Jakie bilety w Budapeszcie? Komunikacja publiczna. Ceny i bilety

Budapeszt należy do tych miast w których komunikacja miejska nie należy do najtragiczniejszych i często lepiej przejechać się właśnie komunikacją publiczną, niż wydawać na taksówkę. Dzięki temu, że jest metro w Budapeszcie na wielu trasach najlepiej przejechać się właśnie nim. Ile kosztuje metro w Budapeszcie? Jakie bilety można kupić? Ile kosztują bilety? Jaki bilet najlepiej wybrać?. Jak poruszać się po mieście? Dziś o cenach w komunikacji publicznej w Budapeszcie.

 


Jakie bilety są w Budapeszcie? Ceny

W Budapeszcie istnieje kilka rodzajów transportu publicznego. Do dyspozycji mieszkańców i turystów są linie tramwajowe, trolejbusowe, autobusowe (w tym nocne) oraz oczywiście cztery linie metra w Budapeszcie. Obsługą komunikacji publicznej zajmuje się spółka Budapesti Közlekedési Zrt (BKV).

 
Najwygodniejszym sposobem pozwalającym poruszać się po centrum jest metro. Dojazd z lotniska do centrum możliwy jest specjalną linią o której piszemy w odrębnym linkowanym materiale.

 

 
W komunikacji miejskiej w Budapeszcie mamy do wyboru wiele rodzajów biletów począwszy od biletów jednoprzeazdowych, aż po długoterminowe bilety których zakup najbardziej się opłaca jeśli przyjechaliśmy do Budapesztu na dłużej niż jeden dzień.

 

Jednoprzejazdowy bilet kosztuje 350 HUF, paczka 10 jednoprzejazdowych biletów jest tańsza od każdorazowego przejazdu bowiem kosztuje 3000 HUF.

 
Jednorazowy bilet na autobus linii 100E jeżdżącej z lotniska to koszt 900 HUF. Istnieją specjalne bilety jednoprzejazdowe w metrze w Budapeszcie, które pozwalają na przejazd na odcinku trzech przystanków. Cena takiego biletu to 300 HUF. Oczywiście liczba najróżniejszych biletów jest jeszcze większa ale nie będziemy opisywać każdego tylko te najbardziej użyteczne.

 
Bilety jednodniowe również są różne Budapest Travelcard na 1 dzień to koszt 1650 HUF. Bulet na 72 godziny to koszt 4150 HUF, na 7 dni to 4950 HUF. Budapest Card na 24 godziny (to co innego, warto ich nie mylić) to koszt 6490 HUF. Budapest Card na 24 godzin kosztuje 9900 HUF na 48 godzin, 12990 HUF na 72 godziny, 15990 HUF na 96 godzin, 18990 HUF na 120 godzin. Budapest Card to karta pozwalająca na dowolną liczbę przejazdów, wejścia do 20 muzeów bez opłat, 30 atrakcji i wiele zniżek. Więcej o Budapest Card w innym artykule.

 


 

Są oczywiście również bilety na dłuższy okres czasu. 15 dniowy bilet to koszt 6300 HUF, miesięczny 9500 HUF, kwartalny 28500 HUF, a roczny na wszystkie linie kosztuje 217960 HUF.

 
Bilet na prom to koszt 170 HUF za jeden przejazd. Kara za brak biletu w komunikacji miejskiej to 16 000 HUF lub 8000 HUF jeśli zapłacimy na miejscu.

 


Bilety w Budapeszcie – podsumowanie


Jaki bilet w Budapeszcie wybrać zależy od tego ile mamy zamiaru jeździć, gdzie i jak często będziemy się poruszać. Wybór konkretnego biletu pozostaje indywidualną kwestią więc nie doradzimy Wam żadnego konkretnego. Istnieją najróżniejsze zniżki dla dzieci, uczniów, studentów i emerytów.

 
Biletów w Budapeszcie jest jednak za dużo, by każdy z osobna opisać. Istnieją też bilety grupowe na Budapeszt, które bardziej opłaca się kupić. Listę wszystkich biletów wraz z punktami sprzedaży znajdziecie na oficjalnej stronie bkk.hu.

 


 

Polecamy również: