33 ciekawostki o Londynie. Fakty, informacje, z czego słynie

Londyn jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast świata. Stolica Wielkiej Brytanii kryje w sobie wiele ciekawostek turystycznych. Dziś przyglądamy się ciekawostkom o Londynie. Z czego słynie Londyn? Jakie są ciekawe fakty o Londynie dla dzieci i dorosłych? Zapraszamy na zestawienie 33 ciekawych informacji o stolicy Anglii i Wielkiej Brytanii.

 


W City of London mieszka 9401 osób. City of London to jednostka administracyjna o prawach miejskich znajdująca się w centrum Londynu. To handlowe, bankowe i ubezpieczeniowe centrum Wielkiej Brytanii. Obszar ma 2,9 km². W londyńskim City pracuje codziennie około 300 tysięcy osób.

 


Londyn to stolica Anglii i Wielkiej Brytanii. Według danych z 2018 roku w Londynie mieszkało 8 908 081 osób. To więcej nawet niż w Nowym Jorku.

 


Do chwili opuszczenia UE przez Wielką Brytanię aglomeracja Londynu była największą aglomeracją miejską ze wszystkich aglomeracji w krajach Unii Europejskiej. W obszarze Londynu mieszka ponad 14 mln osób. Po wyjściu UK z EU zaszczytne miano przypada Paryżowi.

 


unsplash-logoFot. Laura Chouette

 


Według danych z 2011 roku prawdziwi Brytyjczycy stanowią jedynie 44.89% mieszkańców Londynu, a Biali to zaledwie 59,79%.

 


 


Według danych z 2017 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 1,02 mln Polaków. Według danych z 2018 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało około 832 tysięcy osób polskiego pochodzenia z czego w Londynie szacunkowo było 185 tysięcy Polaków. To więcej niż liczba mieszkańców Gliwic, Zabrza, Olsztyna, Bielsko Białej, Bytomia, Zielonej Góry czy Opola.

 


Do zamieszkałego przez prawie 9 mln mieszkańców miasta każdego roku przyjeżdża gigantyczna liczba turystów. Londyn jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast świata. W 2018 roku zanotowano 20 mln 420 tysięcy turystów. To więcej niż w Pradze, Wiedniu, Paryżu czy Amsterdamie.

 


Wielka Brytania była miejscem w którego w czasie II wojny światowej nie udało się podbić żołnierzom Niemieckim dlatego też Londyn był siedzibą rządów wielu podbitych przez Niemców państw. Swoje rządy przeniosła tu Francja, Belgia, Holandia, Norwegia, Francja oraz oczywiście Polska. Rząd Londyński do 5 lipca 1945 roku był powszechnie uznawanym legalnym polskim rządem. Funkcjonował do pierwszych wyborów prezydenckich w Polsce – do 1990 roku.

 


Londyńskie metro London Underground jest największym systemem metra na świecie. Metro w Londynie uruchomiono 10 stycznia 1863 roku. W skład słynnego the Tube wchodzi 11 linii, 270 stacji i 402 kilometry torów. 45% tras londyńskiego metra znajduje się nad ziemią, a nie pod ziemią. Dziennie z metra w Londynie korzysta 5 mln pasażerów.

 


To Rzymianie założyli Londyn. Dzisiejsza stolica Wielkiej Brytanii znajduje się w miejscu rzymskiej osady z 43 roku przed naszą erą. Osadę założono w czasie ataku sił pod wodzą cesarza Klaudiusza na Brytanię. Na Cannon Street w Londynie znajduje się stare rzymskie centrum Londinium oznaczone kamieniem Londyńskim.

 


 


W Londynie znajdują się dwie fałszywe kamienice. Pod adresami 23 i 24 Leinster Gardens na pierwszy rzut oka zauważyć można z pozoru zwykłe budynki. Gdy podejdzie się bliżej widać, że to tylko fasady domów zbudowane po to, by zakryć znajdujące się z animi tory metra w otwartym tunelu. Fasady wzniesiono przy wytyczaniu metra. Wyglądają zupełnie jak stojące obok prawdziwe kamienice.

 


Londyn ciekawostki turystyczne
 
Jednym z największych symboli Londynu jest Big Ben tyle, że… wcale nie nazywa się Big Ben. Nazwa ta odnosi się do dzwonu Great Bell znajdującego się w wieży Clock Tower, której nazwę 12 września 2012 roku zmieniono na Elizabeth Tower z okazji diamentowego jubileuszu panowania królowej Elżbiety II. Neogotycka wieża została ukończona w 1858 roku.

 


Jak każdy dobrze wie w Wielkiej Brytanii i w Londynie obowiązuje ruch prawostronny ale w stolicy Wielkiej Brytanii jest jedno miejsce w którym jeździ się po “złej” dla Brytyjczyków stronie. Przy Strand Street znajduje się jeden z najbardziej znanych i luksusowych hoteli w Londynie – Hotel Savoy. Jedynym fragmentem ulicy po którym jeździ się po prawej stronie w Londynie jest niewielki fragment dojazdu pod główne wejście Hotelu Savoy. Droga Savoy Court jest jedyną drogą o ruchu prawostronnym w całym kraju.

 


W Londynie można zamieszkać przy… Hooker’s Road oraz przy Cock Lane. W stolicy Wielkiej Brytanii jest też Trump Road, niestety nie ma związku z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

 


 


Londyn to nie tylko miejscowość w Wielkiej Brytanii. Kilka Londynów znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Swój London nad swoją rzeką Thames ma kanadyjska prowincja Ontario. Londyn jest też w Kiribati.

 


Z wielu klubów piłkarskich w Londynie tylko jeden uhonorowało… nazwą stacji metra. Stacja metra w Highbury została nazwana Arsenal w 1932 roku. Wcześniej nazywała się Gilespie Road.

 


 
Poza kilkoma znanymi budynkami i czerwonymi autobusami jednym z symboli Londynu są charakterystyczne czarne taksówki hackney cab znanymi pod potoczną nazwą black cabs. Tylko kierowcy black cabs mogą używać słowa taxi i zgarniać klientów z ulicy. By zostać kierowcą londyńskiej taksówki należy zdać serię testów znanych jako The Knowledge. Testy są trudne. Egzamin wymaga opanowania 320 tras przejazdu wiodących przez 25 tysięcy ulic i zapamiętania 20 tysięcy charakterystycznych punktów. Zwykle przygotowanie do egzaminu trwa od 2 do nawet 4 lat. Kierowcy nie mogą używać nawigacji GPS.

 


Najstarszym kościołem w Londynie jest All Hollows-by-the-Tower. Kościół wzniesiono przed lub w 675 roku naszej ery. Budynek przetrwał wielki pożar Londynu z 1666 roku. Świątynia wciąż jest użytkowana.

 


 


Przy Brompton Road w Londynie działa jeden z najsłynniejszych domów handlowych świata – Harrods. Dziś kupić tu można wysokiej klasy zegarki, biżuterię, ubrania, zjeść w dobrej restauracji. Do 1916 roku w Harrodsie można było podobno kupić legalną wówczas kokainę.
 


Twierdza Tower of London czyli Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości była w swojej historii miejscem wielu słynnych egzekucji. Ostatnią osobą straconą w londyńskiej Tower był Josef Jakobs, niemiecki szpieg stracony 15 sierpnia 1941 roku.

 


W Londynie znajduje się prawdopodobnie jedyny pomnik z nazistowskimi korzeniami. W mieście zobaczyć można nagrobek psa Giro. Pies należał do nazistowskiego ambasadora w Wielkiej Brytanii – Leopolda von Hoescha. Piesek zmarł w lutym 1934 roku po przegryzieniu kabli elektrycznych na tarasie budynku dawnej niemieckiej ambasady. Płyta upamiętniająca pieska znajduje się w okolicy 9 Carlton House Terrace.

 
Neogotycki Pałac Westminsterski jest siedzibą Izby Lordów i Izby Gmin. Od 1987 roku budynek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Neogotycki gmach projektu Charlesa Barry’ego wzniesiono po pożarze z 1834. Konstrukcja powstała w latach 1830-1870. Mówi się, że pałac wzniesiono nad brzegiem Tamizy po to, by w razie zamieszek w Londynie wściekły tłum nigdy nie mógł otoczyć budynku.

 


londyn ciekawostki
 


Jednym z powszechnie powielanych mitów jest mit o tym, że istnieje stare prawo zakazujące… śmierć we wnętrzach Pałacu Westminsterskiego. Według mitu zakaz ten ustanowiono podobno ponieważ każdy kto umrze we wnętrzach musiałby dostąpić zaszczytu oficjalnego pogrzebu.

 


Najsłynniejszym mostem w Londynie jest most zwodzony Tower Bridge. Most ukończono w 1894 roku. Dwa skrzydła mostu o wadze 1200 ton podnoszą się pod kątem 86 stopni, umożliwiając tym samym żeglugę statków wystających nawet do 40 metrów ponad lustro wody. Nazwa mostu – Tower Bridge – często mylona jest z położonym nieopodal London Bridge z 1973 roku.

 


 


Jeśli chodzi o pogodę to Londyn nie jest najprzyjemniejszym miastem na świecie. Średnio notuje się tu 601,7 mm opadów rocznie. Średnio notuje się 1600 słonecznyc godzin nad Londynem. Dla porównania Rzym może pochwalić się 2472 godzinami słońca, a Budapeszt 1933 godzinami.

 


Londyn znajduje się w czołówce miast zamieszkałych przez miliarderów. W zależności od rankingu i przyjętych kryteriów zajmuje różne pozycje. Według zestawienia Business Insider w 2014 roku mieszkało w Londynie 62 miliarderów (5 pozycja w rankingu). W rankingu gazety The Times Londyn zajął pierwsze miejsce – naliczono wówczas 80 miliarderów.

 


 
Stojący nad Tamizą diabelski młyn London Eye jest jedną z najbardziej znanych konstrukcji tego typu. London Eye ma 135 metrów wysokości. Przejażdżka w jednej z 32 klimatyzowanych kapsuł diabelskiego młyna trwa 30 minut. Millennium Wheel jest jedną z największych atrakcji w Londynie i Wielkiej Brytanii. Każdego roku obsługuje blisko 3,8 mln turystów. Najtańszy bilet na London Eye kosztuje 27 GBP.

 


W 2018 roku PKB Londynu wyniosło około 500 mld GPB. Kwota ta stanowiła 1/4 produktu krajowego brutto Wielkiej Brytanii. Ekonomia Londynu była mocniejsza od wielu państw Unii Europejskiej. Jak będzie po brexicie i epidemii z 2020? Tego jeszcze nie wiemy.

 


Od 2 do 5 września 1666 roku trwał wielki pożar Londynu. Pożar wybuchł w piekarni przy Pudding Lane i błyskawicznie zajął prawie całe miasto. Zniszczeniu uległo 13 200 budynków w mieście. Zniszczono 2/3 budynków Londynu ale śmierć poniosło zaledwie 6 osób.

 


 


Jednym z najsłynniejszych parków świata jest Hyde Park, jeden z królewskich parków Londynu. Park założono już w 1536 roku, od 1637 roku jest miejscem publicznym otwartym dla wszystkich. To właśnie tu znajduje się słynny Speakers’ Corner – miejsce w którym w imię wolności słowa wygłaszać można wszystkie poglądy, jeśli tylko nie obrażają królowej. Przemawiali tu tacy zbrodniarze i ideolodzy jak Lenin czy Marks.

  
Poza taksówkami, metrem i zabytkami kolejnym symbolem Wielkiej Brytanii i Londynu jest charakterystyczna brytyjska budka telefoniczna. Projekt budki K1 sięga lat 20-tych ubiegłego wieku. Obecnie używa się nieco zmodyfikowanych budek – K2 i K6. Telefony w budkach są systematycznie wycofywane ale budki zostały. Przemienia się je na biblioteki, miniaturowe galerie sztuki, a nawet umieszcza w nich defibrylatory.
 


Millennium Dome znana jako O2 Arena w Londynie jest największym tego typu budynkiem na świecie. We wnętrzu areny możnaby ustawić Wielką Piramidę z Gizy.

 

 


Podobnie jak w Krakowie w Londynie mają problem z gołębiami. Jeśli będziecie na placu Trafalgar Square ze słynną kolumną Nelsona nie próbujcie karmić ptaków. Karmienie gołębi jest zabronione.

 


Londyn trzykrotnie był miejscem w którym rozgrywano igrzyska olimpijskie. Igrzyska miały miejsce w 1908, 1948 i 2012 roku.

 


londyn ciekawostki

 


Ruchome schody na stacji metra Angel w dzielnicy Islington są jednymi z najdłuższych schodów ruchomych świata. Mają aż 61 metrów długości.

 


Mimo dużego ruchu drogowego Londyn wcale nie należy do najbardziej zakorkowanych miast świata. Jeśli chodzi o państwa Europy to Londyn plasuje się na 22 miejscu. Przed nim znajduje się Wrocław, Warszawa, Poznań, Kraków i Łódź.

 


 
Polecamy również: