43 ciekawostki o Amsterdamie. Najciekawsze fakty i informacje

Z czego słynie Amsterdam? Oto lista ciekawostek dotyczących Amsterdamu i Holandii. Ile kosztuje parking w Amsterdamie? Ile jest rowerów? Ile jest prostytutek w Amsterdamie? Tego dowiesz się z naszego zestawienia najciekawszych faktów i ciekawostek.


Charakterystyczny układ ulic centrum Amsterdamu to zasługa ogromnej liczby kanałów. W Amsterdamie jest ponad 100 kilometrów kanałów, 90 wysepek i 1500 mostów.


W Amsterdamie mostów nad kanałami jest więcej niż w słynnej Wenecji. System kanałów został w znacznej części opracowany w czasie tak zwanego Złotego Wieku w historii Holandii czyli w XVII wieku. Kanały w Amsterdamie zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2010 roku.


Najszerszym z amsterdamskich mostów jest Torensluis, najwęższym Drieharingenbrug.


Kanały w Amsterdamie nie są całkiem czyste, a jednym z powodów dla którego tak się dzieje jest… wyrzucanie rowerów do kanałów. Każdego roku z kanałów wyciąganych jest od 12 do nawet 15 tysięcy rowerów. Część z nich to wcześniej skradzione jednoślady.


W Holenderskiej konstytucji ze zmianami z 1983 roku Amsterdam wspomniany jest jako stolica tylko w jednym artykule dotyczącym wyboru króla Holandii. To jedyna wzmianka w oficjalnym dokumencie, która potwierdza status Amsterdamu jako holenderskiej stolicy. Zwykle za stolice państw uznawane są miasta w których siedzibę mają władze państwowe. Tu jest ianczej. Mimo że Amsterdam jest stolicą Holandii to parlament, rząd, król i przedstawicielstwa zagranicznych instytucji mają swoje siedziby w Hadze.


Uważa się, że Amsterdam jest miastem o największej ilości muzeów na metr kwadratowy. W mieście jest ponad 75 najróżniejszych muzeów ale warto pamiętać, że część to muzea dość naciągane będące w rzeczywistości placówkami handlowymi. Nie oznacza to oczywiście że nie ma tu wspaniałych muzeów z prawdziwego zdarzenia. Najsłynniejsze i jedne z najwspanialszych to Muzeum Vincenta van Gohha, Rijksmuseum czy Stedelijk Museum.


W Amsterdamie znajdują się 23 płótna Rembrandta i 207 dzieł Van Gogha i 140 figur woskowych w muzeum Madame Tussauds.


Nazwa Amsteldam pojawiła się po raz pierwszy w 1275 roku. Sama nazwa miasta oznacza tamę. Amsterdam, początkowo jako wioska, został zlokalizowany za tamą chroniącą osadę przed wodami rzeki Amstel.


Znaczna część Amsterdamu położona jest poniżej poziomu morza, a wiele budynków w Amsterdamie wzmacnianych jest palami wbitymi w ziemię. Do budowy słynnego dworca Amsterdam Centraal wykorzystano 9 tysięcy drewnianych pali wysokich na 11 metrów. Do budowy Pałacu Królewskiego wykorzystano 13 657 pali wbitych w miękkie podłoże.


Słynąca z prostytutek stolica Holandii znana jest z dzielnicy De Wallen lub De Walletjes znanej jako Dzielnica Czerwonych Latarni gdzie w oknach wypinają się wątpliwych wdzięków lafiryndy. Nie jest to jedyna dzielnica prostytucji w Amsterdamie. Istnieje również Dzielnica Niebieskich Latarnii w której prężą się transwestyci.


Jednym z najsłynniejszych targów w Amsterdamie jest pływający targ kwiatowy Bloemenmarkt przeniesiony w obecnie miejsce w 1883 roku z Nieuwezijds Voorburgwal. Targ jest jedną z większych atrakcji turystycznych ale nie każda cebulka tulipana kupiona na Bloemenmarkt daje później kwiat. Więcej o targu w poprzednim artykule.


W wielu miejscach w Amsterdamie, zwłaszcza w turystycznym centrum miasta, nie da się płacić gotówką. Niestety w wielu nie da się też płacić polskimi kartami. Ogólnokrajowa sieć całkiem niezłych supermarketów Albert Heijn nie akceptuje kart Visa. Tu więcej informacji o płaceniu kartami w Holandii.


Według danych z 2015 roku w Amsterdamie mieszka zaledwie 821 tysięcy osób. Miasto o powierzchni 219,3 kilometrów kwadratowych. To mniej od Poznania mającego powierzchnię 261 kilometrów kwadratowych, Wrocławia (292), Łodzi (293) Krakowa (327) czy Warszawy (517).


Prawdziwi Holendrzy stanowią mniejszość w mieście. W Amsterdamie mieszka zaledwie 46,57% osób czystego pochodzenia holenderskiego. W mieście mieszka 8,92% imigrantów pochodzenia marokańskiego, 7,61% pochodzących z dawnej holenderskiej kolonii Surinamu i 5,10% pochodzenia tureckiego. W Amsterdamie mieszkają osoby ze 180 krajów.


Według danych z 2015 roku islam jest najczęściej wyznawaną religią w Amsterdamie. Do wyznawania islamu przyznaje się 12,1% mieszkańców, Rzymscykatolicy stanowią 11,2% mieszkańców. 62,2% mieszkańców w 2015 roku deklarowało brak wyznania.


Mimo niewielkiej powierzchni i małej liczby mieszkańców Amsterdam jest wręcz rozdeptywany przez turystów. W 2018 roku do holenderskiej stolicy przyjechało 19 mln turystów, a liczby te wciąż rosną i mogą dojść nawet do 25 mln turystów rocznie.


Według danych z 2019 roku w Amsterdamie jest 501 hoteli dysponujących 34 758 pokojami. 18 z nich to hotele 5-gwiazdkowe.


Dlaczego domy w Amsterdamie są wysokie i bardzo wąskie? Ponieważ kiedyś od szerokości domu zależała stawka podatku. Najwęższym domem w Amsterdamie jest budynek znajdujący się pod adresem Singel 7 z fasadą o szerokości 1 metra. Dom był najwęższym domem świata do 2012 roku według projektu Jakub Szczęsnego ustawiono w Warszawie Dom Kreta, który w najwęższym miejscu mierzy zaledwie 92 centymetry.


Najmniejszą kamienicą w Amsterdamie jest kamienica pod adresem Oude Hoogstraat 20HS. Dom ma 2,02 metra szerokości i 5 metrów głębokości.


Najstarszy zachowany dom w Amsterdamie znajduje się pod adresem Begijnhof 34, zbudowano go w 1425 roku


Najstarszą ulicą jest Nieuwendijk wytyczona w 1225 roku.


Woda z kranu w Amsterdamie to jedna z najczystszych kranówek w Europie. Wodę z kranu do popijania leków podaje się nawet pacjentom w szpitalach.


Port lotniczy Amsterdam-Schiphol oddalony o 9 kilometrów od Amterdamu położony jest pod poziomem morza. Najniższy punkt na lotnisku znajduje się 3,4 metra pod poziomem morza. Na lotnisku działa darmowe muzeum oraz biblioteka.


Tak właściwie cały Amsterdam znajduje się w depresji. Średnia wysokość w Amsterdamie to 3 metry poniżej poziomu morza.


Często spotykany w Amsterdamie symbol trzech liter X nie oznacza holenderskiego zamiłowania do pornografii. Trzy litery X to trzy krzyże św. Andrzeja, rybaka, ukrzyżowanego na krzyżu w kształcie litery X. Trzy litery X znajdują się również w herbie Amsterdamu.


Od 2008 roku w Amsterdamie nie można palić… tytoniu ale w tzw. coffeeshopach dozwolone jest palenie marihuany i haszyszu.


Narkotyki nie są w Holandii legalne. Mimo tego, że w Amsterdamie można je kupić w oficjalnie działających placówkach. Produkcja, posiadanie, import czy eksport a nawet rekreacyjne używanie narkotyków są nielegalne. Skąd więc biorą się narkotyki w coffeeshopach?


Narkotyki w Holandii są tolerowane i w razie kontroli przez policję za małą ilość grozi jedynie zarekwirowanie specyfików, które posiadamy. Narkotyków nie wolno kupować od ulicznych handlarzy. Twarde narkotyki są całkowicie nielegalne i nietolerowane.


Od 1996 roku w Amsterdamie regularnie organizowane są homoseksualne parady Gay Pride. Amsterdam uznawany jest za miasto o największej tolerancji wobec homoseksualitów i transwestytów.


W 1987 roku w Amsterdamie został odsłonięty tak zwany Homomonument będący pomnikiem osób doświadczających prześladowania z powodu homoseksualnej orientacji seksualnej.


Według danych z 2016 roku w Holandii pracuje 25 tysięcy prostytutek. Znaczna część z nich to prostytutki w Amsterdamie.


Prostytucja jest całkowicie legalne od 2000 roku. W 2011 roku holenderski rząd opodatkował dochody prostytutek. Mimo legalności prostytucji nielegalne jest sutenerstwo, jednak w kraju nie udało się go całkowicie wyeliminować.


Według danych z 2015 roku opublikowanych przez Knoema w Holandii statystycznie dochodzi do 7,1 przypadków gwałtu na 100 000 mieszkańców. W tym samym okresie w Polsce zanotowano 3,2 przypadków gwałtu na 100 000 mieszkańców. W statystyce gwałt definiowany jest jako stosunek seksualny bez zgody jednego z uczestników.


Najstarszym klubem dla homoseksualistów w Amsterdamie jest Cafe ‘t Mandje przy Zeedijk 63. Lokal otwarła lesbijka Bet van Beeren w 1927 roku. Urodzona w 1902 roku Bet van Beeren zmarła w 1967 roku. Po śmierci ciało van Beerner położono na dwa dni na stole bilardowym. 30 tysięcy osób złożyć hołd zmarłej. W 2017 roku władze Amsterdamu nazwały jej imieniem jeden z miejskich mostów.


Według najnowszych danych w Amsterdamie jest około 881 tysięcy rowerów. To więcej niż liczba mieszkańców holenderskiej stolicy.


W Amsterdamie jest około 250-300 coffeeshopów czyli lokali sprzedających miękkie narkotyki. Jednorazowo można kupić do 5 gramów używek.


Dlaczego tylu mieszkańców korzysta z rowerów? Odpowiedź jest prosta. Władze Amsterdamu zrobiły z parkingów maszynę do zarabiania pieniędzy. W mieście są obszary w których niestrzeżony parking na ulicy kosztuje nawet 7,50 EUR za godzinę. W centrum Berlina parking kosztuje 3 EUR, a w centrum niemieckiego Magdeburga płaci się 0,50 EUR za godzinę.


Kolejnym wytłumaczeniem znacznej liczby rowerów jest horrendalnie wysoka cena benzyny. W styczniu 2020 roku średnia cena benzyny w Amsterdamie wynosiła 1,72 EUR za litr. Średnia cena dla całej Holandii wyiosła w tym okresie 1,87 EUR. Droższa benzyna jest tylko na Islandii (drożej o 0,02 EUR), w Monako (drożej o 0,03 EUR) i Hongkongu.


Amsteram jest przykładem miejskiej wyspy ciepła. Zdarzają się sytuacje w których w mieście jest nawet o 7 stopni cieplej niż w miejscowościach znajdujących się w bliskiej odległości od Amsterdamu.


Amsterdam jest holenderską stolicą morderstw. W 2018 roku w mieście zamordowano 14 osób. W całej Holandii doszło do 119 morderstw i zabójstw.


Najpopularniejszym przestępstwem w Amsterdamie są kradzieże. Od początku 2019 roku do końca października 2019 roku ukradziono w Amsterdamie 8316 rowerów i dokonano 4562 kradzieży z rzeczy z zaparkowanych samochodów.


W Amsterdamie dba się o pszczoły. Od 2000 do 2019 roku zanotowano 45% wzrost liczby pszczół w holenderskiej stolicy. Władze miejskie tworzą specjalne schronienia dla pszczół i dbają o nasadzanie odpowiednich gatunków roślin. W Amsterdamie zakazano używania pestycydów.


Od 2018 roku burmistrzem Amsterdamu jest urodzona w 1966 roku Femke Halsema, była liderka lewicującej formacji GroenLinks.

Polecamy również: