Budapeszt – jak dojechać z lotniska do centrum? 4 sposoby

Tanie loty do Budapesztu z Polski możliwe są z kilku lotnisk. Ten sposób podróży do węgierskiej stolicy jest zdecydowanie bardziej opłacalny i wygodniejszy od przejazdu samochodem przez Słowację. Po wylądowaniu na lotnisku w Budapeszcie trzeba jeszcze dostać się do centrum. Jak dojechać z lotniska do centrum Budapesztu? Jak dostać się do centrum? Jak najlepiej dojechać do Budapesztu z portu lotniczego Ferenca Liszta? Dziś to sprawdzimy.

 
W większości przypadków istnieje kilka możliwości dojazdu z lotniska do centrum wybranego miasta. W większości bo na przykład dojazd z lotniska we Lwowie do centrum w sposób inny niż Uber czy Bolt za niecałe 10 złotych to kompletna głupota. W przypadku Budapesztu trzeba się trochę nagłowić by dotrzeć do centrum Budapesztu bowiem lotnisko znajduje się około 20 kilometrów od środka węgierskiej stolicy.

 

Uwaga – jeśli nie chcecie się rozczarować to lecąc do Budapesztu polecamy jednak wybór normalnej linii lotniczej. Internet pełen jest komentarzy osób, które kupują bilety lotnicze do Budapesztu tańsze niż dojazd taksówką na lotnisko i narzekają, że nie są witani jak królowie w ekskluzywnym terminalu tylko w poczekalni taniej linii lotniczej.

 


Z lotniska do centrum taksówką

 
Jak to zwykle bywa istnieje kilka sposobów dojazdu do centrum. Do centrum Budapesztu z lotniska dojedziemy taksówką (uwaga: Uber w Budapeszcie nie działa) lub Boltem, który działa. To najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób podróży dla polecany zwłaszcza dla, które cenią swój czas. Z lotniska pojedziemy do centrum zarówno Boltem jak i taksówką popularnej w Budapeszcie korporacji Fotaxi. W charakterystycznych żółtych taksówkach w Budapeszcie można płacić karą u kierowcy.

 


 

Jak to zwykle bywa w okolicy portu lotniczego kręci się dużo taksówkarzy, którzy nie mają wiele wspólnego z uczciwością. Lepiej wybrać taksówkę dobrze znanej i pewnej korporacji, a jeszcze lepiej skorzystać po prostu z Bolta. Przejazd z lotniska taksówką do centrum na słynną ulicę Vaci kosztuje w granicach 8000 HUF, Boltem trochę taniej.

 


Z lotniska do centrum autobusem


 
Z lotniska w Budapeszcie w okolice centrum miasta można dostać się autobusem linii 200E jeżdżącym na trasie od przystanku Liszt Ferenc Airport 2 (przystanek przy terminalu 2) aż do stacji metra przy placu Nagyvárad Tér. Stąd dalej trzeba przesiąść się w niebieską trzecią linię metra i jeszcze kawałek podjechać.
 
Z lotniska w Budapeszcie jeździ również specjalna linia autobusowa 100E, która dla większości turystów może okazać się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Autobus 100E kursuje z lotniska na plac Deák Ferenc tér znajdujący się w samym centrum Budapesztu. Na ten autobus konieczny jest specjalny bilet za 900 HUF. Autobus zatrzymuje się w głównych punktach przesiadkowych takich jak Kelvin ter i Astoria M. Wykorzystanie komunikacji miejskiej to tania ale bardzo czasochłonna opcja.
 

 


Dojazd do centrum busem


 
Lotnisko w Budapeszcie znajduje się aż 22 kilometry od początku popularnej turystycznej ulicy Vaci utca. Zamiast tłuc się komunikacją miejską lub płacić za taksówkę można skorzystać z oficjalnego partnera budapesztańskiego lotniska, który zapewnia dojazd do centrum. Na lotnisku działają minibusy firmy MiniBUD zapewniające transfery lotniskowe busami.

 
Przejazd busem zależy od tego ile osób będzie jechać, jaki samochód wybierzemy i o jakiej porze przyjedziemy do Budapesztu. Zwykły transfer w busie z innymi osobami to koszt od 1900 HUF za bilet, prywatny transfer to koszt od 18000 za wynajęcie busa dla 8 osób, a przejazd najwyższej klasy pojazdem nieoklejonym kosztuje 52900 HUF. Ceny są różne, warto sprawdzić je wcześniej na stronie internetowej. MiniBud pod względem stosunku ceny do jakości to najlepsza opcja dojazdu do centrum z lotniska w Budapeszcie.

 

Jeśli nie zamawiamy przejazdu na konkretną godzinę to w MiniBud kupujemy bilet w okienku w terminalu koło miejsca na odbiór bagażu. W okienku podajemy adres pod który chcemy dojechać i wręczonym nam druczkiem udajemy się do okienka w głównym terminalu. Dostajemy numerek, który później wyświetla się na tablicy wraz ze wskazówkami na którym miejscu parkingowym czeka nasz bus. Potwierdzenie wręczamy kierowcy i jedziemy do celu.

 


Dojazd z lotniska w Budapeszcie pociągiem

Jeśli przylatujemy do Budapesztu i mamy zamiar wybrać się w dalszą podróż po Węgrzech możemy też poruszać się pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa przy lotnisku im. Ferenca Liszta to stacja Ferihegy. Stąd przejechać można tanio przejechać prawie do Budapesztu na stację kolejową Budapest Nyugati pociągami obsługiwanymi przez spłkę MAV. Rozkłady jazdy pociągów dostępne są na stronie mavcsoport.hu/en.

 


 

Polecamy również: