Czy w Budapeszcie jest bezpiecznie? Na co uważać na Węgrzech

Węgry i miejsca takie jak Budapeszt, Balaton czy Miszkolc od wielu dziesiątek lat odwiedzane są przez Polaków. Czy od czasów komunizmu sytuacja w kraju się zmieniła? Czy Węgry są bezpieczne i czy wyjazd do Budapesztu jest w pełni bezpieczny? Dziś o tym czy trzeba na siebie uważać jadąc do węgierskiej stolicy i kraju Madziarów.

 

Na wstępie warto jeszcze raz podkreślić, że Polacy jeżdżą na Węgry od dziesiątek lat, a przyjaźń między narodami trwa już od setek lat. Jako Polacy jadący na Węgry możemy spodziewać się pewnej taryfy ulgowej i nasze bezpieczeństwo z definicji jest nieco wyższe, niż jakichkolwiek innych turystów. Przyjaźń między Węgrami, a Polakami nie jest mitem. Gdy Węgrzy widzą rejestrację z Polski bywają milsi. Tak po prostu.

 


Czy jest się czego obawiać?

Jadąc na Węgry nie trzeba zbytnio obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Poza osobami o ciemniejszej karnacji sprzedającymi tombak w zamian za pieniądze na paliwo lub inne bezwartościowe dobra, żebrakami i kieszonkowcami na Węgrzech nie ma na co uważać.

 
bezpieczeństwo w budapeszcie
 
Budapeszt jest jednym z największych hubów przesiadkowych dla osób podróżujących samolotami po Europie, a i sama węgierska stolica ściąga co roku tysiące turystów. Jadąc na Węgry niektórzy obawiają się cyganów, a jadąc do Budapesztu również bezdomnych i żebraków ale trzeba powiedzieć jasno, że bezpieczeństwo turystów w Budapeszcie jest raczej wysokie, a w samym mieście od lat sukcesywnie spada przestępczość.

 
W Budapeszcie można bezpiecznie poruszać się po zmroku. Naród jest konserwatywny więc generalnie rzecz biorąc na ulicach nie trzeba obawiać się zbyt wielu imigrantów o nieeuropejskich rysach twarzy. Ryzyko zamachów turystycznych na Węgrzech jest niskie.

 
W Budapeszcie w najpopularniejszych miejscach polecamy jednak dobrze pilnować wartościowych przedmiotów i pieniędzy. Kradzieże kieszonkowe zdarzają się zarówno na bazarach jak i na ulicach. Idąc ulicami Budapesztu lepiej nie wyglądać na zbyt bogatego lub zagubionego.

 
budapeszt bezpieczeństwo
 
Wielu turystów jeżdżących do Budapesztu narzeka na turystyczne oszustwa, których warto się wystrzegać. Sposobom oszukiwania turystów w Budapeszcie poświęciliśmy osobny artykuł.

 


Na co jeszcze warto uważać w Budapeszcie?

W węgierskiej stolicy jest kilka obszarów o słabej reputacji. Pewnym zaskoczeniem dla przyjezdnych może być to, że zła fama ciągnie się za jedną z centralnych dzielnic – Józsefvaros oznaczonej numerem VIII. Niebezpieczne miejsca w których warto uważać na siebie to także obrzeża dzielnicy VII i IX. W Budapeszcie popularne są przejścia podziemne – miejsca te również nie należą do bezpiecznych bowiem mogą skupiać bezdomnych i najróżniejszy element.

 
Warto mieć się na baczności na zatłoczonych ulicach takich jak Rakoczy utca, słynna Vac czy wielka Rakoczi, wszystkich stacjach metra, dużych punktach przesiadkowych czy w popularnej Wielkiej Hali Targowej i innych zabytków i atrakcji. W Budapeszcie łato połapać się czy znajdujemy się w bezpiecznej dzielnicy czy nie po prostu obserwując otoczenie.

 

 
Szukając noclegów lub hotelu w Budapeszcie najlepiej zatrzymać się w centrum w okolicy Nagykörút. Bardzo bezpieczną częścią w Budapeszcie jest osiedle Rózsadomb (Różane Wzgórze) w dzielnicy II, która uznawana jest za jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na Węgrzech.

 

 

Polecamy również: