Czy na Białoruś potrzebny jest paszport? Czy potrzebna jest wiza?

Wyjazd na Białoruś wciąż jeszcze nie jest popularnym kierunkiem dla turystów dlatego też wiele osób wciąż nie wie jakie dokumenty należy mieć jadąc na Białoruś. Częstym pytaniem jest to czy na Białoruś potrzebny jest paszport, równie często pojawia się pytanie o to czy na Białoruś potrzebna jest wiza. Jak to jest z turystycznymi wyjazdami na Białoruś? Jak wjechać na Białoruś bez wizy?

 

Białoruś nie jest państwem Unii Europejskiej, nie jest też wśród państw sygnatariuszy Układu z Schengen dlatego by przekroczyć granicę polsko-białoruską konieczne jest posiadanie paszportu. Wjazd na dowód na Białoruś jest obecnie niemożliwy. Czy sam paszport to wystarczająca formalność?

 


Dokumenty potrzebne do wyjazdu na Białoruś

Listę dokumentów potrzebnych do wyjazdu na Białoruś otwiera ważny paszport ale nie jest to jedyna formalność, której należy dopełnić. Od pewnego czasu Polacy mogą pojechać bez wizy na Białoruś, ale ma to pewne ograniczenia.

 
Na Białoruś bez wizy można pojechać by zwiedzić tak zwany Park Kanał Augustowski oraz turystyczno-rekreacyjną strefę Brześć-Grodno. Bez wizy na Białoruś można zwiedzić Grodno i rejon grodzieński, Brześć i rejon brzeski, a także rejon żabinkowski, kamieniecki, prużański, brzostowicki, wołkowyski, werenowski, lidzki, świsłocki i szczurzyński.

 
Bez wizy na Białorusi można być przez 15 dni. Nie oznacza to jednak, że tak jak w przypadku wyjazdu na Ukrainę wystarczy pojechać na granicę i ją przekroczyć.

 


Na Białoruś bez wizy – jak wjechać?

Jadąc na granicę Brześć-Terespol, Połowce-Pieszczatka, Sławatycze-Domaczewo, piesze przejście Białowieża-Piererow, rzeczne Rudawka-Lesnaja, Kuźnica Białostocka-Bruzgi, czy lądując na lotnisku w Brześciu trzeba posiadać ważny paszport oraz dokument turystyczny wydawany przez upoważnione białoruskie firmy turystyczne nie później niż 48 godzin przed wjazdem na Białoruś.

 
Dokument ten potwierdza turystyczny wjazd. By go dostać należy przesłać firmie turystycznej skan 2 pierwszych stron paszportu, wskazać dni w których wybieramy się na Białoruś oraz zarezerwować przynajmniej 2 usługi turystyczne. Jadąc na Białoruś należy też posiadać stosowne ubezpieczenie.

 
Podsumowując więc na Białoruś nie da się wjechać z dowodem osobistym, ale da się wjechać bez wizy. By pojechać na Białoruś bez wizy konieczne jest posiadanie paszportu. Paszport na Białoruś musi być ważny przez 3 miesiące. Należy mieć też dokument od białoruskiej firmy turystycznej oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Bez wizy można być na Białorusi do 15 dni. Jaąd na Białoruś trzeba mieć 22 EUR na każdy planowany dzień pobytu.

 


 
Polecamy również:

  • Czy na Węgry potrzeba paszportu?
  • Dokumenty potrzebne do wyjazdu na Ukrainę. Co należy ze sobą wziąć?
  • Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport? Wymagane dokumenty do Lwowa
  •