Czy Kraków leży nad Wisłą? Jaka rzeka płynie przez Kraków?

Wisła to największa rzeka kraju spływająca z południa aż do samego Bałtyku. Czy nad najsłynniejszą polską rzeką leży najsłynniejsze polskie miasto królów? Dziś sprawdzamy czy Kraków naprawdę leży nad Wisłą. Jaka rzeka płynie przez Kraków? Czy tylko rzeka Wisła? Zobaczmy jakie są rzeki w Krakowie.

 

“Płynie Wisła, płynie. Po polskiej krainie. Zobaczyła Kraków, pewnie go nie minie. Zobaczyła Kraków, wnet go pokochała, a w dowód miłości wstęgą opasała” – brzmią słowa dość infantylnej piosenki patriotycznej. Owszem odpowiedź na pytanie nad jaką rzeką leży Kraków to właśnie – nad Wisłą.

 
Wisła jest najdłuższą polską rzeką. Jej długość to 1047 kilometrów. Część z nich przebiega przez Kraków. Wisła przepływa m.in. koło słynnego klasztoru w Tyńcu czy u stóp słynnego Wzgórza Wawelskiego na którym znajduje się najsłynniejszy zamek królewski w Polsce. Wisła nie jest jedyną rzeką w Krakowie.

 
Rzek w Krakowie jest wbrew pozorom bardzo wiele ale wśród największych warto wymienić 35-kilometrową Rudawę wpadającą w Krakowie do Wisły, 25-kilometrową Wilgę, 33-kilometrowy Prądnik czy 50-kilometrową Dłubnię. Poza tym w Krakowie jest eszcze na przykład Drwinka i różne potoki takie jak Sudół, Struga, Sidzinka.

 


 
Polecamy również: