Wielka Hala Targowa (Central Market Hall) w Budapeszcie. Najsłynniejszy bazar w mieście

Wielka Hala Targowa znana czasem pod nazwą Centralna Hala Targowa to jedno z najciekawszych miejsc w których można wybrać się na zakupy w Budapeszcie. Jaka jest historia zabytkowej już hali targowej? Co można tu kupić? Jakie są ceny?

 

Najpopularnieszja i największa hala targowa w Budapeszcie znajduje się pod adresem Vámház krt. 1-3. Budowa hali o powierzchni ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych była jedną z pierwszych znaczących inwestycji po połączeniu Budy i Pesztu w jedno miasto w dniu 17 listopada 1873 roku.

 

 

Inicjatorem budowy był pierwszy burmistz połączonej metropolii piastujący swoje stanowisko do 1896 roku – Karoly Kamermayer, który doglądał projektu wznieszenia hali nawet po swoim ustąpieniu z fotela burmistrza niedługo na rok przed śmiercią.
 
Za projekt Wielkiej Hali Targowej odpowiadał słynny węgierski architekt Samu Pecz. Projekt ukończony został w 1897 roku. Konstrukcję oficjalnie otwarto 15 lutego 1897 roku. Schorowany Kamermayer doczekał tego dnia i był obecny na otwarciu hali. Zmarł niedługo później – 5 czerwca.

 

 

Hala targowa jest jednym z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście, chociaż przy kompleksach takich jak zamek czy Parlament wypada nieco blado.
 
Kompleks Wielkiej Hali Targowej to neogotycki monument z pokaźnych rozmiarów konstrukcją stalową utrzymującą zadaszenie targowiska. Konstrukcję mocno uszkodzno w czasie II wojny światowej ale w końcu udało się przywrócić jej blask.

 


 
Dziś handel odbywa się na wszystkich kondygnacjach hali. Co można kupić w hali targowej? Kupić tu najprostsze produkty takie jak przyprawy, kiełbasy salami, owoce, warzywa, miody czy węgierskie pamiątki. Część hali to również punkty małej gastronomii sprzedające jedzenie. Zakupy na Wielkiej Hali są nieco droższe niż na pozostałych bazarach w mieście więc jeśli planujecie duże zakupy pamiątek z Budapesztu to lepiej zrobić je na targowisku na którym nie ma tylu turystów lub po prostu w większym supermarkecie.

 
Hala Central Market Hall otwarta jest od poniedziałku do soboty. W dni powszednie handel trwa od 6 do 18:00 (w poniedziałek do 17:00). W soboty wielkie targowisko w centrum Budapesztu pracuje od 6 do 15:00. W niedzielę – jak sklep Cejrowskiego – nieczynne.

Polecamy również:

  • Czy na Węgry potrzeba paszportu?
  • Czego spróbować na Węgrzech? Co zjeść w Budapeszcie? Dania kuchni węgierskiej
  • Co warto kupić w Budapeszcie?
  •