie do grona osób, które zwiedzają Europę bez paszportu i odhaczają kolejne kraje na liście to musimy Was zmartwić. O ile do Serbii nie potrzeba paszportu i Polacy mogą wjechać do Serbii na dowód osobisty o tyle już wjazd do Kosowa jest większym problemem.

 
Na wjeździe do Kosowa prowadzone są skrupulatne kontrole i by wjechać do Kosowa trzeba mieć paszport. Turyści starają się wjeżdżać do Serbii na dowodzie osobistym i dopiero później wjeżdżać do Kosowa na paszporcie, sposobem na ominięcie problemów jest wyjazd z Kosowa w kierunku innym niż Serbia i ponowny wjazd do Serbii.

 
Polacy wjeżdżając do Kosowa muszą mieć ze sobą paszport, nie wystarczy im dowód osobisty. Wyjazd z Kosowa w kierunku Serbii może okazać się już cięższym zadaniem – władze Serbii mogą zażądać wjazdu do Serbii z Macedonii, więc jeśli nie macie tu jakichś żywotnych interesów to wasze życie nie zmieni się bardzo, jeśli nie pojedziecie do Kosowa wcale.

 
Kolejną trudnością związaną z wycieczką do Kosowa jest to, że w Kosowie nie działa Zielona Karta co dodatkowo utrudnia wyjazd. Jeśli już koniecznie chcecie jechać do Kosowa to nie potrzebujecie wizy. Polacy bez wizy mogą przebywać w tym miejscu przez 90 dni.

 
Polecamy również: