Czy warto do Budapesztu? Dlaczego warto jechać do Budapesztu?

Zastanawiacie się czy warto jechać do Budapesztu czy lepiej do Pragi? Jeśli planujecie podróż na Węgry ale jeszcze nie do końca czujecie się przekonani do zwiedzania Budapesztu to postaramy się odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto jechać do Budapesztu. Oto 7 powodów dla których warto zwiedzić Budapeszt i dlaczego warto jechać na Węgry w opinii redakcji Kawiarniany.pl.

 


Niekończąca się przyjaźń między narodami

 
Ścieżki Węgrów i Polaków krzyżowały się w historii już wielokrotnie. Wszak słynna i szanowana polska królowa Jadwiga była córką węgierskiego króla! Węgrzy tak samo jak my znaleźli się pod austriackim butem. Pomagali Polakom na przykład przekazując krajową produkcję amunicji na kredyt by wspomóc Polaków w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Podczas II wojny światowej po podbiciu Węgier przez nazistowskie Niemcy Budapeszt stał się miejscem do którego uciekało wielu Polaków.

 

Czasy komuny tak samo tragicznie doświadczyły obydwa kraje. Dziś na Węgrzech mają podobną sytuację polityczną, więc wciąż nasze losy są bardzo podobne. Jadąc do Budapesztu i mówiąc że jesteśmy z Polski w każdym miejscu spotkamy się z niespotykaną nigdzie indziej życzliwością. Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát!

 


Niskie ceny w Budapeszcie

 
Oczywiście to argument nie dla tych, którzy twierdzą że we Lwowie jest drogo. Każdy kto podróżował po Europie dobrze wie jak drogie bywają atrakcyjne turystycznie miasta. Wakacje na dobrym poziomie w Paryżu, Amsterdamie, Londynie, Wenecji czy Rzymie nie należą do tanich. Osobom, które wolą zwiedzanie miast, obcowanie z piękną architekturą i wypady do fajnych miejsc a nie dysponują setkami euro z pomocą przychodzi właśnie Budapeszt.

 


 
Na tle stolic krajów Europy Zachodniej w Budapeszcie jest naprawdę bardzo tanio. Ceny na Węgrzech nie rujnują budżetu podróżującego Polaka i daleko im do cen z innych atrakcyjnych miast naszego kontynentu.

 


Węgierskie jedzenie


 

Tego podpunktu chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. Węgry słyną z niezwykle smacznych i unikatowych potraw, które często bardzo dobrze wpasowują się w gusta Polaków. To tu na Węgrzech kupimy wspaniałą paprykę albo najróżniejsze kiełbasy i salami. To tu w restauracji przy parku Városliget można skosztować prawdziwych naleśników Gundel, to tu zrodził się słynny tort Dobosza. To tu znajduje się kilka z najsłynniejszych na cały świat kawiarni. Przy okazji zapraszamy do przeglądu dań kuchni węgierskiej, które warto zjeść w Budapeszcie.

 


Architektura

 
Budapeszt przez lata rozwijał się zdecydowanie lepiej od wielu miast w Polsce dlatego też architektura miasta powala na kolana. W Budapeszcie warto zobaczyć wiele ciekawych atrakcji, a w śród nich unikatowe dzieła architektoniczne. Cały kompleks Zamku Królewskiego w Budapeszcie, jeden z najsłynniejszych gmachów parlamentu, przepiękne mosty na Dunaju, gmach Węgierskiej Opery Państwowej, niezwykła bazylika św. Stefana, Wielka Hala Targowa, wspaniałe stacje metra, a także mniej znane budynki takie jak chociażby Postal Savings Bank, Török Bank, New York Palace, budynki przy placu Madách tér to tylko niektóre z interesujących architektonicznie miejsc. Budapeszt to perełka nie tylko dla fana secesji!

 


Niezwykłe eventy i atrakcje

 
Sziget Festiwal, F1 Grand Prix Węgier oraz inne wydarzenia rozgrywane na słynnym torze Hungaroring, targi bożonarodzeniowe i wielkanocne, festiwal wina, noworoczne i karnawałowe imprezy i koncerty, a także wiele najróżniejszych mniej lub bardziej ważnych imprez mających miejsce w Budapeszcie to kolejny magnes dla turystów. Jeśli chcecie zobaczyć mknące bolidy F1 i nie płacić za nie tyle co za wypad na wyścig do Abu Zabi lub Monako, jeśli chcecie posłuchać muzyki znacznie taniej niż kosztuje wypad na festiwal Coachella to Budapeszt jest miejscem idealnym.

 


 


Łatwy dojazd i dobry punkt wypadowy

 
Nie jesteśmy fanami jazdy do Budapesztu samochodem bowiem nie jest to zadanie tak proste jak chociażby wyjazd do Drezna ale do Budapesztu da się łatwo dolecieć, a lotnisko im. Ferenca Liszta jest wspaniałym punktem wypadowym do kolejnych destynacji turystycznych na całym świecie. Dzięki obecności tanich linii lotniczych takich jak easyJet, Ryanair czy Wizz Air z Budapesztu za grosze można polecieć do wielu wspaniałych miejsc. Co więcej do miejsc takich jak Rzym czy Neapol lub Katania jest stąd naprawdę blisko więc lot nie jest wyczerpujący.

 
Z Budapesztu można też przepłynąć się Dunajem czy przejechać pociągiem do wielu innych ciekawych miejsc takich jak chociażby Wiedeń. Jeśli lubicie podróżować i chcecie przenieść się by mieszkać w miejscu z którego można łatwo zwiedzić całą Europę to Budapeszt jest jednym z lepszych ku temu wyborów. Nadaje się też na pierwszy etap wakacyjnego touru po Europie.

 


Baseny, kąpieliska i gorące źródła

 
Budapeszt słynie z zabytków, słynie z wyśmienitego jedzenia, starego metra ale nie tylko. Budapeszt to również wody termalne i zespoły kąpielisk. To tu znajdują się jedne z najsłynniejszych tego typu obiektów w Europie. Słynne Széchenyi Fürdő, równie dobrze znane Łaźnie Gellerta, kąpieliska termalne, najróżniejsze łaźnie, parki wodne i związane z tym atrakcje to kolejna z wielu wielu zalet węgierskiej stolicy. Przy okazji zapraszamy do przewodnika po termach i łaźniach w Budapeszcie.

 


 

Polecamy również: