Które termy, łaźnie, kąpieliska w Budapeszcie. 6 miejsc które warto odwiedzić

Które termy, łaźnie, kąpieliska w Budapeszcie. 6 miejsc które warto odwiedzić

Budapeszt słynie nie tylko z mostów ale również z basenów, term i łaźni. Przedstawiamy zestawienie ciekawych kąpielisk termalnych w Budapeszcie wraz z cennikami oraz godzinami otwarcia najpopularniejszych term w Budapeszcie. Zarówno miłośnicy pływania w spokoju jak i zwiedzania zabytków znajdą tu coś dla siebie. Na baseny w Budapeszcie przyjdzie pora w następnym tekście.

 


Kąpielisko Termalne Szechenyi (Széchenyi Thermal Bath)


Neobarokowy kompleks term i basenów Széchenyi gyógyfürdő w obecnym kształcie otwarto w 1913 roku. Jest to największy tego typu kompleks w Europie zasilany wodą z dwóch źródeł o różnej temperaturze wody. Do użytku odwiedzających oddano 12 krytych basenów termalnych, 3 baseny odkryte oraz dwa baseny kryte o temperaturze 18 stopni. Na kompleks składają się jeszcze 3 kryte baseny lecznice. Na miejscu skorzystać można również z usług SPA, sauny i masaży. Najtańszy bilet uprawniający do całodziennego korzystania z kompleksu oraz kabiny na rzeczy w najpopularniejszym kompleksie basenów w Budapeszcie kosztuje 6000 HUF w tygodniu i 6200 HUF w weekendy.
 
Dla osób chcących kąpać się jedynie rankiem lub wieczorami przewidziano nieco tańsze bilety. Pełen pakiet usług SPA kosztuje 22 tysiące forintów. Jeśli jedynie chcecie zobaczyć zabytkowy kompleks to skorzystać można z 20 minutowej wycieczki po termach, który kosztuje 3000 HUF. W przeciwieństwie do wielu kompleksów nie ma tu podziału na dni tylko dla kobiet czy tylko dla mężczyzn. Pływalnia czynna jest od 6 rano do 22. Jeśli nie lubicie tłumów to lepiej odwiedzić inne termy w Budapeszcie bowiem kompleks Széchenyi, jako jedna z największych atrakcji w Budapeszcie, odwiedzany jest przez prawie 2 mln ludzi rocznie.

 


Łaźnie Gellért (Gellert Spa and Bath)


Łaźnie Gellerta to kolejne historyczne miejsce będące jedną z największych atrakcji w Budapeszcie. Kompleks wchodzi w skład jednego z najbardziej znanych i najbardziej luksusowych hoteli w Budapeszcie. Secesyjny Hotel Gellert otwarto w 1918 roku po 6 latach budowy. Nie trzeba być gościem hotelowym by skorzystać z kąpieliska. Na Łaźnie Gellert składa się duży (246m2) basen z wodą o temperaturze 27 stopni i mniejszy 60m2 basen z wodą o temperaturze 36 stopni. Do tego dochodzą trzy odkryte baseny, dwa z wodą o temperaturze 26 stopni i jeden o temperatura 36 stopni. Do użytku gości oddano również osiem termalnych basenów z wodą od 21 do 40 stopni.
 
W tygodniu najtańszy bilet do Łaźni Gellert kosztuje 5600 HUF, w weekend to koszt 5800 HUF. Na miejscu skorzystać można również z masaży oraz… tarasu dla naturystów. Kompleks czynny jest od 6 do 20:00. Kompleks wyróżnia przepiękny basen pod szklanym secesyjnym dachem. Kompleks jest koedukacyjny. Stojąc przed wyborem Szechenyi czy Gellért odpowiedź jest dość trudna bowiem każda z łaźni jest zabytkowa, tłoczna i dosyć droga.

 


Łaźnie Rudas (Rudash Bath)


Kolejne kąpielisko termalne w Budapeszcie o bogatej tradycji. Rudas Bath działa tu od 1550 roku od czasu w którym Budapeszt znajdował się pod osmańskim wpływem. Kompleks położony w Budzie niedaleko przyczółków mostu Elżbiety składa się z sześciu parowych basenów i zwykłego basenu. Atrakcją jest niewielki basen pozwalający na podziwianie panoramy miasta. Baseny w kompleksie Rudas mają różną temperaturę od 16 do nawet 42 stopni Celsjusza. Źródło radioaktywnej wody bogatej jony w magnezu, wapnia, fluoru, siarczany i sodu mają podobno lecznicze właściwości zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby stawów. Kompleks Rudas Baths zobaczyć można w sekwencji otwierającej film Czerwona gorączka z 1988 roku Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej.

 


 

Basen czynny jest codziennie od 8 do 22:00. Łaźnie parowe czynne są od 6 do 20:00. W poniedziałku, środy i czwartki łaźnie czynne wyłącznie dla mężczyzn. We wtorki dla kobiet, a w weekendy dla obydwu płci. W piątki i soboty od 22 do 4 rano organizowane jest nocne pływanie. Całodniowy bilet kosztuje 5000 HUF. Z kompleksu można skorzystać taniej wybierają np. godziny poranne.
 


Termy Lukács (Lukács Baths)


Termy Lukács to znacznie skromniejszy i nieco mniej popularny kompleks basenów w Budapeszcie. Wizytę tutaj można polecić wszystkim tym, którym bardziej zależy na pływaniu niż na pływaniu połączonym ze zwiedzaniem unikatowych zabytków, chociaż i ten kompleks jest kompleksem zabytkowym. W skład term wchodzą dwa duże baseny z wodą o temp. 26 i 22 stopni, rekreacyjny basen o temp. od 33 do 35 stopni, wody termalne o temp od 32 do 40 stopni i trzy dodatkowe baseny w tym jeden z wodą o temp. 19 stopni. Na miejscu skorzystać można również masaży, sauny, a nawet groty solnej.
 
Termy Lukács są znacznie mniej oblegane przez turystów oraz znacznie tańsze. Najtańszy bilet w tygodniu kosztuje tu 3900 HUF. W weekendy jest nieco drożej – od 4100 HUF. Kompleks czynny jest od 6 do 22:00. Jeśli nie pasuje Wam klimat w termach Lukacs to w bardzo niewielkiej odległości znajduje się również kompleks Veli Bej Bath (Császár Baths)

 


Łaźnie Király (Király Baths)

Kolejne kąpielisko w Budapeszcie z osmańskim rodowodem otwarte już w 1565 roku. Niewielkie kąpielisko składa się z trzech krytych basenów o temperaturze od 32 do 40 stopni oraz basenu o temperaturze 26 stopni. Dodatkowo skorzystać można z masaży, masaży wodnych czy sauny. Kąpielisko przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy cenią spokój. Nie chodzi tylko o to, że nie jest to aż tak wielka atrakcja turystyczna, ale o to, że nie spotkacie tu wrzeszczących bachorów. W Łaźni Király obowiązuje zakaz wstępu dla dzieci poniżej 14. roku życia.
 
Jest to jedno z tańszych kąpielisk i jednocześnie dość ładnych kąpielisk. Najtańszy całodzienny bilet w tygodniu kosztuje zaledwie 2600 HUF. Łaźnia czynna jest od 9 do 21:00 przez 7 dni w tygodniu.

 


Dandár Thermal Bath


 
Na zakończenie wpisu dotyczącego term i łaźni jedno z nowszych i bardziej kameralnych miejsc w Budapeszcie. Kąpielisko otwarto decyzją Rady Miejskiej w 1928 roku. W 2014 roku oddano do użytku dwa baseny na wolnym powietrzu oraz saunę. Podobnie jak w Łaźni Király również tu obowiązuje zakaz wstępu dla dzieci poniżej 14. roku życia. Kąpielisko czynne jest w tygodniu od 6 do 21, a w weekendy od 8 do 21:00. To najtańsza propozycja w zestawieniu. Najtańszy bilet pozwalający na wstęp do krytych basenów i sauny kosztuje 2000 HUF. Kompleks usytuowany jest po sąsiedzku z muzeum jednego z likierów ziołowych Unicum – Zwack Unicum Museum wymienionego na naszej liście produktów, które warto kupić na Węgrzech.
 


 
Polecamy również:

 

[related_posts_by_tax posts_per_page=”8″ format=”thumbnails” image_size=”medium” columns=”4″]